Пътнознаковото стопанство, маркировката и видимостта са трите основни проблема за решаване, за да се повиши безопасността по пътищата в Стара Загора. Това е заключението на екип от "Европейския център по транспортни политики ".
След серията тежки катастрофи миналата година местната власт в Стара Загора възложи на неправителствената организация да изготви доклад за състоянието на пътната мрежа в града и да набележи мерки и препоръки за намаляване на риска.
Шест са пътните кръстовища, обхванати в доклада на "Европейския център по транспортни политики", съобщи управителят му Диана Русинова. Изборът кои точно пътни артерии в Града на липите да бъдат обследвани, е взет на база данни от КАТ за повишен брой пътнотранспортни произшествия.
Най-опасните, според данните от КАТ, пътни участъци в Стара Загора са:
кръстовището на улиците "Хан Аспарух" и "Иван Вазов", това на улиците "Иван Вазов", "Ангел Кънчев" и "Христина Морфова" , кръстовището на бул. "Славянски" и улица "Стефан Караджа", на "Ангел Кънчев" с улица "Гурко", кръстовището на улица "Левски" с "Отец Паисий", и последното шесто – на "Генерал Столетов" с улица "Доктор Тодор Стоянович". Какви са препоръките за повишаване безопасността по тези пътни участъци чуйте от прикачения по-долу файл.
Една от катастрофите, която в края на миналата година потресе обществеността и стана повод и за протести, бе на кръстовището на улиците "Иван Вазов", "Ангел Кънчев" и "Христина Морфова". Там 18-годишен водач помете три момичета пешеходки, едното от тях пострада тежко.
Какво конкретно препоръчват за повишаване безопасността на участниците в движението тъкмо на това кръстовище експертите – чуйте сега от Диана Русинова от ЕЦТП
Заместник-кметът по транспорта Йордан Николов изрази надежда, че още тази година голяма част от препоръките може да станат реалност.
Неправилно паркиране в уширения за градския транспорт и по тротоарите, са също сред опасностите, които могат да бъдат в основата на пътнотранспортни произшествия, е заключението на експертите.
От "Европейския център по транспортни политики" препоръчват допълнително поставяне на антипаркинг колчета. Това, разбира се, е само първата стъпка към ограничаване на порочната практика да се спира, където е удобно, без значение дали е позволено или не е.
Втората стъпка е гражданското съзнание и участието на обществото в процеса. Одитор и осем инженери с пълна проектантска правоспособност са участвали в изготвянето на доклада за рисковите пътни участъци в Стара Загора и повишаването на безопасността им, съобщи още Диана Русинова.
Експертите препоръчват по-чести проверки след полагането на пътната маркировка и знаци, за да може да се прецени ремонтите.
През април неправителствената организация има намерение да организира курс в община Стара Загора и други общини. Целта е да бъдат обучени хора, които да знаят за какво да следят при проверките.
Забраната за изгаряне на суха растителност и отпадъци продължава да бъде в сила, съобщиха от пожарната в Сливен. Напомнянето идва след като собственици на вилни имоти и селски стопани пренебрегват забраната и палят дървета, храсти и треви след есенното..
Авария в основния захранващ водопровод остави без вода Любимец, съобщиха от общинската управа. Без водоподаване са над 7000 жители на града. Eкипи на ВиК дружеството вече работят по отстраняване на проблема и се очаква водоподаването да бъде..
Приключи ремонтът в платното за Бургас на 8 км от магистрала "Тракия" в област Пазарджик между 90-и и 98-и км, съобщиха от пътната агенция. Трасето е с нова асфалтова настилка и отводняване, пътни знаци и ограничителни системи. Това обаче няма да облекчи..
Протест срещу насилието над деца се проведе и в Ямбол. Въпреки лошото време родители излязоха пред съдебната палата в града, за да изразят своето недоволство от реакцията на магистратите по случая в село Каблешково. "Пред съда сме настояваме за..
Протести срещу насилието над деца се провеждат в няколко града у нас. Инициативата тръгва от Бургас, а поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково и бездействието на институциите. И Стара Загора се включи в протестната вълна..
Община Сливен ще се включи в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, който тази година се чества на 11 октомври, събота. В знак на почит към донорите на органи и техните семейства, както и на благодарност към..
В Ямбол днес се провежда шестото издание на Регионалното фермерско-занаятчийско изложение. Организаторите от Фондация "Ямбол - вкус и традиции" очакват да се включат производители от цяла Югоизточна България. Традиционно щандовете на производителите ще..
Днес северозападният вятър ще се усили и ще бъде умерен и силен. Преди обяд облачността ще бъде значителна и на места в източната половина от страната и планинските райони ще има валежи. Към обяд облачността от север ще започне бързо да се разкъсва и..
За осма поредна година тази събота и неделя на Античния форум в Стара Загора ще се проведе фестивалът „Здравей, Здраве!'. Той се организира от Сдружение с нестопанска цел „Здравей, Здраве“ и е финансиран по Програма „Култура“ на Община Стара Загора...
Съдия Христина Марева официално встъпи в длъжност като председател на Окръжен съд – Сливен. Церемонията се състоя в Апелативен съд – Бургас, където тя подписа акта за встъпване. На 23 септември Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра съдия..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net