Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артистите живеят за аплодисментите на публиката, тя е най-големият им партньор

4
Ивалин Димитров
Снимка: Емил Енчев

В последната неделя от календара на месеца, в който изпратихме Пролетта и приветствахме Лятото, специален гост на предаването "Моята неделя" беше Ивалин Димитров. Трикратният носител на наградата "Стара Загора", който през настоящата седмица беше удостоен и с високото отличие Почетен знак на областния управител на Стара Загора, пристигна рано и видимо развълнуван. Едва ли е по силите на някого, в рамките на едно радиопредаване, да вмести половин век творческо дълголетие на сцената и седем десетилетия емоционален багаж в житейската раница, но с уговорката, че ще тръгнем от коловозите на детството, като спираме на по-важните гари, започнахме разговор.

Навън измитата от небесните сълзи синева бързо се покри със сивите къдри на облаците, крясъкът на гларуси заглуши плахата песен на пойните птици, а в студиото актьорът-режисьор Ивалин Димитров редеше с блага усмивка спомените за родното си място. Оказа се, че то не е град, нито село, а ...гара. Железопътна гара Хитрино, Шуменско. "Това малко селище много се гордееше, че е гара. Беше конгломерат от хора, от цяла България. Едните избягали от румънско, другите от гръцко, а трети от своите. Моите родители и те се озовали в това селище, което беше като градче, с поща, спестовна каса, големи складове,  училище на три етажа, с голям пансион. Там, в едно от първите читалища изградени в страната, през 60-те години съм гледал Ансамбъл "Пирин", гастролите на Шуменския театър, три пъти в седмицата имаше кино, с детски филми", разказа събеседникът, който преди всички останали деца е имал възможността да гледа черно-белите ленти, защото киномашината била отговорност на вуйчо му. "Оживено място, като театрален декор." 

Животът в Шумен сменил Гара Хитрино. Докато учел в прогимназията ученолюбивият Ивалин играел страстно футбол. Тъкмо да премине при младежите на "Волов" и Съдбата го изпратила в драм кръжока на училището. След всяка изиграна пиеса, публиката одобрително отсичала:  "Това момче е родено за артист! Има талант!"  Подобни думи Ивалин Димитров е запомнил и от първото си представление, когато, като дете в детската градина, е трябвало да изиграе убедително ролята на Мързеливия Иванчо. "Спомням си, че публиката беше в салона, а аз плачех, ли плачех, такава ми беше ролята. Завесата падна, но някой  каза, че съм "голям артист."

Димитров разказа още как, през 1970 -а, заедно с приятелка, дъщеря на актьор от Шуменския театър, кандидатства във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". Приемат ги в актьорско майсторство в класа на проф. Надежда Сейкова. "И оттогава все това!", А в заключеното мълчание прозират спомените за стотици роли, разпределения, спектакли, срещи с публиката, гастроли, тревоги, афиши, аплодисменти, хиляди прочетени страници с чужди думи, които трябва да изричаш, като свои...

Едно недоразумение е в основата вместо в Драматичен театър - Пловдив Ивалин Димитров да остане в този на Стара Загора. "Дойдох временно, по покана на Димитър Стоянов, за шест месеца, а останах 42 години, в Драматичен театър "Гео Милев". Първата постановка беше "Имат думата аристократите" на Николай Пагодин." Пиесата има добър прием. Представленията се играят при пълна зала. Гастролират в столицата. Публиката в Сатиричния театър е на крака. Няколко месеца по-късно, редовната класация в списание "Театър", определя Ивалин Димитров, в ролята на Костя Капитан, от "Имат думата аристократите", сред десетте най-добри актьорски превъплъщения.

"Артистите живеят за аплодисментите на публиката, тя е най-големият им партньор. Има една тенденция на новото време, да се хвалим сами, но когато зрителите влязат в салона и потърсят голямата реклама, а не намират и прашинка от нея, това се превръща в антиреклама, разсъждава актьорът, който често пъти е заставал на режисьорското място. Старозагорската публика не може да забрави брилянтните му изпълнения като Големанов, Оргон, Сорин, Бай Ганьо, Топузов, Златил, Йордан Герака, режисьорските му постановки на "Тартюф" от Жан-Батист Молиер, "Опак свят" и "Скакалци" от Ст. Л. Костов, "Опечалена фамилия" от Бранислав Нушич, "Без докачение, моля" по разкази на Чудомир, "Заарска завера" от Елена Димитрова,  "Кълбовидна мълния" от Иван Радоев, "Трагедия от грешки" по "Крал Лир" на Уилям Шекспир.
В последните минути на разговора перифразирам заглавието на пиесата на Георги Марков "Да се провреш под дъгата". Тя е последната му режисьорска работа, поставена на сцената на Драматичен театър "Гео Милев". Вместо отговор актьорът  припомни думите на Йордан Радичков, казани при получаването на Почетния знак: "Цял живот копаем с пръсти кладенеца на живота, за да открием накрая, на сухото му дъно една сълза."
Цялото интервю с Ивалин Димитров от предаването "Моята неделя" може да чуете в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20