Скулпторът Любомир Добрев от Разград, чийто проект спечели конкурса на община Ямбол за построяването на паметник на Васил Левски, е започнал усилена работа над творението си . Той се надява, че въпреки малкото време ще успее да завърши творбата си дори по-рано от 18-ти юли – рождения ден на Апостола. Така ямболии ще почетат тържествено най-великия син на майка България.
„Паметникът ще бъде висок 3 м. Върху каменен постамент ще бъде поставен бронзовия бюст на Дякона, облечен в даскалски дрехи. Това решение е продиктувано от идеята образът му да се впише по-естествено в градската среда в центъра на града. От двете страни на паметника ще бъдат поставени канделабри с три лъвчета с корони, които символизират трите области населени с българи – Мизия, Тракия и Македония. Левски е защитавал тази идея в своите виждания.“, представи накратко проекта си Любомир Добрев. Трите лъвчета, със същата символика Любомир Добрев е поставил на мощехранителницата с косите на Левски, които се пазят в мемориалния храм „Всех святих болгарских“ в двора на родната къща на Апостола в Карлово.
Проектът на Любомир Добрев бе класиран на първо място в проведения наскоро конкурс на община Ямбол за издигане паметник на Васил Левски на централната улица „Г. С. Раковски“ с дарения на жителите на града. Ямболии отдавна искаха да имат свой паметник на Апостола. През 2014 г. Петър Панков от Сдружение „Левски – Дяконът“ отправи молба за определяне на място за паметник на идеолога на българската свобода до местната власт. През 2019 г. Общинският съвет гласува мястото на бъдещия монумент.
Интервюто със скулптора Любомир Добрев чуйте в звуковия файл.
Директорът на Центъра за обществена подкрепа в Димитровград – Мариана Петрова е станала жертва на посегателство. Днес тя е била залята с две кофи с фекалии. По думите й извършителят е млад, слаб мъж, който е бил облечен със скафандар. Петрова съобщи за..
Над 2 хил. са унищожените животни в установените четири огнища на шарка по дребни преживни животни в област Стара Загора. Това стана ясно по време на заседание на епизоотичната комисия, свикана от областния управител д-р Неделчо Маринов. Досега..
От петък - 29.08, в Стара Загора отново ще се паркира срещу заплащане в границите на обособената „Зелена зона“ на града, съобщи на брифинг зам.-кметът Радостин Танев като уточни, че дотогава няма да се налагат глоби. Заради решение на Административния..
Наказание от 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, което е отложено за срок от 3 години наложи Районен съд Чирпан на задържан за трафик на мигранти 22-годишен мъж. Той е арестуван на 10 август т.г. на магистрала „Тракия“ в района на община..
Община Стара Загора въвежда за периода от 28.08.2025 г. до 26.09.2025 г. временна организация на движението на личен, обществен, договориран транспорт и на моторни превозни средства, извършващи транспорт за собствена сметка, от км 4+000 до км 4+300, в..
Контактна група от представители на Дома за пълнолетни лица с физически увреждания, Община Стара Загора и общински съветници ще решат дали и как да бъде построен Дневен център за хора с физически увреждания на територията на дома. По проект на..
Министерството на образованието и науката утвърди графика за учебното време, който бе публикуван преди месец за обществено обсъждане. Както МОН първоначално предложи, почивни ще са дните от 31 октомври до 3 ноември, включително. Коледната ваканция ще..
Факултет „Дигитални и зелени технологии" ще бъде открит в Тракийския университет в Стара Загора. Това реши Министерският съвет по искане от висшето училище. Сред мотивите на университета за създаването на новия факултет е острата нужда на..
На 30 август (събота), от 09:00 ч. до 15:00 ч., за честванията на 148-та годишнина от Шипченската епопея се преустановява движението и в двете посоки на транзитно преминаващите моторни превозни средства по път I-5 (E-85), гр. Габрово - гр. Казанлък,..
Тридневен траур от днес до 29 август, петък, обяви община Котел в памет на загиналите двама младежи при тежка катастрофа тази нощ. Други двама са ранени и са оставен за лечение в болницата в Сливен. Знамената на всички институции в града са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net