Лято е и е време за море. Но къде - у нас или в Гърция? В най-старата таверна в градчето на коприната Суфли посрещат гостите с усмивка, наздравица за "добре дошли", вкусни разядки, салати и ястия и най-вече - приветливо и с добро настроение.
Сградата на най-старата таверна се намира досами ЖП релсите и отвън спокойно можете да я сбъркате с гара. Влезете ли обаче, сте спечелени на момента – посреща ви широката усмивка на Димостенис. Който на всичкото отгоре говори и български. Признава, че бизнесът в годините на пандемията се е свил, защото нямало туристи. Но нещата вече се обръщат.
Интересуваме се помага ли държавата на ресторантьори и хотелиери.
"Данък добавена стойност за заведенията в Гърция е 24 процента", разказва Димостенис. Животът е поскъпнал – хлябът вече струва 1.20 евро. Ноември, миналата година цената му е била 90 евро.
"Казват, че причината е войната", свива рамене Димостенис. Разказва обаче, че правителството подпомага туристическия бранш. Не само с реклама. А и с компенсации за скъпия ток. "Тази дотация е добра и се усеща", казва Димостенис.
Спираме темата с икономическата обстановка и отново се потъваме в атмосферата на таверната. Тя не може да се опише с думи. Очите, ушите, обонянието, вкусовите рецептори – всичко работи в полза на това да не бързаш да си тръгнеш.
Съдружникът на Димостенис - Теодорис е потомствен кръчмар. Таверна са имали неговия баща и бащата на неговия баща. За Димостенис таверната е нещо като хоби – когато не преподава в местната гимназия, обича да готви и да посреща гости
Окончателно разбираме каква е причината за високата посещаемост от случайно изтървана фраза – освен готвач, Димостенис е и изпълнител – свири на китара и пее. Партнира му с бузуки Теодорис.
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..
Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net