Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори ден продължава съборът "Китна Тракия пее и танцува" в Хасково

Детски танцови състави, ансамбъл "Чинари", етно базар и кът за спомени очакват гостите в парк "Кенана"

3
Снимка: Дора Атанасова

Над 60 фолклорни групи и 40 индивидуални изпълнители, представители на 26 общини от 47 населени места участваха в първия ден на националния събор "Китна Тракия пее и танцува" в Хасково. Програмата продължава и днес с интересни събития в парк "Кенана".   

"Традиционно към събора има голям интерес и ние се радваме на тези пъстри участници от цялата страна", коментира за Радио Стара Загора зам.-кметът на Община Хасково Мария Вълчева. - Днес започваме с детски танцови ансамбли от областта, които ще създадат едно прекрасно настроение на гостите. Кулминацията е в 12.00 часа, когато ще бъде концерта на специалните ни гости от ансамбъл "Чинари" със спектакъла "Ние, българите". От 13.30 часа ще се извие голямо тракийско хоро под звуците на нашия народен оркестър към Община Хасково". 

"За първа година ни гостува етнобазар "Наше село", за да се потопим в българския бит - занаяти, кулинария, демонстрации на дърворезба, плъстене на вълна, тъкане на килими и др. За първи път правим и "Кът за спомени" - една обособена част, която сме декорирали с автентични предмети от тракийкия бит, така че всеки може да си направи снимка за спомен от събора "Китна Тракия пее и танцува". Стремим се не само да съхраняваме традицията, но и да я развиваме", подчерта в "Песен слънце буди" Мария Вълчева.

Знаете ли, че?

Съборът на народното творчество "Китна Тракия" води началото си от 1961 г. и се нарежда сред първите организирани събори-надпявания в страната - всенародно движение, което възниква по инициатива на редакция "Народна музика" към Радио София. Първият събор в Хасково се провежда на 23 и 24 септември 1961 г. Организиран като Окръжен празник на тракийската народна песен, на него се представят 215 индивидуални изпълнители пред жури с председател акад. Петко Стайнов. През годините с "Китна Тракия" са свързани имената на авторитетни фолклористи, музиколози, композитори - Тодор Джиджев, акад. Николай Кауфман, проф. Рачко Попов, Петър Льондев, д-р Михаил Букурещлиев, Манол Тодоров, Вергилий Атанасов, Филип Кутев, Тодор Иванов Живков, Георг Краев, Тодор Тодоров и др. Именити народни певци и певици са започнали своята изпълнителска дейност от сцените на „Китна Тракия“. Сред тях са Груйчо Дочев, Вълчо Иванов, Анка Делчева, Енчо Манев, Сирма Шиварова, Тодор Кожухаров и много други. 

Музикалните фондове на БНР и Радио Стара Загора съхраняват звукозаписи от първите издания на събора-надпяване, а Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково разполага с дигитален архив от афиши на "Китна Тракия пее и танцува".

Интервюто с Мария Вълчева, зам.-кмет на Община Хасково и записи на участници в събора можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Зам.-кметът и британският посланик обсъдиха бъдещето на зеления преход в Община Стара Загора

Заместник-кметът Радостин Танев посрещна днес Негово Превъзходителство Натаниел Копси, посланик на Великобритания в България в сградата на Община Стара Загора.  Фокусът на посещението на Н. Пр. Копси бе процесът по енергийна трансформация в града и..

публикувано на 01.11.24 в 15:22

Стара Загора отбеляза Деня на народните будители с тържествен ритуал

Стара Загора отбеляза Деня на народните будители с тържествен ритуал пред паметника на Митрополит Методий Кусев в парк Аязмото. Началото на събитието бе положено с молебен за здраве и благоденствие от старозагорския митрополит Киприан. В знак на..

публикувано на 01.11.24 в 14:30

Радослав Рибарски: Темата за бъдещето на комплекс „Марица-изток“ остана неразбрана и в тази кампания

Темата за бъдещето на комплекс „Марица-изток“ остана неразбрана от хората и в тази кампания. В Старозагорски регион спечелиха онези партии, които обещаваха запазване на комплекса без ясен план. Така коментира резултатите от изборите на 27..

публикувано на 01.11.24 в 14:14

Номинираха колектива на 66-та градина "Детски рай" за наградата "Добрият самарянин"

Децата и учителите на градина „Детски рай“ Стара Загора са номинирани за годишните награди в „Добрият самарянин“. А поводът е тяхната благородна инициатива в помощ на болен учител.  „На 15 септември подкрепихме тази кауза. Вместо цвете децата..

публикувано на 01.11.24 в 13:58

Инцидент затруднява движението край сторозагорското село Могила

Движението по път II-57 Стара Загора - Раднево в района на с. Могила се осъществява двупосочно в една лента поради катастрофа, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се..

публикувано на 01.11.24 в 12:34

Увеличиха подпомагането за инвитро процедури в Казанлък

Увеличение на финансовото подпомагане за инвитро процедури гласува на последното си заседание общинските съветници в Казанлък. Така подпомагане вече ще могат да получат 14 семейства Семействата, двойките, живеещите на семейни начала и жени без..

публикувано на 01.11.24 в 12:30

Полицията издирва мъж, извършил грабежи

Два грабежа с нападение на жени са извършени вчера вечерта, съобщават от пресцентъра на ОД на МВР - Стара Загора.   Снощи около 23:20 ч., във  Второ РУ-Стара Загора е получено съобщение oт 35-годишна жена, че минути преди това на улица в гр.Стара Загора,..

публикувано на 01.11.24 в 10:04
Античен форум, Стара Загора

Ученици организират "Денят на светлината" в Стара Загора

Ученици от клуб „Горди наследници“ от Природоматематическата гимназия „Гео Милев“, съвместно със старозагорският куклен театър и Регионалният исторически музей организират събитието „Денят на светлината“, посветено на 1 ноември. То ще се..

публикувано на 01.11.24 в 10:00
Община Стара Загора

Над 100 са собствениците на имоти в "Бедечка", тепърва предстоят разговори за замени

Общинските съветници на Стара Загора  отложиха за следващо заседание решението си за предложеното от администрацията обезщетяване на собствениците на земи в парк „Бедечка“ . В зала те  коментираха, че е необходимо по-широко представителство както на..

публикувано на 01.11.24 в 09:45

Маслото и млякото – най-скъпи в края на октомври

С по-високи цени спрямо миналата година са в края на октомври цитрусовите плодове: лимоните с 30% по-скъпи, мандарините с 23%, грейпфуртите с 15%. Единствено портокалите към този момент са по-евтини с 20%. Пазарът на какаото и кафето се стабилизира,..

публикувано на 01.11.24 в 09:30