Българската православна църква почита днес големия Господски празник Възнесение Господне, наричан още Спасовден. Той се отбелязва винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Възкресение Христово - Великден.
Според Новия завет 40 дни след Възкресението си Иисус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите и с учениците си, движейки се между тях като Богочовек. Той им разяснявал Светото писание и потвърждавал обещанието си за идването на Утешителя Дух Свети. Всички ученици се убедили, че Иисус Христос наистина е възкръснал. На четиридесетия ден Христос се явил за последен път, беседвал с учениците си и ги извел от града на Елеонската планина, която е на около два километра от Йерусалим. Като се изкачили на планината, Иисус Христос вдигнал ръце да ги благослови. Още докато ги благославял се отделил от земята й, подет от облак, се издигнал бавно към небето при своя небесен Отец. Апостолите се поклонили на Възнасящия се Господ и не могли да откъснат поглед от чудната гледка.
Имен ден празнуват Спас, Спасимир, Сотир и производните им женски имена, свързани със старинната дума "спасител". Денят е и празник на хлебари и сладкари.
Според поверието на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък. Според българските народни вярвания на 40-ия ден от Великден идват и самодиви. Те берат и се кичат с цъфналия в нощта срещу Спасовден росен. С него могат да се лекуват болните. Ето защо в навечерието на празника болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади.
Вярва се, че ако на Спасовден вали, реколтата ще е богата.
Тази вечер от 18ч. в Къща-музей „Гео Милев“ в Стара Загора децата от театрална школа „Жест“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие ще представят премиерата на спектакъла по „Цветни приказки“ на Леда Милева. Входът за представлението е..
Пътищата в община Болярово са проходими при зимни условия и пътните платна са почистени. „ В готовност сме да реагираме адекватно при усложняване на обстановката, която вещаят синоптиците.“- заяви Христо Христов, кмет на общината. Почистени са всички..
Общинският приют за безстопанствени животни издирва агресивен питбул, оставен безстопанствено по улиците на Стара Загора. Сигнал срещу животното, нападнало няколко домашни любимци през последните дни, е подаден на Спешния телефон 112, както и на..
Министерство на здравеопазването одобри искането на Община Стара Загора за още две щатни длъжности за здравни медиатори, с което броят им ще стане общо трима. По този повод от 11 февруари до 11 март местната власт е обявила конкурс за попълване на..
Републиканските пътища в Хасковска област са проходими при зимни условия, съобщи областният управител Стефка Здравкова. Снежната покривка в региона до 5 см. Най-дебела е е тя по високите части на региона. 33 машини са ангажирани за почистване на..
От днес броят на полицейските патрули в централната градска част на Димитровград ще бъде увеличен. Мярката е договорена след среща на кмета Иво Димов с ръководството на МВР. Поводът е инцидентът от 14 февруари, когато мъж преби с метална тръба..
Всички пътища на територията на община Стара Загора са проходими при зимни условия. Това обяви зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев. Той уточни, че е създадена организация за почистване и поддържане на пътната мрежа. 4 машини са ангажирани на..
Проходът „Шипка“ е проходим при зимни условия. Снежната покривка достига до 40 см. Шест машини обработват прохода от южната страна. Това съобщи за Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта...
Продължава снеговалежът в Ямболска област, за която и днес е обявен жълт код. Всички републикански пътища на територията на областта са проходими при зимни условия, към момента няма информация за населени места без ток, съобщи директорът на областното..
До 50 метра е намалена видимостта на проход "Шипка" и на Прохода на Републиката заради снегонавявания. Това съобщи за Радио Стара Загора дежурният в Областно пътно управление Иван Иванов. Там снеговалежите са силни, пътните настилки са заснежени и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net