Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габровско биенале на хумора и сатирата гостува на Спасителния център за диви животни в Стара Загора

На 10 август в 14:00 часа в Спасителния център за диви животни в Стара Загора е официалното откриване на представителната мобилна изложба "Карикатура" от Габровското биенале на хумора и сатирата. Гостите и доброволците на Центъра ще имат възможност да я разгледат до края на месеца. 

През настоящата 2022 Музеят на хумора и сатирата в Габрово празнува заветните 50 години. Златната годишнина съвпада с 25-тото издание на Габровското биенале, един от най-мащабните международни форуми за изкуство в България.
Тази година то може да се похвали с три изложби и участието на над сто артисти от цял свят. Темата е: Икономия на средствата. Тема актуална не само заради пословичната габровска пестеливост, а и с оглед на все по-критичната нужда от икономии, запазване и грижа за ресурсите в световен мащаб.

За експозицията в Стара Загора са подбрани малка част от творбите, селектирани от международно жури в раздел "Карикатура". "Те ще ви усмихнат, но и със сигурност ще ви дадат храна за размисъл", уточни Светлана Михайлова, която не забрави да напомни, че до края на септември освен трите изложби в Музея на хумора и сатирата - журираните селекции "Карикатура" и "Съвременно изкуство", както и кураторската изложба "Тренинг за чувствителност", Биеналето ще продължи да представя паралелна програма от събития (в и извън Музея).

Преди откриването на изложбата Мила Маринова разговаря с Маргарита Доровска - директор на Музея на хумора и сатирата, която е сред номинираните в категория "Активист за природата" в 11-то издание на Годишните награди за биоразнообразие и климат на Фондация "Биоразнообразие". 

От "веселата къща" заявяват, че Маргарита Доровска не е типичният активист. Тя трудно може да бъде видяна на протест или демонстрация, но нейната любов към природата се изразява във фокусиране към проблемите на климата и показването им чрез изкуството. Тя е в основата за организирането и участието в поредица от събития, посветени на българската природа, климатичната криза, кръговата икономика и устойчивото развитие, между които "Достатъчно. Разговор за екология, икономика и изкуство", "Климатични кризи: изкуство и активизъм", "Нашата кауза е българската природа", "Устойчиви практики в дизайна и модата: издание Габрово", "Соларни дни в Габрово с "Грийнпийс"- България".

Преди броени дни Музеят на хумора и сатирата обяви, че няма да приема реклами и спонсорства от компании за изкопаеми горива. Решението идва след съвместна работа по кампаниите на „Грийнпийс“ – България, свързани с енергийния преход от замърсяващите и подклаждащи климатичната криза изкопаеми горива към чисти възобновяеми енергийни източници.

По публикацията работи: Мила Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36

56- годишна цигулка засвири за първи път в ръцете на световноизвестния цигулар Светлин Русев

56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък  засвири за първи път   преди броени дни.  Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..

публикувано на 21.06.25 в 12:22