Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски лекар преглежда безплатно украински бежанци

Украинските бежанци, настанени в базата на „Мини Марица – изток“  в Старозагорските минерални бани трябва да звънят на 112, ако имат здравословен проблем заради липсата на осигурено медицинско лице. Това каза в интервю за Радио Стара Загора д-р Радослав Георгиев – спешен медик в една от частните болници в града и доброволец в сдружение „Самаряни“ от 13 години. Той прегледа 20 души, от които 15 деца, настанени в почивната станция  в почивния си ден. По думите му половината от децата са били с грипоподобни симптоми, а възрастните са имали различни оплаквания. Като най-голям проблем д-р Радослав Георгиев посочи липсата на личен лекар за бежанците.

"Защото ако имаха, поне щяха да получат адекватно лечение. Езиковата бариера обаче, също е пречка. В града има няколко общопрактикуващи лекари, записали украинци, но не могат да ги разберат. Освен това първите 3 месеца от постъпването им в България, държавата поема здравноосигурителните им вноски, но след това не знам какво ще се случи", каза д-р Георгиев. 

Като друг проблем лекарят посочи липсата на аптека в курортното селище.

След прегледите, продължили 4 часа, необходимите медикаменти са закупени и предоставени на нуждаещите се от неправителствени организации. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звиков файл


По публикацията работи: Николета Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Николай Витанов

МОН ще предложи законови промени във висшето образование

Министерството на образованието и науката подготвя промени в Закона за висшето образование и в Закона за развитие на академичния състав, които ще бъдат обявени за обществено обсъждане до края на годината. Това съобщи в Стара Загора..

публикувано на 06.10.25 в 17:38

Осъдиха на доживотен затвор мъж за убийство в Стара Загора

Присъда доживотен затвор при първоначален „специален“ режим за изтърпяване на наказанието наложи Окръжен съд- Стара Загора на 54-годишен мъж за извършено убийство. 54-годишният К.Г. е признат за виновен за умишленото убийство на 38-годишен мъж в..

публикувано на 06.10.25 в 17:17

Бутат незаконни къщи в кв. "Република" в Хасково

Багери влязоха днес в квартал "Република" в Хасково и започнаха разрушаване на незаконни постройки. Акцията на общината ще продължи до Никулден. До тогава трябва да са премахнати 9 къщи. На място днес бяха екипи на полицията, за да не се допускат..

публикувано на 06.10.25 в 16:07
Боряна Пейчева

Клуб „Млад предприемач“ учи младежи на бизнес

Клуб „Млад предприемач“ ще обучава младежите в Стара Загора на бизнес умения. Програмата е насочена към ученици от 8 до 12 клас в Стара Загора, като идеята е да се стимулира предприемаческото мислене на младите хора чрез практически занимания и..

публикувано на 06.10.25 в 15:58

Кръгла маса за промени във висшето образование се проведе в Стара Загора

Национална кръгла маса за реформи във висшето образование се проведе в Стара Загора.  Домакин на форума беше Областната управа, а в дискусията участва зам.-министърът на образованието акад. Николай Витанов, ректорът на Тракийския университет проф...

публикувано на 06.10.25 в 15:45

Ниски остават нивата на реките в Ямболска област

Ниски остават нивата на реките в Ямболска област. Към момента няма опасност от преливане в долното течение на Тунджа. За следващите 24 часа за района е обявен оранжев код за обилни валежи.  Дъжд с нормална интензивност вали от няколко часа на..

публикувано на 06.10.25 в 15:33

Катастрофа затруднява движението в Прохода на Републиката

В 12:48 часа днес е получен сигнал за пътнотранспортно произшествие в Прохода на Републиката, в района на с. Пчелиново.  По първоначална информация същото е между два товарни автомобила. Няма пострадали. Водачите са тествани за употреба на алкохол,..

публикувано на 06.10.25 в 14:53

Комплексът за социални услуги за деца и семейства в Стара Загора отбелязва 20 години

През тази седмица с поредица от събития Комплексът за социални услуги за деца и семейства отбелязва 20 години от създаването.  През този  период социални грижи са получили над 14 хиляди семейства от над 120 специалисти, информира Диана Димова..

публикувано на 06.10.25 в 14:06

Ще промени ли еврото облика на валутния пазар у нас?

Приемането на еврото може да промени облика на валутния пазар у нас и да се стигне до затваряне на обменни бюра.  Тази вероятност не изключи в предаването 60 минути повече бизнес на Радио Стара Загора, Николай Колев, собственик на финансов център..

публикувано на 06.10.25 в 13:05
Велислава Делчева

Омбудсманът на среща в община Тунджа за проблемите с водоснабдяването

Омбудсманът Велислава Делчева, заедно с екип от експерти на институцията, ще посети Ямбол и ще вземе участие в среща с местната общност, посветена на проблемите с водоснабдяването в района. Събитието е обявено за 14 часа и се организира от кмета..

публикувано на 06.10.25 в 11:38