Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат личните лекари да дават направления за антигенни тестове

Снимка: БГНЕС

Министерството на здравеопазването предлага бързите антигенни тестове за COVID-19 да се покриват от бюджета на Здравната каса. Проектът за наредба беше публикуван днес за обществено обсъждане. Промените предвижда личните лекари и специалистите от извънболничната помощ да назначават бързи тестове за коронавирус. 

Предложението на министерството е бързите антигенни тестове за COVID-19 да бъдат включени в медико-диагностичните изследвания, заплащани от бюджета на НЗОК. Антигенни тестове ще могат да бъдат извършвани след насочване от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ.

С промяната се цели подобряване на качеството и навременността на медицинската помощ за пациентите и разширяване на дейностите за ранно откриване на инфекция с коронавирус.

Според здравното министерство необходимите финансови средства за прилагане на промените са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната година.

Припомняме, че към момента пациентите могат да получават направление за PCR изследване за наличието на коронавирусна инфекция само след консултация от лекар специалист, а не от Общопрактукуващ лекар. С промяната се предвижда бързият антигенен тест за откриване на коронавирус да бъде назначаван от личен лекар или лекар специалист от извънболничната помощ, което значително ще улесни пациентите и ще разшири възможностите за извършване на изследвания за ранно откриване на инфекция с коронавирус.


По публикацията работи: Иван Славов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Шестимата, задържани за незаконния хоспис в Ягода, остават за постоянно в ареста

Районният съд в Казанлък остави за постоянно в ареста шестимата обвиняеми по случая с разкрития незаконен хоспис в село Ягода. Съдът гледа днес след обед при закрити врата искането на Районна прокуратура Стара Загора да бъдат наложени постоянни мерки за..

публикувано на 10.06.25 в 19:23

Над 4 часа гледат мерките на задържаните за ужаса в село Ягода

Вече над 4 часа съдът в Казанлък заседава при закрити врати за мерките на шестимата задържани за ужаса в село Ягода. Съдебният състав остави за постоянно в ареста тримата арестувани мъже.  За постоянно в ареста остава Валентин Желев, един от..

публикувано на 10.06.25 в 16:19
Богдан Кирилов

Хасково има втори заместник областен управител

Със заповед № КВ–216 на министър-председателя Росен Желязков за втори заместник областен управител на област Хасково е назначен Богдан Кирилов. Богдан Кирилов е роден на 31 юли 1995 г. в гр. Хасково. Магистър е по право от Софийски университет „Св...

публикувано на 10.06.25 в 15:50

Капка Касабова представя книгата си "Анима" в Стара Загора

„Анима“ - последната книга от четирологията си представя писателката Капка Касабова в Стара Загора тази вечер. Мястото на срещата с читателите е Къщата на архитекта, а началния час на събитието е 18.30 ч.   Балканската поредица на Капка Касабова започва с..

публикувано на 10.06.25 в 15:44

Част от настанените в Сливен възрастни хора от дома в с. Ягода вече са при близките си

Една част от приетите в Кризисния социален център в Сливен 12 души от дома за възрастни в село Ягода са при близките си, а другите предстои да бъдат преместени в други социални заведения, съобщиха от Общината. От там потвърдиха, че се работи по..

публикувано на 10.06.25 в 15:22

Още един от обвинените за ужаса в село Ягода остава в ареста

36-годишният Мариян Желев също остава за постоянно в ареста. Това реши днес съдът в Казанлък. Днес се гледа мярката и на третия от общо 6-мата обвиняеми - 37-годишният Димитър Димитров.  Гледат мерките на задържаните заради "домовете на ужасите" в..

публикувано на 10.06.25 в 15:02

За постоянно в ареста остава Валентин Желев, един от обвиняемите по случая в село Ягода

Районният съд в Казанлък заседава при закрити врати по случая с дома на ужасите в село Ягода. Съдебният състав вече се произнесе по мярката на един от задържаните – 62-годишният Валентин Желев, сочен за мозъка на престъпната група. Той остава за..

публикувано на 10.06.25 в 14:34

РЗИ - Стара Загора с кампания „Седмица на отворените врати“ за туберкулоза

Въпреки значителните успехи, постигнати в борбата с туберкулозата в европейския регион на Световната здравна организация (СЗО) и постоянния спад на заболяемостта, тя продължава да представлява заплаха за общественото здраве в повечето страни от..

публикувано на 10.06.25 в 14:08

„Гласът на бащите“ иска законодателни промени в Семейния кодекс

Промени в закона за Семейния кодекс и налагане на споделеното родителство предлагат от сдружението „Гласът на бащите“. Това съобщи пред Радио Стара Загора Стефан Августинов, член на организацията. По темата се е провела дискусия, организирана от..

публикувано на 10.06.25 в 13:41
Община Раднево

Единадесет бивши потребители на дома в с. Ягода са били настанени в Психиатричната болница в Раднево

Единадесет бивши потребители на дома в село Ягода са настанени в Държавната психиатрична болница в Раднево. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р Владимир Трънов, директор на лечебното заведение. От тях 5 са мъже и 6 жени. Двама са изписаните, единият..

публикувано на 10.06.25 в 13:26