Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вторият мозък в нашето тяло

Нашите черва са нашият "втори мозък" -  холистично твърдение, което може да звучи неаргументирано, но все повече учени застават зад тази теза. Нервната система на червата, наречена още „ентерална нервна система“, привлича вниманието на много учени през последното десетилетие. Вторият “мозък” използва същия инструментариум като главния мозък – мрежата невронни вериги, невротрансмитери и белтъци. 

Ентералната нервна система поддържа биохимичната среда в различните области на стомашно-чревния тракт, като по този начин осигурява точното ниво pH и химичен състав, необходими за работа на храносмилателните ензими.

Според учените, милионното струпване на невронни клетки позволява на стомашно-чревният тракт да работи автономно и много по-често да изпраща сигнали към главния мозък, отколкото да получава. 

Нараства броят изследвания на психолози, психиатри и лекари за връзката между състоянието на стомаха и червата с настроението, и най-вече безпокойствието. Когато сме напрегнати или тъжни, усещаме дискомфорт в червата. 

Често използваме израза за "пърхане на пеперуди" в стомаха, когато сме щастливи, и може би не случайно - 95% от хормона на щастието /серотонин/ се произвежда в нашите черва. 

От състоянието на микробиомът в червата ни зависи благосъстоянието на целия ни организъм. Микробните общности, от които е съставен той, могат да се променят в зависимост от различни външни и вътрешни фактори като начин на хранене, прием на медикаменти и злоупотреба с алкохол, замърсена околна среда, стрес, липса на движение и др.

Добрите бактерии в борба с лошите, които населяват чревната микрофлора - битка, която може да бъде спечелена, ако подходим с правилна грижа. Едно от най-важните решения е приемът на пробиотици.  От интервюто ще разберете защо са важни пробиотиците и за какво да внимаваме, когато правим своя избор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

доц. д-р Петър Руев, д.м.

Капките за нос могат да доведат до зависимост

Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..

публикувано на 01.04.25 в 13:32

Алергиите – болестта на 21-ви век, която няма да отмине

До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...

публикувано на 01.04.25 в 13:24

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05

Въртим стрелките с час напред в неделя - как ни се отразява

Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Всяка смяна на времето влияе на изградения от..

публикувано на 29.03.25 в 07:50

Няма случай на менингит в област Стара Загора от началото на годината

11-месечно бебе и млад мъж починаха след заразяване с менингит, лекарите се борят за живота на други две деца, съобщиха вчера от Министерство на здравеопазването. Случаите са от София и Пловдив. По данни на ведомството от началото на настоящата година в..

публикувано на 28.03.25 в 16:02

По-високата честота на определени заболявания при жените отчитат от РЗОК Стара Загора

Сред заболяванията, който многократно по-често се срещат при жените са свързаните с щитовидната жлеза, автоимунни заболявания и рак на гърдата.  Това посочи д-р Жулиета Здравкова, директор на Регионалната здравно осигурителна каса в Стара Загора...

публикувано на 27.03.25 в 16:45
Мариела Стефанова

Започва кампания срещу насилието над деца с увреждания

Гражданско сдружение "Алтернатива 55" Стара Загора се включва в проект "Заедно срещу насилието над деца с увреждания" . Срокът за изпълнението му е 24 месеца . По време на реализирането му ще се проведат множество обучения в образователни институции. Ще..

публикувано на 26.03.25 в 15:17
Мария Янева, председател на фондация

Фондация "Искам бебе" с нова кауза

За 18 години от създаването на фондацията са родени над 5000 деца . Тържественото отбелязване на рождения ден на фондацията започнало с молебен за двойките, които още очакват своите бебета. "Когато излязохме с празните колички, за да искаме пари от..

публикувано на 26.03.25 в 14:00

60 минути повече здраве: За хранителните разстройства

Хранителните разстройства са сериозни психични заболявания, които засягат хора от всякаква възраст, пол, етнос и социално положение. Понякога не подозираме, че собственото ни дете или друг член на семейството страда от този тип психично разстройство...

публикувано на 26.03.25 в 12:16

Старозагорски лекари присадиха тъкан, създадена чрез биопринтиране

В Старозагорската университетска болница "Проф. д-р Ст. Киркович" специалисти от Клиниката по съдова хирургия извършиха уникална за региона операция. С помощта на изкуствен интелект и 3D биопринтиране беше създадена и присадена нова „кожа“ върху..

публикувано на 25.03.25 в 15:43