Сливенското село Ичера притежава богато културно-историческо наследство. В килийното училище, създадено през 1820 г., се е преподавало по оригиналния "Рибен буквар" на д-р Петър Берон, а църквата „Св. Димитър Солунски“ е построена през 1842 г. Населението в Ичера е изцяло българско. Земеделието и животновъдството са били основен поминък в миналото, местните жители се славят като добри занаятчии - килимари, калайджии, дърводелци, кундурджии, абаджии и други.
Днес най-голямата гордост на малкото старопланинско село са старите народни песни, талантливите ичеренски певици и местното читалище "Зора", което навършва 150 години. Читалищната годишнина ще бъде отбелязана с голям празник на 13 август (събота). Подробности разказа за Радио Стара Загора кметът на Ичера - Иванка Кортезова:
"Читалището ни е основано през 1872 г. от будни просветители - ичерени и няколко сдружения - земеделско, животновъдно, учителско. Всички решават, че Ичера трябва да поеме към будния просветителски, духовен и културен живот. Празникът ни тази година е двоен. Той е съчетан с традиционния събор, който се провеждаше в местността "Ямата", на 5 км. от Ичера. Ще ни гостува кметът на Сливен, областният управител, общински съветници, които ни помагат, за да продължим тази благородна кауза. Програмата наистина е много богата. Ще участват солисти от симфоничния оркестър в Сливен, ансамбъл "Сливен", фолклорната група "Здравец", която ще изпее автентичните ичеренски песни. Програмата започва в 18:30 часа и ще спазим традицията на прочутите в цял свят ичеренски хорá, които се играят всяка година до полунощ с котленската музика".
Музикалният диалект на с. Ичера спада към традиционната култура на Котленския край - един интересен музикалнофолклорен регион в Източното Старопланиние. Песенни образци в Котленско са записани от музикалните ни фолклористи Райна Кацарова, Елена Стоин, Тодор Джиджев, Тодор Тодоров, Ружа Нейкова, от музиканти и композитори, учители, местни краеведи.
В музикалния фонд на Радио Стара Загора се съхраняват едни от най-ранните звукозаписи на обработени песни от Котленско, записани по време на събора-надпяване в Котел през 1961 г. Автори на обработките са композиторите Коста Колев и Пенчо Стоянов. Сред отличените изпълнители са ичеренските певици Стефанка Андреева (втора награда), Марийка Йорданова, Марийка Попова и др., а най-известната професионална певица от Ичера е Мария Лешкова, изтъкнат хоров диригент и педагог.
Специално за 150-годишнината на читалището със съдействието на директора на музикалното училище в Котел - Мария Градешлиева, певческата група на Ичера осъществи звукозаписи на стари ичеренски песни в концертната зала на училището. Записите ще прозвучат за първи път по Радио Стара Загора.
Разговора с кмета Иванка Кортезова и песни на две поколения ичеренски певици можете да чуете от звуковия файл.
Преподавателите по предмета "Добродетели и религии", който ще се изучава в средното образование, няма да бъдат свещеници. Това увери министърът на образованието Красимир Вълчев. "Учебният предмет няма да се води от свещенослужещи, дори конфесионалните..
Проектът „Християнски светини“ на сдружение "Шарена сол" изследва запазените християнски храмове и църковна утвар в общините Болярово и Елхово. В продължение на няколко седмици екипът посещава 42 селища и провежда срещи с представители на местната..
„Малкият Мук“ по Вилхелм Хауф е новото заглавие за деца в афиша на старозагорския куклен театър. Историята разказва за едно добродушно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска във вълнуващи приключения...
На 3 май в казанлъшкото село Средногорово ще се проведе първият фолклорния събор "Средна гора зеленее, Средногорово песни пее" . Кметството, читалището и приятели на селото се обединяват в идеята за организиране на празника, чийто и нициатор е..
Община Стара Загора е първата от 264 общини в България, в която бяха представени интерактивни детски книжки, създадени да обогатяват знанията на децата и да ги свързват с родния им край. Това се случи по време на първото събитие от Националната програма..
Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година. КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото..
Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...
Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и Лора живот, са изписани стотици страници в българската литература...
Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net