Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийския университет и Югозападен университет „Неофит Рилски" подписаха договор за сътрудничество

Снимка: Тракийски университет

Ректорите на Тракийски университет – Стара Загора и Югозападен университет „Неофит Рилски" доц. д-р Добри Ярков и проф. д-р Борислав Юруков подписаха договор за сътрудничество.

Двете институции ще работят съвместно в различни сфери: Разработване и въвеждане на съвместни образователни програми; Сътрудничество в областта на науката и образованието, както и в зависимост от своите специфични нужди в съответствие с акредитираните професионални направления; Съвместно участие в научни и научно-приложни изследвания, образователни и други проекти в рамките на национални и международни програми; Съвместно участие в национални и международни научни конференции, симпозиуми и семинари, свързани с предмета на този договор; Ще разработват съвместно на експертно ниво конкретни проекти и програми за постигане на целите и задачите, предвидени в този договор.

Тракийски университет – Стара Загора и Югозападен университет „Неофит Рилски" ще обединят усилията си за осъществяване на съвместна дейност и сътрудничество в научноизследователската, научно-приложната, експертната и информационната дейност, подготовката на специалисти - студенти по образователно-квалификационните степени „Бакалавър" и „Магистър" и докторанти.

Двата университета ще си сътрудничат в учебно-преподавателска дейност и научно-изследователска работа. Съвместната работа в учебно-преподавателска дейност предвижда: Организиране и провеждане на съвместни бакалавърски, магистърски и докторантски програми/курсове; Организиране и провеждане на съвместно индивидуално или в групи практическо обучение на студенти и докторанти; Осъществяване на съвместни научни ръководства на докторанти и дипломанти; Подготовка, провеждане и изнасяне на курсове и лекции, адаптирани за различна форма на презентация (директна, електронна, дистанционна и пр.); Набиране, провеждане, контрол, удостоверяване на студентски практики и докторантски обучения; Подготовка на учебни планове, програми, учебно-методически материали, учебни пособия, помагала, стендове, работни места за експериментална и практическа работа; Обмен на преподаватели и специалисти.

Научно-изследователска работа ще включва: Организиране и провеждане на съвместни научни изследвания; Организиране на съвместни школи за млади научни работници, научни сесии, семинари, симпозиуми, конференции, конгреси и т.н.; Планиране и участие в изпълнението на съвместни научни програми, проекти, разработки и пр.; Издаване на съвместни научни публикации; Обмен на научна информация; Участие в конкурси, проекти, Европейски програми, Трансгранични проекти за сътрудничество, сесии на национални и международни фондове и други форми за финансиране на научни изследвания.

По публикацията работи: Иван Славов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Ямболско се борят с два основни пожара

Към две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай..

публикувано на 28.07.25 в 18:01

Хеликоптери от Франция и Румъния госят пожара в Тополовградско

Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова задейства системата BG-ALERT за ранно предупреждение на населението в селата Срем и Устрем, община Тополовград във връзка с повторно разгаряне на огъня в района. Въпреки предварително..

публикувано на 28.07.25 в 17:16

Огънят в склада за гуми в село Чинтулово е потушен, но продължава да тлее

   Големият пожар в складова база за гуми и кабели  в сливенското село Чинтулово е потушен, но огнището продължава да тлее. Огънят е лумнал между 19 и 20 ч. на 27-ми юли. На място са дошли пожарни от Сливен, Нова Загора и Твърдица/ по наша информация/,..

публикувано на 28.07.25 в 17:03

Отново се усложни ситуацията с пожара в Тополовградско

Два хеликоптера са извикани, за да се включат отново в гасенето на пожара в Тополовградско. Този следобед ситуацията в района се влоши и огнената стихия се е разраснала на нов фронт между селата Срем и Устрем. Беше активирана системата за..

публикувано на 28.07.25 в 16:53

Община Стара Загора съдейства за разрешаването на казус с изоставени опасни химически вещества

Община Стара Загора осигури обезвреждането на значително количество опасни химически вещества, открити в самосрутила се постройка , оповести секретарят на Община Стара Загора Николай Диков. Те вече са иззети от специално ангажираната фирма за предаване..

публикувано на 28.07.25 в 16:15

"Галъп": ГЕРБ-СДС остава водеща политическа сила с подкрепа от 25,7%

ГЕРБ-СДС остава водеща политическа сила с подкрепа от 25,7%, запазвайки значителна преднина пред останалите партии. Активната работа на правителството, особено успехите по спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и включването..

публикувано на 28.07.25 в 15:58

Продължава потушаването на пожара в общините Тополовград и Свиленград

Обстановката в страната остава пожароопасна с по 200-300 пожара дневно, на места ситуацията е много сложна, информира главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков, който посети село Радовец в област Хасково. По думите му в 90% от..

публикувано на 28.07.25 в 15:18

„Доброволчески възможности по света и у нас“ в Стара Загора

Информационна среща под надслов „Доброволчески възможности по света и у нас“ ще се проведе тази вечер в Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Стара Загора. Това съобщи Ивайло Ябълкаров от Фондация „Мисия Криле“.  Целта на срещата е да..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Обстановката в с. Козарево е спокойна след големия пожар вчера

Ситуацията след лумналия пожар , застрашил хора и къщи в с. Козарево вчера,  е спокойна към този час. Няма пострадали хора и обитаеми къщи!    Огънят, тръгнал вчера от парк „Бакаджика“  бързо се разпространи заради вятъра и застраши..

публикувано на 28.07.25 в 14:46

Пет екипа на пожарната продължават гасенето на пожара в с. Мъдрец

Пет екипа на пожарната продължават да гасят пожара, който възникна вчера в землището на село Мъдрец. Ситуацията е под контрол, но огънят не е потушен напълно. Това каза в ефира на Радио Стара Загора областният управител на Стара Загора д-р Неделчо..

публикувано на 28.07.25 в 14:33