Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Котел посреща гости от близо и далеч на фестивала на етносите и на котленския килим

Снимка: интернет

   Шестото издание на  Фестивала на етносите, багрите и котленския килим ще се проведе в дните от 29-ти до 31-ви юли 2022 г. в  живописния парк „Изворите" на Котел. Този път, освен  българското, турското, ромското и каракачанското село, гостите ще се запознаят и с традициите, носиите и ще се насладят на типични ястия на някогашно корейско село. „Фестивалът ще се открие официално на 30-ти юли, събота от 11 ч. в присъствието на посланика на Република Корея у нас Н. Пр. Ли Хо-шик.“, съобщи кметът на Котел Коста Каранашев.

   В работилниците на занаятчийската алея може да бъде проследен целия процес на приготвянето на преждата, тъканите, багренето и тъкането на котленския килим. И този път дългогодишната тъкачка на котленски килими Величка Съботинова и други котленски килимарки ще показват и учат желаещите да опитат този стар занаят на възрожденската котленка. А в експозицията с образци на котленския килим, сред които е най-старият запазен до сега, ще има подредени и гръцки тъкани килими. Изложби с типични котленски носии, просфорни печати за хлябове, женски накити и фотоизложбите „Спомени от Котел“ и „Котленските килимарки“ ще разкажат малко известни факти от празничния и делничен бит на този край.  

   „За първи път тази година клубовете на Национално дружество „Традиция“ от Сливен и Нова Загора ще покажат възстановка на обира на турската хазна  от четата на Алтънлъ Стоян войвода“, каза с гордост кметът на Котел.

  От името на организаторите на фестивала гостите ще бъдат посрещани от фестивалната кукла –  Котленчето – събирателен образ на всичко, което символизира фестивала. Различни изненади и занимания очакват децата  в „Омагьосаното село на Баба Яга“, „Къщичките на джуджетата“ и в „Работилницата на елфите“.

 В трите дни ще гостуват Държавния фолклорен ансамбъл  „Филип Кутев“, Маргарита Хранова, Тоника СВ, Фънки и Станислав Сланев – Стенли и рок-групата „Jambol Projekt“. :

Цялото интервю с кмета на Котел Коста Каранашев чуйте в звуковия файл.



По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04

Дигиталният алхимик Франс ван ден Дунген представя творби в Нова Загора

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник  Франс ван ден Дунген.  Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен обяви 14-ти конкурс за театрални кукли за деца

Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..

публикувано на 14.01.25 в 17:10

Ямболските кукери с Голямата награда от маскарадните игри в Симитли

Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..

публикувано на 14.01.25 в 13:56
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“   е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..

публикувано на 13.01.25 в 22:28

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09

Отбелязваме 162 г. от рождението на Щастливеца

На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда  Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..

публикувано на 13.01.25 в 07:30

Йорданка Христова: Пиша трета част от "Изповед" и ще се радвам да я представя в любимия град Стара Загора

Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..

публикувано на 10.01.25 в 16:19

Известни актьори в комедията „Срещи в сряда“ на старозагорска сцена

Актьорите Йоана Буковска – Давидова, Параскева Джукелова, Герасим Георгиев – Геро, Валентин Танев, Светлана Бонин и Христо Бонин ще играят на старозагорска сцена. Комедията, с която ще участват е със заглавие „Срещи в сряда“ на 19 януари (неделя) от 19..

публикувано на 10.01.25 в 15:07

Стара Загора е домакин за девети път на „МЕНАР филм“

Стара Загора ще е домакин на фестивала „МЕНАР“ за кино от Близкия изток, Северна Африка и Централна Азия. Прожекциите ще са от 17 до 28  януари, а домакин на събитието за девета година е Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Ще бъдат..

публикувано на 10.01.25 в 10:07