Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийски университет – Стара Загора за първи път стъпи на Антарктида

Тракийският университет стъпи на Антарктида в лицето на доц. Развигор Дърленски, като участник от 30-тата Българска Антарктическа експедиция. Доц. Дърленски изпрати снимки с логото пред базата на България на остров Ливингстън, Антарктида, Св. Климент Охридски. Той е преподавател в Медицинския факултет, а основната му научна задача на белия континент е във връзка с проучвания, свързани с влиянието на климатичните условия върху кожата.

- Защо участвате в експедицията?

- Участието ми в 30-та юбилейна Българска Антарктическа експедиция е във връзка с продължаване на проучванията на нашия екип върху физиологията на кожата и нейната адаптация към специфичните антарктически климатични условия. Заедно с моя колега и приятел д-р Иван Богданов от АСК УМБАЛ Токуда имаме възможност да разширим познанията за адаптацията на кожния микробиом в белия континент.

- Имате ли конкретна научна задача, която трябва да изпълните там?

- Предходните ни данни показаха, че при по-продължителен престой в Антарктида, кожната бариерна функция отслабва, появяват се едва инструментално доловими белези на възпаление на кожата (еритем), както и увеличение на съдържанието на пигмента меланин в кожата. Последното има значение за защита спрямо ултравиолетовите лъчи – механизъм наблюдават дори при безгръбначни животни и растения в Антарктида. По този въпрос работят успоредно с нас колеги биолози.

Ето защо тази година, на базата на спечелено финансиране по Националната програма за полярни изследвания и с помощта на Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания, на които сме признателни за логистичната и морална подкрепа, ще обследваме адаптацията на кожния микробиом в белия континент.

Още една екзотична идея е да проведем изследване на различни функционални изследвания на кожата на открито, под откритото антарктическо небе. Тези експерименти са новаторски в световен мащаб.   

- Колко дни и с какво пътувахте до там?

- Самото пътуване до тук е приключение и отне 14 дни, от които 10 бяхме подложени на задължителна здравна карантина в Пунта Аренас, Чили. Това е задължително изискване за всички, пътуващи за Антарктида. При пътуването открихме много неща за себе си, както и се запознахме помежду си с научния и логистичен екип на експедицията. Родиха се идеи за нови, интердисциплинарни, научни проекти. 

- Кои са другите участници и колко са?

- В момента в българската база „Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън сме 14 души-българи, между които учените геолози д-р Велев и д-р Методиев, биолога- д-р Весела Евтимова, сеизмологът д-р Гергана Георгиева, молекулярния биолог – доц. Димов, както и моят колега невролог - д-р Нейков, който проучва съня в Антарктика.

- Какво изпитахте, когато пристигнахте пред базата на България?

- Вълнуващо е да посетиш нещо, в което струи българщина, отдалечено на 14 000 км от родината. На брега бяхме посрещнати от командира на базата Олег Василев и неговия екип с хляб, сол и мед. Слушал съм и съм гледал много филми за Антарктида, но нищо не може да се сравни с емоцията и вълненията, които човек изпитва при среща с тези неземни пейзажи, ландшафт, флора и фауна. Осъзнавам, че имам невероятен шанс да съм един от малцината, имали възможност да се докоснат до това сравнително девствено от човешка дейност място. Това е сбъдване на една детска приключенска мечта.

- Имате ли послание до Тракийския университет от далечна Антарктида?

- Пожелавам на целия състав на нашия университет да са здрави, особено в тези тежки за страната времена. Нека не спират да мечтаят, да се целят високо и да не спират да си задават въпроси, защото любопитството движи науката напред.

- Кога да очакваме Вашето завръщане?

- Тук точни планове се правят условно- зависими сме от климатичните условия, вълненията на морето, логистичната организация. Няма пристан, на който да акостира кораб или летище. Ако всичко върви по план, се очаква да се завърнем в родината около 20 февруари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Задействаха BG ALERT заради пожара в село Лесово

Седми час продължава борбата с огъня, пламнал в землището на пограничното село Лесово. Огънят е обхванал около 3000 декара сухи треви и храсти. Областният управител Николай Костадинов е задействал системата BG ALERT за село Лесово за потенциална опасност..

публикувано на 26.07.25 в 23:08
Снимката е илюстративна

Пожар затвори Котленския проход

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище „Петолъчка“ до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен.  Движението се отклонява през Сливен -Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни..

публикувано на 26.07.25 в 21:42

Гасят пожар край елховското село Лесово

Около 16 часа пожар е възникнал, в района на елховското село Лесово, зад един от буферните паркинги по пътя за граничния пункт. По първоначални данни огънят е тръгнал от нива, изгоряла е селскостопанска машина. Силният вятър е довел до прехвърлянето на..

публикувано на 26.07.25 в 18:43

Заради верижна катастрофа спират камионите по "Тракия" в Ямболско

Поради верижна катастрофа на автомагистрала „Тракия“ временно е ограничено движението на тежкотоварни автомобили над 12 тона в участъка на територията на област Ямбол, съобщи директорът на Областно пътно управление Галин Костов. Забраната е за..

публикувано на 26.07.25 в 11:56

Екологични процедури спъват проекта за тунел под Шипка

Основният проблем за започване на реалното строителство и проектиране на тунел под Шипка са различни затруднения в екологичните процедури. Това отбеляза министърът на регионалното развитие Иван Иванов в отговор на парламентарен въпрос на депутатът от..

публикувано на 26.07.25 в 11:51

Община Ямбол почиства превантивно терени заради опасност от пожари

Община Ямбол започна превантивни дейности по почистване на терени с повишен риск от възникване на пожари. Причината са високите температури и зачестилите пожари в региона. Дейностите започнаха от зоната под хълм „Боровец“, където се извършва..

публикувано на 26.07.25 в 10:47

В Хасковско активираха BG- ALERT заради екстремна жега

Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова активира за първи път националната система за предупреждение и ранно оповестяване BG- ALERT. Системата ще бъде активна  днес, 26 юли , в часовите интервали от  10:30 до 11:30 ч.  и от..

публикувано на 26.07.25 в 10:40

Празници на прасковата, траханата, плодородието и ловния сокол се провеждат в съботния ден

Въпреки почти пропадналата реколта от праскови, в сливенското село Гавраилово започна традиционният празник „Златна праскова“ .  Събитието обединява местните хора в чест на символа на региона. Празникът има подкрепата на Министерството на земеделието..

публикувано на 26.07.25 в 09:46

Рокери правят мотообиколка на Стара Загора

Стотици любители на моторите и рок музиката от страната и чужбина се събраха в курортното селище Старозагорски бани на традиционния мотосъбор, организиран от местния клуб „Волните ездачи“. Събитието беше открито снощи, а днес от 11.30 часа ще се..

публикувано на 26.07.25 в 09:32

Заради аварии без вода са в части от Казанлък и Димитровград

Екипи на ВиК отстраняват авария на напорен водопровод за Димитровград. Тя е причината за евентуално нарушено водоподаване по високите части на града. Строително-ремонтни работи се извършват и по водопроводите за селата Царева поляна, Навъсен, Пясъчево,..

публикувано на 26.07.25 в 09:23