Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков: "Стопанските абсурди на българския комунизъм" изобличава мита за благоденствието в България преди 1989 г.

Снимка: Радио София

Известният политик и общественик проф. Вили Лилков издаде наскоро поредната си книга, в която изследва периода на социализма в България. Заглавието „Стопанските абсурди на българския комунизъм“ цели да разобличи някои от най-големите митове за благоденствието в периода между 1944 и 1989 г., заяви за Радио Стара Загора проф. Лилков. В изследването си той се базира на над 7000 литерни дела, в които са разработвани всички стопански обекти в страната, и в които Държавна сигурност и МВР са имали хиляди секретни сътрудници.

Освен добре известните 3 фалита на страната ни в социалистическия период, авторът запознава читателите с документи, доказващи икономическия упадък на социалистическата държава. „Селското стопанство е в огромна криза, трудовите злополуки в страната са много, а процентът на хората, живеещи под линията на бедността в един момент достига 70%. За сравнение, в наши дни този процент е между 18 и 22.“, сподели авторът. 

По повод днешната дата 9 май Вили Лилков заяви, че това е ден на общата победа на света над нацизма и фашизма. От години обаче определени среди в България използват този ден за пропаганда на комунизма, а днес това прави пропутинската пропаганда. "България е слабо звено, защото тук има голяма руска пета колона, която действа необезпокоявано. Всички десни парти и всички здравомислещи трябва да се обединят срещу опитите на Русия да откъсне България от ЕС и НАТО и да я прикачи към евразийската верига" категоричен бе Лилков. Той за пореден път изрази мнение, че Паметикът на съветската армия в центъра на София няма място там, защото символизира окупаторска, а не освободителна армия.

Цялото интервю на Десислав Тенев с проф. Вили Лилков може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

При първи индикации за проблеми трябва да се потърси логопед

На 6 март се отбелязва професионалния празник на логопедите. По този повод в страната за седми път през целият месец специалисти организират и безплатни консултации, информира логопеда от Казанлък Светлана Берова. Тя припомни, че е добре да се..

публикувано на 06.03.25 в 16:42

Повече загинали при ПТП-та в Старозагорско от началото на годината, а причините са комплексни

Засиленият трафик, неподготвени шофьори, стари автомобили и лошо състояние на пътната инфраструктура са причината за по-високия процент на пътни инциденти. Това каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики, коментирайки..

публикувано на 04.03.25 в 15:41

У дома на трети март!

Отбелязваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Датата е обявена за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Всички знаем какво гласи надписа на входа на сградата на Народното събрание :..

публикувано на 03.03.25 в 16:00

Георги Колевичин: Аконкагуа е нещо по-различно, близо е до Екватора и е най-високия връх извън Азия

Георги Колевичин и сред младото поколоние български алпинисти. Преди половин година бе на връх Авицена (7134 м), екс Ленин в планинската система Памир. Преди месец осъществи една от мечтите си, а именно достигане на най-високия връх извън континента..

публикувано на 02.03.25 в 14:48

Български евродепутати от ЕНП настояват за промяна на „Зелената сделка“

Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..

публикувано на 24.02.25 в 15:52

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20