Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция. Няма друга в света като църквата "Свети Стефан" в Истанбул, изградена изцяло от желязо. Шедьовърът, проектиран от арменския архитект Ховсеп Азнавур, се извисява на самия бряг на Златния рог в аристократичния квартал "Фенер". Металната конструкция тежи над 500 тона и представлява трикорабна базилика с кръстообразна форма и красиви орнаменти. Сглобяемите елементи са били изработени от австрийска фирма и транспортирани с кораб от Виена по река Дунав, през Черно море и Босфора. Строителството на храма, носещ името на първия мъченик за Христовата вяра, започва 1848 г. и продължава близо половин век. Днешната църква е третата по ред на това място. Архитектурната забележителност съчетава стиловете Неоготика и Необарок и привлича погледа като бисер в короната на древния и вечен град.
Символът на българската вяра е построен върху имот, дарен от княз Стефан Богориди, висш османски държавник от български произход, внук на Софроний Врачански.
Дървеният иконостас, излъчващ изящество, е с позлатено покритие и е единственият нежелезен елемент в сградата. Шестте бронзови камбани, изляти в руския град Ярославъл, се издигат на 40 метра височина, като две от тях звучат и до днес.
В Желязната църква се намира единствената в света икона с образите на Света Богородица с Младенеца и Светите братя Кирил и Методий, разказа за Радио Стара Загора Кириако Лязе, представител на българската общност в Истанбул.
След седемгодишна реставрация, 120-годишният храм бе открит на 7 януари 2018 г. Желязната църква е сред основните туристически забележителности на мегаполиса. Над 2000 души месечно са посещавали православния храм преди пандемията, каза още Кириако Лязе. В началото на 19 век българската християнска общност в Истанбул е наброявала между 80 000-100 000 души. В наши дни са едва около 500.
Темата за присъединяването на Желязната църква към Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО бе повдигана на няколко пъти през последните години, но засега без резултат.
В двора й са погребани Екзарх Йосиф и митрополитите Иларион Макариополски, Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки.
Автор: Таня Балабанова
На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..
Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..
От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..
Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..
На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..
Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..
Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник Франс ван ден Дунген. Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..
Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..
Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..
„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net