По данни СЗО 5% от населението в България, което означава всеки 20-ти, е засегнат от рядко заболяване. Редките болести са над 6000. 85 % от тях са генетично предразположени. Само за около 5% има лечение. Това е сериозен проблем както за самите пациенти и техните семейства, така и за медицинските специалисти и обществото като цяло, алармират от Националната асоциация на пациентите с дефицит на растежния хормон . За останалите 95% от пациентите с редки болести няма лечение, не е открито, а може и да няма лечение. Те се нуждаят и за тях трябва да се осигурят специални, комплексни грижи, насочени към да нормален живот – здравна рехабилитация, психологическа помощ на самите болни и на техните семействата, социално адаптирана среда и реализация, достъп до образование, категорични са от Националния алианс на хора с редки болести.
За рядко заболяване се приема състояние, което засяга един от 2 хиляди души. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ Тоня Янева, заместник-председател на Националната асоциация на пациентите с дефицит на растежния хормон. Сдружението е организатор на първата Национална конференция на тема „Лечение с растежен хормон - реалност, проблеми и перспективи при отделните индикации в България“, която се провежда днес и утре в Стара Загора.
Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с Тоня Янева.
Апарат за компютърна томография ще е най-новата придобивка за Специализираната болница за активно лечение на пневмо - фтизиатрични заболявания в Стара Загора, съобщи управителят доктор Камелия Харачерова . Скенерът ще даде възможност за детайлно..
„Диагностично-консултативен център I“ в Стара Загора провежда кампания за профилактика на рака на маточната шийка, насочена към жени на възраст между 20 и 29 години и 40 и 49 години. Инициативата включва безплатни гинекологични прегледи и..
Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..
Историята на Мария и нейният син Даниел, заченат с помощта на инвитро процедура е пример за силата на вярата и новите възможности на медицината. В първото издание на „60 минути повече – Здраве“ по Радио Стара Загора Мария сподели, че причината да се..
Децата на 5 и 6-годишна възраст са с най-висок риск от затлъстяване. Това сочат последните проучвания на детския ендокринолог д-р Рени Колева. В здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ тя припомни, че през 2018 година беше..
В Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ЕООД – Стара Загора извършват прегледи за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи...
Районната колегия на Българския лекарски съюз има изцяло обновен сайт. Той разполага с много и лесно достъпна информация както за работата на лекарите на местно ниво, така и на национално. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..
Успешна донорска ситуация реализира Университетската болница "Проф.Стоян Киркович" в Стара Загора преди ден. Шанс за живот на трима даде 43-годишен мъж в мозъчна смърт от града. Сложната интервенция по експлантация на бъбреци и черен дроб беше извършена в..
Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на..
Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора . Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net