Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народни шевици от капачки красят Дневен център в Свиленград

Снимка: интернет

  Шест пана с красиви български шевици посрещат потребителите на Дневния център за възрастни в Свиленград. Шевиците са направени от директора на центъра Мария Кирова, която заедно с колежката си и с подкрепата на съпруга и децата си работи над тях 3 месеца." Паната са с размер 1 на 1 м и са направени от пластмасови капачки. А мотивите са взети от богатите и красиви пазви на красивите тракийски носии", разказва Мария Кирова. Идеята й хрумнала по време на пандемията, когато центърът останал затворен, но с потребителите  му поддържала непрекъсната връзка. Хората продължавали да събират и носят капачки. Досега те участвали в различни благотворителни кампании за събиране на пластмасови капачки за кувьози, в подкрепа на Фондация "Искам бебе" и чудесната идея на Мария ги запалила да помагат. За изработването на паната съдействали  и кметът на община Свиленград Анастас Карчев, който харесал идеята и помогнал с доставката на паната, хората от звеното по озеленяване и благоустройство в общината  под ръководството на Иван Атанасов ги поставили на стената до входа на центъра. При реденето на "бодовете" от капачки помагали  съпруга и дъщеря й, синът й намерил лепилото с което да ги закрепят здраво за плоскостите.

    Вдъхновена била от сукманите, които навремето майка й ушила на нея и на сестра й с шити, бродирани пазви. Два пъти си е рязала косата, за да бъде обработена със специална смола на плитки и да бъде част от носиите им. Фигурите и всеки един бод имат своето значение и наименование. "Това е животът, трудолюбието на българина, усета му за красотата. По всяка една шевица може да се разбере живота на бълагрина, който го е шил и везал. Трябва да обичаш българското, за да го направиш, независимо колко време ще ти отнеме!", описва Мария Кирова богатството на българския фолклор, част от който е и изработването на носиите. Пази  ръчно изработените седефени копчета  и мъжкия елек от носията на нейния баща, който ръководил докрая си читалището в с. Мустрак. С неговите самодейци съхранил и показвал по фестивали народните обичаи  коледуване, жътва, сватба, раждане на дете...

    С народния певец Тодор Кожухаров, който също е родом от с. Мустрак, някога Мария Кирова често е пяла в дует. и участвали на фестивали. 

  За всички пет години, откакто съществува Дневния център са минали над 280 човека, от които винаги 30-40 са редовни посетители. Повечето с готовност се включват в отбелязването на всички народни и национални празници, имат мъжка и женска певческа група за народни песни, театрална самодейна трупа. И най-активни често са най-възрастните, идват и 80-годишни, 90 годишни...Женската певческа група има богат репертоар тракийски песни, а мъжката  много обича и изпълнява предимно песни от Странджа. С няколоко думи - Дневният център е нещо като читалище, кафене, клуб за среща на хората в третата възраст в Свиленград със своя културна дейност.

 Цялото интервю с Мария Кирова от Дневния център за възрастни "Дълголетие" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49