Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Душо Гавазов: Бих излекувал малките общини от неглижирането на проблемите им

4
Душко Гавазов - зам.кмет Община Мъглиж
Снимка: Емил Енчев

"Предимството на първите" е девиз на радиостанцията ни. В пълна сила той може да се окаже валиден и за община Мъглиж, не само защото на входа на административната сграда, под герба на общината, е написано "Мъглиж беше пръв..."Знаменитите думи на Гео Милев, от поемата "Септември", са провокация към д-р Душо Гавазов - кмет на общината, който припомня че общинската администрация е една от първите в комуникацията с Държавен фонд "Земеделие", по Програмата за развитие на селските райони.

"Ние сме единствената община която през последните десет години два пъти осъди Държавен фонд "Земеделие". Първо ги осъдихме преди 5-6 години за две читалища, тези в селата Дъбово и Тулово, на обща стойност 650 000 лева. И сега за втори път, пак по Програмата за развитие на селските райони, но за около 7 000 000 лева."

Част от творчески инициативи в културния календар на малката община са припознати като атракция не само в регионален, а и в национален мащаб, подчерта кметът. 

"Преди да се разрази настоящата криза в Енергетиката, в началото на 2021 година, общината постави началото на енергийно независими сгради, като изгради четири фотоволтаични централи, които съумяхме да финансираме през Фонд ФЛАГ".

Бих излекувал малките общини от неглижирането на проблемите им, от страна на националните управления, през годините.

Най-големият проблем на общините с профил на нашата е, че общините в Централна и Западна Европа използват европейските средства, финансирането от различни алтернативни и донорски програми, за надграждане на адекватни национални бюджети, осигурени от държавата. В България малките общини използват европейските, алтернативните, различните донорски програми, като основен финансов инструмент за решаване на проблемите си. Това се налага заради изключително лимитираните и неадекватните общински бюджети, обобщи д-р Гавазов. Той допълни, че през 1999 година е правена последната генерална промяна във финансовата рамка на общините. "Говорим за един период от 22-23 години. Смятам че времената в които живеем са изключително динамични, а сега сме лишени и от възможността да прогнозираме какво ще се случи утре, така че за мен това е основен проблем."   

Цената на имотите в една община е критерии за посоката на развитието й. 

Два пъти са се повишили цените на имотите в село Ягода и в град Мъглиж, показват справките в агенции за недвижими имоти. Кметът на общината потвърди, че към имотите в село Ягода има сериозен инвеститорски интерес. "Там божията благодат се е изсипала. Геотермалната минерална вода доказано има лековити свойства. В момента се работи по подмяна на част от водопроводната мрежа, по основни клонове, а след това започва и цялостното асфалтиране на уличните платна. В общинския център с всеки изминал ден нещата се подобряват. На финалната права е изграждането на естетичната предпазна ограда на  Професионалната гимназия по селско стопанство. Такава беше изградена около квартал "Свобода", строи се нова детска градина, за две групи, и активно се работи по "Парка на занаятите в град Мъглиж", информира кметът на общината д-р Душо Гавазов.

Какво още сподели кметът на община Мъглиж? Чуйте в прикачения звуков файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30

Ниски добиви с високо качество за тютюневата суровина

Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат   да се заложи максималният бюджет , разрешен от..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06