Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори ден продължава съборът "Китна Тракия пее и танцува" в Хасково

Детски танцови състави, ансамбъл "Чинари", етно базар и кът за спомени очакват гостите в парк "Кенана"

3
Снимка: Дора Атанасова

Над 60 фолклорни групи и 40 индивидуални изпълнители, представители на 26 общини от 47 населени места участваха в първия ден на националния събор "Китна Тракия пее и танцува" в Хасково. Програмата продължава и днес с интересни събития в парк "Кенана".   

"Традиционно към събора има голям интерес и ние се радваме на тези пъстри участници от цялата страна", коментира за Радио Стара Загора зам.-кметът на Община Хасково Мария Вълчева. - Днес започваме с детски танцови ансамбли от областта, които ще създадат едно прекрасно настроение на гостите. Кулминацията е в 12.00 часа, когато ще бъде концерта на специалните ни гости от ансамбъл "Чинари" със спектакъла "Ние, българите". От 13.30 часа ще се извие голямо тракийско хоро под звуците на нашия народен оркестър към Община Хасково". 

"За първа година ни гостува етнобазар "Наше село", за да се потопим в българския бит - занаяти, кулинария, демонстрации на дърворезба, плъстене на вълна, тъкане на килими и др. За първи път правим и "Кът за спомени" - една обособена част, която сме декорирали с автентични предмети от тракийкия бит, така че всеки може да си направи снимка за спомен от събора "Китна Тракия пее и танцува". Стремим се не само да съхраняваме традицията, но и да я развиваме", подчерта в "Песен слънце буди" Мария Вълчева.

Знаете ли, че?

Съборът на народното творчество "Китна Тракия" води началото си от 1961 г. и се нарежда сред първите организирани събори-надпявания в страната - всенародно движение, което възниква по инициатива на редакция "Народна музика" към Радио София. Първият събор в Хасково се провежда на 23 и 24 септември 1961 г. Организиран като Окръжен празник на тракийската народна песен, на него се представят 215 индивидуални изпълнители пред жури с председател акад. Петко Стайнов. През годините с "Китна Тракия" са свързани имената на авторитетни фолклористи, музиколози, композитори - Тодор Джиджев, акад. Николай Кауфман, проф. Рачко Попов, Петър Льондев, д-р Михаил Букурещлиев, Манол Тодоров, Вергилий Атанасов, Филип Кутев, Тодор Иванов Живков, Георг Краев, Тодор Тодоров и др. Именити народни певци и певици са започнали своята изпълнителска дейност от сцените на „Китна Тракия“. Сред тях са Груйчо Дочев, Вълчо Иванов, Анка Делчева, Енчо Манев, Сирма Шиварова, Тодор Кожухаров и много други. 

Музикалните фондове на БНР и Радио Стара Загора съхраняват звукозаписи от първите издания на събора-надпяване, а Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково разполага с дигитален архив от афиши на "Китна Тракия пее и танцува".

Интервюто с Мария Вълчева, зам.-кмет на Община Хасково и записи на участници в събора можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Градушка нанесе поражения по реколтата в новозагорски села

Градушка с големината на орех нанесе поражения на посевите в пет села в община Нова Загора. Засегната е реколтата в част от землищата на Млекарево, Новоселец, Бял кладенец, Радецки и Пет могили. Стихията е преминала в района около 17ч. днес. Ледените късове..

публикувано на 24.05.25 в 22:34

Градушка унищожи реколтата в старозагорски села

Градушки нанесоха поражения на реколтата в няколко населени места в Старозагорско. Ледени късове унищожиха земеделската продукция в село Ястребово, общ Опан.  "Около 17.00 часа започна гръмотевична буря с лек дъжд и след това последва градушка колкото..

публикувано на 24.05.25 в 18:14

В Стара Загора беше осветен католически храм с образователен център към него

Най-новият католически храм у нас беше открит и осветен днес в Стара Загора. Той ще носи името „Дева Мария Помощница на християните“ и към него ще работи голям образователен център в подкрепа на деца от малцинствените групи. На освещаването присъства..

публикувано на 24.05.25 в 17:28

Весела Паскалева получи ежегодната награда за жена-учител "Аргира Жечкова" в Сливен

Наградата на община Сливен за жена-учител „Аргира Жечкова“ бе връчена на директора на СУ „Константин Константинов“ Весела Паскалева по време на тържествена церемония в зала „Сливен“. Отличието е индивидуално и се връчва ежегодно в навечерието на 24 май –..

публикувано на 24.05.25 в 16:19

И Сливен почете светите братя Кирил и Методий

В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на Българската просвета, култура и славянската писменост.  Шествието премина по главната улица на града и по..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

С многохилядно шествие Хасково празнува 24 май- Денят на българската азбука, просвета и култура

Деца и ученици, родители и учители, университетски преподаватели, читалищни дейци и артисти се включиха в празничното шествие в Хасково. Под звуците на „Върви, народе възродени“, водени от Духов оркестър при Община Хасково, над 1500 деца и ученици и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

С празнично шествие Стара Загора отбеляза 24 май

С празнично шествие Стара Загора отбеляза деня на българската просвета, книжовност и култура 24 май. В него се включиха стотици ученици, учители, студенти, образователни и културни институции. Шествието тръгна от площада пред община Стара Загора и..

обновено на 24.05.25 в 14:45

С тържествена церемония и празнично шествие Стара Загора отбеляза 24 май

24 май беше отбелязан в Стара Загора с водосвет и пъстро празнично шествие.  В небето над града се издигнаха балони с буквите от българската азбука. Тържествената церемония започна с химна на Стара Загора и рецитация на стихотворението „Аз съм..

публикувано на 24.05.25 в 14:35

Община Болярово отличи заслужили културни дейци и ученически състави по повод 24 май

С тържествена церемония Община Болярово отбеляза Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май. На празничното събитие бяха наградени колективи и личности, допринесли за развитието и съхраняването на културните и образователни..

публикувано на 24.05.25 в 14:05

Деца с големи сърца дариха наградата си на семейство, останало без дом

Четири ученички от Болярово – Анелия, Тонка, Алисия и Мима – дадоха ярък пример за съпричастност и човечност. Те получиха парична награда от кмета на Община Болярово за активната си червенокръстка дейност по повод 24 май, но избраха да я дарят на семейство..

публикувано на 24.05.25 в 13:57