Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямбол:

Музеят на бойната слава получи експонати от Български военен и технически музей

Три експоната за временно съхранение и ползване получи Музеят на бойната слава – Ямбол от Българския военен и технически музей в София. Два от тях са съветски – 122 мм гаубица М-30 и бронетранспортьор БТР-40, третият е американски - товарен камион GMC CCKW.

Експонатите са предадени с приемо-предавателни протоколи на ямболския музей, за да бъдат експонирани по повод Деня на Ямбол.

На 17 и 18 юни, петък и събота, посетителите ще имат възможността да видят бронетранспортьора и американския товарен камион в движение. Те ще останат в Музея на бойната слава – Ямбол до края на месеца, след което ще бъдат върнати в София.

Съветската гаубица М-30 е считана за едно от най-добрите оръдия на Червената армия, с основен принос за разгрома на Германия през Втората световна война. Тя е конструирана през 1938 година и влиза на въоръжение година по-късно. Разпространена е в армиите на страните от Организацията на Варшавския договор. Калибърът ѝ е 121,92 милиметра, тегло в бойно положение - 2450 килограма, в походно положение - 3100 килограма. Дължината на гаубицата е 5900 милиметра, ширината е 1975  милиметра, а височината – 1820 милиметра. Нейната далекобойност е 11 800 метра, изстрелва до 6 снаряда в минута, чиято начална скорост е  515 метра в секунда. Обслужващият разчет се състои от 8 души.В Българската армия, която разполага с 350 броя, е на въоръжение от 1946 година до средата на деветдесетте години.

Производството на БТР-40 започва през 1947 година в Горковския автомобилен завод, СССР. При създаването му са използвани компоненти  и агрегати от прочутия всъдеход ГАЗ-63. Бронетранспортьорът, наричан „Четиридесетката“ и „Обект 141“, е компактна машина: дължина – 5004 милиметра, широчина – 1900 милиметра, височина – 1876 милиметра. Бойното ѝ тегло е 5300 килограма. Мощността на карбураторния двигател ГАЗ-40 е 78 конски сили, а максималната скорост по шосе – 79 километра в час. БТР-40 е с екипаж от 10 войници /едно отделение/. Въоръжението му се състои от 7,62 картечница СГМБ с боекомплект от 1250 патрона. Максималната дебелина на бронята е 10 милиметра. Тази бронирана машина се е използвала в Българската армия от 1950 година до средата на 70-те години на 20 век.

Товарният камион GMC CCKW на американската армия, известен също като „Джими“, е от успешна серия ​2 1⁄2-тонни камиони 6 × 6, произвеждани от 1941 година до 1945 година за армията на САЩ. Етимологията на модела CCKW идва от следната номенклатура: „C“ – проектиран през 1941 година; „C“ –  конвенционална кабина; „K“ – задвижване на всички колела; „W“ – двоен заден мост.

До края на Втората световна война са произведени повече от 570 000 камиона CCKW. Той е толкова популярен, че въпреки въвеждането на неговата подмяна през 1950 година, камионът продължава да служи надеждно до средата на 60-те години на миналия век.


По публикацията работи: Десислава Крачолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Десислава Стефанова-създател на Лондонски хор и Швейцарски хор и Маргарита Борисова от Швейцарски хор

Ансамбъл "Лондончанче" носи магията на родния фолклор на Албиона

Детски фолклорен ансамбъл "Лондончане" по подобие на старозагорския "Загорче" е създаден от Десислава Стефанова в столицата на Обединеното кралство. Основателката, ръководител и диригент на Лондонския български хор, а след това и на Швейцарския..

публикувано на 12.08.25 в 10:57

Да видиш живота в три Българии - историята на 100-годишната баба Донка от сливенското село Младово

В сливенското село Младово живее една от малкото останали столетници в областта – Донка Матинова.   Баба Донка навърши 1 00 години навръх Преображение Господне , а празникът и събра роднини, близки и познати от селото.    Гост на юбилея бе и..

публикувано на 11.08.25 в 07:45

Младите оркестранти в обектива на Александър Иванов

На 11 август, от 18.00 часа, в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е откриването на изложбата „Урокът“. В нея фотограф-художникът Александър Иванов представя 45 черно-бели творби от работния процес на младите..

публикувано на 10.08.25 в 14:43

"Закриляйте природата" призовават българските ловци

6 август е празничен за Съюза на ловците и риболовците в България . Датата е определена на общото събрание на съюза, през 2006 година.  Организираното ловно движение в страната ни се заражда сред Освобождението. Първите стъпки са направени във Велико..

публикувано на 06.08.25 в 12:04

Какво още не знаем за този фантастичен летен плод?

"Отвън зелено, отвътре червено, що е то?" Динята е най-разпознаваемия летен плод. И най-вкусният, според мнозина. Сочна, полезна и винаги предпочитан десерт, тя води своето начало от древността. Спорен е въпросът коя е родината на динята, но дали е..

публикувано на 03.08.25 в 11:33

Сватбените байраци - мода или завръщане към традицията?

През последните години се наблюдава тенденция за завръщане на интереса към българските традиции и обредни символи. Шевиците и автентичните ритуали добиват все по-голяма популярност и се превръщат в желано присъствие по лични празници и сватбени..

публикувано на 03.08.25 в 10:00

Празник на домата ще се проведе в старозагорското село Горно Ботево

Традиционният празник „Дон Домат – плодът-зеленчук“ ще забавлява за осма поредна година жителите и гостите на Старозагорското село Горно Ботево. Вкусното събитие е с начало в събота от 10.30 ч., в парка на селото. Организатори на честването на вкусния..

публикувано на 01.08.25 в 13:01

"Тайна градина" в село Тъжа приютява детски палатков лагер без телефони

Трето лято " Тайната градина на Саша" в павелбанското село Тъжа ще отвори врати за палатков лагер за оцеляване за деца от 7 до 14 години.  Общо лагерниците могат да са 12 , всяко от децата си носи палатка и само си я разпъва . Ако срещне..

публикувано на 29.07.25 в 15:26

Здравословна храна в училищата – лична кауза, която е на път да се осъществи

Храната в училище е тема, която вълнува всички родители, най-вече тези, за които здравословният хранителен режим е приоритет. Училищните лафки предлагат пакетирани стоки с обилно количество консерванти и рафинирана захар, бърза храна и празни..

публикувано на 25.07.25 в 12:32

Своеобразна улица на дините има в Стара Загора

Старозагорската улица "Димчо Стаев" се е превърнала в улицата на дините , показа репортерската ни проверка.  През около 700 метра по протежението на улицата, след "Симеон Велики", почитателите на вкусния плод могат да избират от поне три хармана с..

публикувано на 25.07.25 в 09:05