Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийски университет – Стара Загора за първи път стъпи на Антарктида

Тракийският университет стъпи на Антарктида в лицето на доц. Развигор Дърленски, като участник от 30-тата Българска Антарктическа експедиция. Доц. Дърленски изпрати снимки с логото пред базата на България на остров Ливингстън, Антарктида, Св. Климент Охридски. Той е преподавател в Медицинския факултет, а основната му научна задача на белия континент е във връзка с проучвания, свързани с влиянието на климатичните условия върху кожата.

- Защо участвате в експедицията?

- Участието ми в 30-та юбилейна Българска Антарктическа експедиция е във връзка с продължаване на проучванията на нашия екип върху физиологията на кожата и нейната адаптация към специфичните антарктически климатични условия. Заедно с моя колега и приятел д-р Иван Богданов от АСК УМБАЛ Токуда имаме възможност да разширим познанията за адаптацията на кожния микробиом в белия континент.

- Имате ли конкретна научна задача, която трябва да изпълните там?

- Предходните ни данни показаха, че при по-продължителен престой в Антарктида, кожната бариерна функция отслабва, появяват се едва инструментално доловими белези на възпаление на кожата (еритем), както и увеличение на съдържанието на пигмента меланин в кожата. Последното има значение за защита спрямо ултравиолетовите лъчи – механизъм наблюдават дори при безгръбначни животни и растения в Антарктида. По този въпрос работят успоредно с нас колеги биолози.

Ето защо тази година, на базата на спечелено финансиране по Националната програма за полярни изследвания и с помощта на Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания, на които сме признателни за логистичната и морална подкрепа, ще обследваме адаптацията на кожния микробиом в белия континент.

Още една екзотична идея е да проведем изследване на различни функционални изследвания на кожата на открито, под откритото антарктическо небе. Тези експерименти са новаторски в световен мащаб.   

- Колко дни и с какво пътувахте до там?

- Самото пътуване до тук е приключение и отне 14 дни, от които 10 бяхме подложени на задължителна здравна карантина в Пунта Аренас, Чили. Това е задължително изискване за всички, пътуващи за Антарктида. При пътуването открихме много неща за себе си, както и се запознахме помежду си с научния и логистичен екип на експедицията. Родиха се идеи за нови, интердисциплинарни, научни проекти. 

- Кои са другите участници и колко са?

- В момента в българската база „Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън сме 14 души-българи, между които учените геолози д-р Велев и д-р Методиев, биолога- д-р Весела Евтимова, сеизмологът д-р Гергана Георгиева, молекулярния биолог – доц. Димов, както и моят колега невролог - д-р Нейков, който проучва съня в Антарктика.

- Какво изпитахте, когато пристигнахте пред базата на България?

- Вълнуващо е да посетиш нещо, в което струи българщина, отдалечено на 14 000 км от родината. На брега бяхме посрещнати от командира на базата Олег Василев и неговия екип с хляб, сол и мед. Слушал съм и съм гледал много филми за Антарктида, но нищо не може да се сравни с емоцията и вълненията, които човек изпитва при среща с тези неземни пейзажи, ландшафт, флора и фауна. Осъзнавам, че имам невероятен шанс да съм един от малцината, имали възможност да се докоснат до това сравнително девствено от човешка дейност място. Това е сбъдване на една детска приключенска мечта.

- Имате ли послание до Тракийския университет от далечна Антарктида?

- Пожелавам на целия състав на нашия университет да са здрави, особено в тези тежки за страната времена. Нека не спират да мечтаят, да се целят високо и да не спират да си задават въпроси, защото любопитството движи науката напред.

- Кога да очакваме Вашето завръщане?

- Тук точни планове се правят условно- зависими сме от климатичните условия, вълненията на морето, логистичната организация. Няма пристан, на който да акостира кораб или летище. Ако всичко върви по план, се очаква да се завърнем в родината около 20 февруари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Приемат се заявления за подпомагане опазването на биологичното разнообразие и горските територии

Министерство на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане по интервенция „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“ от..

публикувано на 22.02.25 в 13:51

Информираният избор на онлайн потребителите ще поддържа оптимални цени на доставките

Информираността на потребителите на огромния дигитален пазар и тяхната способност да се възползват от предоставения им там необятен избор между места за пазаруване, стоки и услуги и условия на сделките ще им помогнат да се справят и дори да регулират..

публикувано на 22.02.25 в 12:39

Катастрофа на пътя Казанлък- Стара Загора, има пострадал

В 09:19 е настъпило ПТП на изхода на Казанлък посока Стара Загора . По първоначална то е между два леки автомобила - единия, управляван от 49-годишен водач, а другия- от 69-годишен водач, информират от пре сцентъра на ОД на МВР Стара Загора. Оттам..

публикувано на 22.02.25 в 10:49
Снимката е илюстративна

Военна техника ще бъде придвижена през страната от днес до 20 март

Движение на военна техника  ще се извършва по пътищата в страната от днес до 20 март . Придвижването е във връзка с предислокацията на подразделенията към постоянните им войскови райони, след завършване на учението на НАТО „Steadfast Dart -2025“,..

публикувано на 22.02.25 в 10:12

Музей “Ахинора“ ще е домакин на творческа работилница за изработка на мартеници

Художествена галерия - Казанлък отново отваря врати за най-малките творци , продължавайки своята мисия да провокира и развива творческото въображение на децата. В тази връзка, културния институт оправя покана към малките творци и техните родители да се..

публикувано на 22.02.25 в 08:41

Пътищата в област Стара Загора са проходими при зимни условия

Няма затруднения в движението на територията на област Стара Загора , всички пътища са проходими при зимни условия. Времето е ясно. На терен работят седем машини, съобщи дежурният в Областното пътно управление Стара Загора. Температурите са в интервала..

публикувано на 22.02.25 в 08:00

Голяма Задушница е - почитаме паметта на починалите

Днес е Задушница - първата от трите големи задушници през годината. Нарича се още "Месопустна", защото е преди неделята на Месни заговезни. Църквата е определила съботата за ден на покойните. На този ден почитаме починалите си близкии и се молим за..

публикувано на 22.02.25 в 07:00

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков с награда от международното изложение АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ 2025

За поредна година ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Ярков бе заместник-председател в Комисията за иновациите на интернационалното изложение за агробизнес, храни и вино АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ 2025, провеждано ежегодно в Пловдив...

публикувано на 21.02.25 в 19:14

Празнична програма в старозагорския Зоопарк

Работилница за мартеници и официалното откриване на Зоозанималня ще зарадва старозагорци на 1 март в Зоопарка. На събитието ще присъства Баба Марта, която ще раздаде подаръци на малките посетители. Те ще имат възможността да кръстят малките..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Задържаха собствениците на кучета, които нападнаха жени в Казанлък

Собствениците на кучетата, които нападнаха две жени в Казанлък са задържани, информират от прокуратурата.  Животните са причинили средна телесна повреда на 61-годишна жена, а нараняване на друга жена на 64 години. До настоящия момент на..

публикувано на 21.02.25 в 15:58