Ученици и учители ще се запознаят с новостите в технологичния сектор, като участват в семинари и практически обучения, организирани от бизнеса.
Представители на предприятия ще участват в учебния процес на 122 училища, сред който и е ПГКНМА проф. Минко Балкански - Стара Загора . Специалистите ще запознаят децата с практическата приложимост на технологиите по изучваните от тях предмети. Целта е учениците да бъдат мотивирани да изучават професии и профили в областта на предприемачеството и STEM компетентностите, това разказа за Радио Стара Загора Теодора Нончева, учител по информатика и информационни технологии в гимназията.
"Нашата гимназия е насочена към съвременните науки, към компютърните науки, към това, което говорим, когато говорим за професиите на бъдещето. За да бъдат конкурентни на пазара и да знаят какво се случва нашите ученици, ние трябва да работим с бизнеса и по-конкретно с фирмите, който се занимават точно с такива неща. Това, което ние преподаваме на учениците отново е съвременно, но то следи учебни програми и планове, които са заложени в техните специалности и това беше причината да кандидатстваме по тази програма. За нас е изключително удоволствие, че сме включени. "
Теодора Нончева обясни още, че на практика това, което е спечелила гимназията е възможността представители на фирма, която се занимава с различни технологични продукти да дойде в училището и в рамките на два учебни часа, два пъти в годината ще проведе обучение под формата на семинар. Фирмата, с която е случила договор гимназията се занимава с обучение и разпространение на различни STEM технологии и ще проведат обучение на тема роботика. Нейни представители ще донесат и представят пред учениците също така и 3D принтер.
Обученията ще започнат следващата година, защото трябва да се случат присъствено.
Още по темата, чуйте в прикачения звуков файл.
Община Братя Даскалови ще отбележи своя празник с тържество на площада. Началото е в 18:00 часа с официално откриване , за жителите и гостите, организаторите подготвят богата музикално-танцова програма. Сред акцентите са изпълненията на детския танцов..
Времето ще бъде предимно слънчево, над Източна България с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°. В планините ще бъде слънчево, около и след обяд..
Днес от 10.00 часа, Община Стара Загора ще продължи своята мащабна екоинициатива „Красиви квартали“ , насочена към облагородяване на градската среда и ангажиране на гражданите с грижата за околното пространство. Toзи уикенд инициативата ще се..
Сухи треви се запалиха в непосредствена близост до жилищен блок 60 в казанлъшкия квартал „Изток“ и вилната зона, съобщи кореспондентът ни там. Огънят бързо се е разраснал, достигайки само на няколко метра от сградата. Живеещи в района се опитали да..
Община Стара Загора уведомява жителите и гостите на града ни, че на 22.09.2025 г. автобусите и тролейбусите, обслужващи линиите от вътрешноградски и междуселищен транспорт, ще се движат със следното разписание: - всички автобусни и тролейбусни линии..
Близо 900 домакинства са се възползвали от възможността да подменят старите си отоплителни уреди с нови по проекта „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”. Те са били одобрени за подмяна на печките им..
Профилактични очни прегледи ще се проведат във всички детски градини на община Казанлък. Инициативата започва през октомври и се организира от община Казанлък за пета поредна година. Прегледите ще се извършват от медицински специалисти само при..
На 20 септември Община Братя Даскалови ще отбележи своя празник с тържество на площада в едноименното село. Началото е в 18:00 часа с официално откриване , за жителите и гостите, организаторите подготвят богата музикално-танцова програма. Сред..
Община Николаево ще получи експертна помощ за въвеждане на по-ефективни модели за управление на битовите отпадъци. Това е част от национална инициатива, в която участие ще вземат 130 общини в страната. Програмата се реализира от Националното..
Тази вечер ще пръскат с дрон срещу боровата процесионка в най-големия старозагорски парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото), съобщи Радостин Танев, зам.-кмет по “Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“. Това ще се случи за втора поредна..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net