Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неделчо Кучков показва сюрреалистични творби в Димитровград

В ХГ "Петко Чурчулиев"- Димитровград Неделчо Кучков подреди самостоятелна изложба. Тя е 26 поред в творческата му биография и първа в настоящата година. Откриването на вернисажа е утре, 17 февруари. Над 20 са представените творби, които публиката може да разгледа до 15 март 2022 г.

Неделчо Кучков е от малцината съвременни български художници, които отразяват в картините си фантастични разкази, сънувани срещи и привидения. "Аз не рисувам това, което виждам. Рисувам това, което съм видял някога, някъде, и то е останало в съзнанието ми."

Той не спира да рисува. Орисан е да твори. Прави го с постоянство и размах. Колоритните цветове от картините му са нова версия на позната българска шевица. Благодарен е на майка си, че първа е забелязала дарбата му. "Родителите ми непрекъснато ме подкрепяха. Не спираха да ме окуражават. За тях беше и "първата" ми картина, като професионален художник", признава днес сюрреалистичният живописец, който като ученик, по време на пленер в Созопол разпродава всичките си работи и няма какво да представи за годишната изложба на Художествената гимназия в Пловдив.

Кучков няма любим сюрреалист. Харесва всички себеподобни и по-точно автори, които му въздействат. "Майсторството в нашата работа е да не приемаш границите. Рисувам светлата страна и тъмното й отражение. Светлината и мрака. Слънцето и звездите", откровено разяснява художникът, който непрекъснато експериментира, миксирайки стилове и техники.     

Художествена галерия “Петко Чурчулиев“ започва представяне на съвременни български автори през 2022 година. Неделчо Кучков е първи от поредицата, уточни уредникът на димитровградската галерия Емилия Стоева.

От галерията домакин поясниха още, че: 

Неделчо Кучков е роден е в град Любимец. Запленен от изобразителното изкуство от малък, той отива да учи в Художествената гимназия в Пловдив.

През 1984 г. става член на Дружеството на Художниците – Хасково, където се премества да живее.

През 1992 г. е приет за член на Съюза на българските художници – София.

Участвал е в общи Национални и Международни изложби на СБХ в Австрия, Словакия и Турция и в много пленери по живопис.

Над 20 са самостоятелните му изложби, повечето от които експонирани в България, Германия и Унгария. Над 2000 са нарисуваните от него произведения. Част от тях са притежание на галерии и колекционери в България, Беларус, Полша, Унгария, Германия, Япония, ОАЕ, Канада, Франция, Гърция, Албания и САЩ.

„Картините му са светли сънища – мечти, където оптимизмът надделява над спомена и тъгата по отминалото детство!“, казва за него проф. Н. Райф от Българския културен институт в Берлин, Германия, при откриването на самостоятелната му изложба там.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04

Дигиталният алхимик Франс ван ден Дунген представя творби в Нова Загора

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник  Франс ван ден Дунген.  Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен обяви 14-ти конкурс за театрални кукли за деца

Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..

публикувано на 14.01.25 в 17:10

Ямболските кукери с Голямата награда от маскарадните игри в Симитли

Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..

публикувано на 14.01.25 в 13:56
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“   е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..

публикувано на 13.01.25 в 22:28

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09

Отбелязваме 162 г. от рождението на Щастливеца

На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда  Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..

публикувано на 13.01.25 в 07:30