Общо 34 филма влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа“ 2022. Сред тях са 10 документални и игрални филма от България, както и три на детска и младежка тематика.
Фестивалът ще бъде открит с тържествена церемония на 28 май (събота) в залата на Държавна опера – Стара Загора и ще приключи на 1 юни.
Сред чуждестранните филми в това издание на фестивала най-много са заглавията, идващи от Франция и Дания – по пет. Сред френските заглавия несъмнено интерес ще предизвика новата адаптация по класическия роман на Оноре дьо Балзак „Изгубени илюзии“ (2021) на режисьора Ксавие Джаноли. Филмът проследява възхода и падението на парижки младеж, лудо влюбен в красива баронеса, който мечтае да бъде писател, а става журналист.
Друго любопитно заглавие от Франция е „Влюбеният Айфел“ (2021) на режисьора Мартин Бурбулон. Лентата разказва завладяващата биографична история на инженера Айфел и неговата детска любов Адриана Бурже, която се оказва решаваща за това да се осъществи проекта за построяване на Айфеловата кула.
Елегантен френски хумор струи от комедията на Каролин Винял по мотиви от повестта на Робърт Луис Стивънсън „Моето магаре, моят любовник и аз“ (2020). Главната героиня се оказва на пътешествие с опърчинаво магаренце, вместо на обещана от любовника й романтична едноседмична ваканция.
Франция участва в извънконкурсната програма и с два филма, в които акцентът пада върху проблемите на бременните жени - комедията „Огромна“ (2020) на режисьора Софи Летурньор и драмата „Събитието“ (2021), създаден по едноименния роман на Ани Ерно. Студентка забременява нежелано и се изправя пред трудния избор да направи аборт, който през 60-те години във Франция е забранен и я заплашва затвор.
Дания е другата страна със силно участие от цели пет заглавия в извънконкурсната програма на фестивала. „Денят, когато умряхме“ (2020) на режисьора Оле Кристиан Медсен надниква зад завесата на терористичната атака над „Шарли Ебдо“, изследвайки как тя променя живота на главните герои и на всеки един от нас. В една от главните роли отново ще видим звездата на датското кино Николай Костер-Велдау, постигнал световна известност с ролята си на Джайм Ланистър в „Игра на тронове“. Ще го гледаме и във филма от конкурсната програма „Вкусът на глада“.
Криминалната драма „Плът и кръв“ (2020) на Жанет Нордал, документалните ленти „Войникът“ (2021) на Николай Мьолер и „70/30“ на Фие Амбо и анимационният игрален филм „Създатели на сънища“ (2020) са останалите предложения от Дания в извънконкурсната програма.
Испания е представена с новия филм на Педро Алмодовар „Паралелни майки“ (2021), в който големият режисьор отново разнищва темата за особената сила на майчинството след големия си хит от 1999 г. „Всичко за майка ми“.
Второто заглавие от Испания е съвсем прясно – „Алкарас“ (2022) на режисьора Карла Симон. Лентата е създадена в копродукция с Италия и разказва историята на производители на праскови, чието препитание е застрашено, след като пожизнен наследник на имението решава да го продаде.
С два филма е представено и унгарското кино – „За кои неща си струва да се плаче“ (2021) на Кристина Грошан разказва за неочаквания обрат, който настъпва в живота на млада жена, която току-що е успяла да подреди живота си заедно със своя приятел. Унгарско-румънската продукция „Доколкото знам“ (2020) на режисьорския дует Нандор Льоринц и Балинт Над, е драма по истински случай, в който съпруг започва да губи доверие в съпругата си, след като тя е изнасилена от непознат, но в показанията й се появяват несъответствия…
За първи път тази година „Златната липа“ представя филми от Албания. В извънконкурсната програма филмите са два. Първият е на Джонид Йорги „Два лъва към Венеция“ (2021), от който лъха свеж хумор и добро настроение с историята на двама наградени кинематографисти, които по пътя към фестивала във Венеция срещат актриси от киноиндустрията за възрастни и това напълно променя целта на пътуването им. Другото албанско участие е документалната лента на Ардит Садику „В свободен стил до Черна гора“.
Турция влиза в извънконкурсната програма на „Златната липа“ с два късометражни филма на режисьора Хакан Саръгюл от 2022 година - „Тюл“ и „Агония“. Героят на „Тюл“ е млад мъж, зад чиято външна самоувереност се крие слабост, която той неистово се опитва да прикрие. „Агония“ също е психологическа драма, в която главните герои търсят начин да преодолеят страха от навлизането в зрялата възраст на 50-те.
Латвия ще ни върне в неувяхващия жанр на уестърна с филма „Дивият Изток“ (2021) на режисьора Матис Кажа, който ще бъде един от членовете на журито на „Златната липа“ 2022 и лично ще представи творбата си. Лентата разказва историята на 16-годишно момиче, което се опитва да избяга от лапите на властен земевладелец през 19 век.
Полският филм „Никога не плача“ (2020) на режисьора Пьотр Домалевски също изважда на дневен ред проблемите на младо момиче, което на 17 години внезапно остава без баща и трябва да се пребори само за своето място в обществото.
Копродукцията на Русия, Белорусия и Германия „Уроци по персийски“ (2020) е един от малкото филми в тазгодишната програма на фестивала, който ни връща към темата за войната и злините, които тя причинява. Режисьорът Вадим Перелман ни води в концентрационен лагер, в който млад евреин се представя за персиец, за да не бъде екзекутиран.
Очаквайте информация и за българските филми в програмата на „Златната липа. В следващите дни организаторите на кинофестивала ще разкрият и кой ще бъде специалният гост, който ще получи наградата за цялостен принос в киното.
Входът за всички прожекции и съпътстващи събития ще бъде напълно безплатен.
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..
Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..
Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Входът е свободен...
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..
Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net