Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлияна Антонова-Мурата: Животът ми доказа, че вълшебните приказки не са измислица

6
Снимка: БГНЕС

Юлияна Антонова-Мурата е родена в София, но повече от две десетилетия живее в космополитно Токио. Обича да споделя, че е българка по родолюбие, космополит по възпитание и японка по дух. Пише всеки ден. Разказва увлекателно. Описаните  случки са част от ежедневието й в Япония. Първо ги споделя с приятелите си в социалната мрежа. После идва решението да ги събере в книга. Книгите стават три. Поредицата за многоликата Япония, в която жителите на островната държава се молят на 8 милиона богове, започва със съвременни приказки за добротата, уважението, възпитанието и честността описани в "Моши моши, Япония". Втората книга "Уки уки, Япония" е за онези мигове, в които летиш в облаците, когато си превъзмогнал страха, обидите и съмненията, и си готов да се усмихнеш на всеки, с радост в очите и лекота в сърцето. "Сан сан, Япония" е книга за любовта.

Историите на Юлияна Антонова-Мурата приличат на милувка, на кратко докосване, на откраднат миг, полъх на вятър или отронен цвят от сакура. Днес бившият дипломат се радва на любовта на четящите хора, които определят книгите й за бестселъри. Тя вярват, че мисията й е да използва посланието на думите, за да разказва истории с неочаквано добър край, а тя е благодарна на съдбата си, която всеки ден, в Страната на изгряващото слънце, й доказва, че вълшебните приказки не са измислица.

Литературното пътешествие на жената, удостоена с отличието "Български посланик на културата 2021", продължава в малки и по-големи градове на страната. 

Интервюто може да чуете в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Народно читалище "Искра - 1860" с поредното събитие в празничния календар по случай 165-та си годишнина

Казанлъшкото читалище "Искра - 1860" ще поднесе на публиката тържествен концерт тази вечер от 19:00 ч. Събитието е част от празничанта програма на читалището, по случай 165-та годишнина, която отбелязва културната институция. Участие в концерта ще..

публикувано на 21.05.25 в 15:52

Музеят на Възраждането в гр. Елена представи второ издание на "Сокаи"

Музеят на Възраждането "Иларион Макариополски" в старопланинския град Елена представи новото допълнено издание на книгата "Сокаи". Автор на монографията е директорът на музея Светослав Петров - етнолог, посветил изследователската си работа върху..

публикувано на 20.05.25 в 14:07
Славомира Кънева-инициатор за представянето на изложбата в Стара Загора

Изложба представя модели вдъхновени от природата

Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е представянето на изложбата "Symbiosis".  Посланието, което отправят студентите с работата си, е обвързано с два от водещите аспекти на устойчивата мода днес – опазването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Детска градина подготвя специален спектакъл за рождения ден на Старозагорската опера

„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от  Детска градина №10 „Светлина”  ще кажат на глас „Честит рожден ден,  Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е  специално създаден в чест..

публикувано на 15.05.25 в 09:56

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47