Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на туризма в Чирпан: Общините, бизнесът и държавата да работят в една посока – това е ключът за развитието на туризма

Да запознаем международните си партньори  с възможностите за туризъм и да представим  интегрирани продукти, това е целта на второто издание на Международния туристически и икономически форум, организиран от Община Чирпан и Регионалната асоциация на общините „Тракия“, каза при откриването кметът Ивайло Крачолов, който подчерта че с общи усилия  на местната и на държавната власт и туристическия сектор могат да се получат очакваните резултати. Във форума участват кметовете на общините – членки на Асоциацията, посланиците на Индия, Сърбия, Израел, Босна и Херцеговина, Виетнам, Турция и др., представители на ТПП и на чуждестранни браншови организации, Тракийският и Югозападния университети и др.

„Общините, бизнесът и държавата да работят в една посока, това е  ключът за  развитието на туризма.  Министерството на туризма  подкрепя  такива  общини като Чирпан, които целеустремено работят  за успешната политика. С моя екип сме подготвили няколко законодателни инициативи, които да са в подкрепа на общата ни цел“, каза министърът на туризма Христо Проданов, който се присъедини към международното събитие във втория панел, когато презентация направиха чуждестранните гости.  Идеята му  ваучерите за храна да важат и за почивка на работещите и да се даде правото на хората да избират за каква цел да ги използват, бе приета с  одобрение. За да стане работеща трябва да се приеме и от народните представители, поясни още министърът.

По думите на  кмета Крачолов предстоят общи инициативи със сръбските общини Ниш и Пантелеймон, с италианските партньори от Борго Верчели и с  браншови организации от Израел, Турция и Беларус. „Целта ни е да сме полезни с такива форуми,  които да са платформа за инициативи и общините ни да привличат нови почитатели. Поздравявам кмета на Чирпан за днешното събитие, което е в основата за икономическо развитие на общината и е знак за уважение и подкрепа за усилията на ръководството в търсенето на нови възможности“, подчерта председателят на РАО „Тракия“ Стефан Радев, кмет на Сливен.

„Вярвам, че този изключително важен форум е предпоставка за инвестиционни намерения, полезни партньорства и нови работни места с оглед за икономически проекти“, приветства участниците във форума зам. областният управител арх. Банко Банов.

Плакети  за принос за развитието на туризма  връчи кметът на община Чирпан на посланиците, на министъра на туризма, на  браншовите камари и на кметовете на италианските и сръбските общини. Гостите участваха във винени турове в известните винарни на региона, включиха  се в ритуалната първа жътва на лавандулата и ще участват в шествието на Международния фестивал на лавандулата в 19 часа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пожар в близост до жилищен блок в Казанлък

Сухи треви се запалиха в непосредствена близост до жилищен блок 60 в казанлъшкия квартал „Изток“ и вилната зона, съобщи кореспондентът ни там. Огънят бързо се е разраснал, достигайки само на няколко метра от сградата. Живеещи в района се опитали да..

публикувано на 19.09.25 в 17:47

График на обществения транспорт на Стара Загора в празничния 22 септември

Община Стара Загора уведомява жителите и гостите на града ни, че на  22.09.2025  г. автобусите и тролейбусите, обслужващи линиите от вътрешноградски и междуселищен транспорт, ще се движат със следното разписание: - всички автобусни и тролейбусни линии..

публикувано на 19.09.25 в 15:32

Близо 900 домакинства в Стара Загора са с нови отоплителни уреди по проект

Близо 900 домакинства са се възползвали от възможността да подменят старите си  отоплителни уреди с нови по проекта „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”.  Те са били одобрени  за подмяна на печките им..

публикувано на 19.09.25 в 14:54

Правят профилактични очни прегледи в детските градини в Казанлък

Профилактични очни прегледи ще се проведат във всички детски градини на община Казанлък. Инициативата започва през октомври и се организира от община Казанлък за пета поредна година.  Прегледите ще се извършват от медицински специалисти само при..

публикувано на 19.09.25 в 14:30

Община Братя Даскалови ще отбележи своя празник на 20 септември

На 20 септември Община Братя Даскалови ще отбележи своя празник с тържество на площада в едноименното село. Началото е в 18:00 часа с официално откриване , за жителите и гостите, организаторите подготвят богата музикално-танцова програма. Сред..

публикувано на 19.09.25 в 14:25

Община Николаево ще получи експертна помощ за по-ефективно управление на битовите отпадъци

Община Николаево ще получи експертна помощ за въвеждане на по-ефективни модели за управление на битовите отпадъци. Това е част от национална инициатива, в която участие ще вземат 130 общини в страната. Програмата се реализира от Националното..

публикувано на 19.09.25 в 14:23
Парк

Пръскат с дрон срещу борова процесионка в парк "Митрополит Методий Кусев"(Аязмото)

Тази вечер ще пръскат с дрон срещу  боровата процесионка в най-големия старозагорски парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото), съобщи Радостин Танев, зам.-кмет по “Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“.  Това ще се случи за втора поредна..

публикувано на 19.09.25 в 14:03

Изтеглят поправките, които посягат на домашната ракия и вино

Министър председателят Росен Желязков е разпоредил да се изтегли проектозакона, който предвиждаше нови ограничения за производството на домашен алкохол. Ограниченията за варене на ракия ще доведат до протести "Това е посегателство върху..

публикувано на 19.09.25 в 12:13

Община Казанлък се включва в кампанията „Да почистим България"

Община Казанлък отново се включва в кампанията „Да почистим България“, която ще се проведе в събота, 20 септември. Ще бъдат събирани битови масово разпространени отпадъци, както и излезли от употреба материали, включително хартия и пластмаса;..

публикувано на 19.09.25 в 11:57
Над 250 дка. е засегнатата площ от пожара край с. Дълбоки

56-годишна жена е задържана за пожара край с. Дълбоки

56-годишната жена е задържана за срок до 24 часа заради вчерашния пожар край старозагорското село Дълбоки, съобщиха от пресцентъра на ОД МВР - Стара Загора. Огънят лумна в ранните следобедни часове, като поради силния вятър пожарът се  разпространи на..

публикувано на 19.09.25 в 11:28