Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в с. Ичера чества 150 години

Радио Стара Загора съхранява звукозаписи на ичеренски певици от 1961 г.

5
Читалището в с. Ичера, Сливенско.
Снимка: Мирослав Василев

Сливенското село Ичера притежава богато културно-историческо наследство. В килийното училище, създадено през 1820 г., се е преподавало по оригиналния "Рибен буквар" на д-р Петър Берон, а църквата „Св. Димитър Солунски“ е построена през 1842 г. Населението в Ичера е изцяло българско. Земеделието и животновъдството са били основен поминък в миналото, местните жители се славят като добри занаятчии - килимари, калайджии, дърводелци, кундурджии, абаджии и други. 

Днес най-голямата гордост на малкото старопланинско село са старите народни песни, талантливите ичеренски певици и местното читалище "Зора", което навършва 150 години. Читалищната годишнина ще бъде отбелязана с голям празник на 13 август (събота). Подробности разказа за Радио Стара Загора кметът на Ичера - Иванка Кортезова:

"Читалището ни е основано през 1872 г. от будни просветители - ичерени и няколко сдружения - земеделско, животновъдно, учителско. Всички решават, че Ичера трябва да поеме към будния просветителски, духовен и културен живот. Празникът ни тази година е двоен. Той е съчетан с традиционния събор, който се провеждаше в местността "Ямата", на 5 км. от Ичера. Ще ни гостува кметът на Сливен, областният управител, общински съветници, които ни помагат, за да продължим тази благородна кауза. Програмата наистина е много богата. Ще участват солисти от симфоничния оркестър в Сливен, ансамбъл "Сливен", фолклорната група "Здравец", която ще изпее автентичните ичеренски песни. Програмата започва в 18:30 часа и ще спазим традицията на прочутите в цял свят ичеренски хорá, които се играят всяка година до полунощ с котленската музика".

Старинни къщи в с. Ичера.

Музикалният диалект на с. Ичера спада към традиционната култура на Котленския край - един интересен музикалнофолклорен регион в Източното Старопланиние. Песенни образци в Котленско са записани от музикалните ни фолклористи Райна Кацарова, Елена Стоин, Тодор Джиджев, Тодор Тодоров, Ружа Нейкова, от музиканти и композитори, учители, местни краеведи. 

В музикалния фонд на Радио Стара Загора се съхраняват едни от най-ранните звукозаписи на обработени песни от Котленско, записани по време на събора-надпяване в Котел през 1961 г. Автори на обработките са композиторите Коста Колев и Пенчо Стоянов. Сред отличените изпълнители са ичеренските певици Стефанка Андреева (втора награда), Марийка Йорданова, Марийка Попова и др., а най-известната професионална певица от Ичера е Мария Лешкова, изтъкнат хоров диригент и педагог.

Женската певческа група по време на запис в музикалното училище в Котел.

Специално за 150-годишнината на читалището със съдействието на директора на музикалното училище в Котел - Мария Градешлиева, певческата група на Ичера осъществи звукозаписи на стари ичеренски песни в концертната зала на училището. Записите ще прозвучат за първи път по Радио Стара Загора.

Разговора с кмета Иванка Кортезова и песни на две поколения ичеренски певици можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Свещеници няма да преподават в училище

Преподавателите по предмета "Добродетели и религии", който ще се изучава в средното образование, няма да бъдат свещеници. Това увери министърът на образованието Красимир Вълчев. "Учебният предмет няма да се води от свещенослужещи, дори конфесионалните..

публикувано на 07.05.25 в 14:25
Храмът „Свети Живоприемни Източник“ в село Лесово.

Проектът "Християнски светини" проучва храмове в общините Елхово и Болярово

Проектът „Християнски светини“ на сдружение "Шарена сол" изследва запазените християнски храмове и църковна утвар в общините Болярово и Елхово.  В продължение на няколко седмици екипът посещава 42 селища и провежда срещи с представители на местната..

публикувано на 05.05.25 в 16:58

„Малкият Мук“ е новата премиера на Куклен театър Стара Загора

„Малкият Мук“ по Вилхелм Хауф е новото заглавие за деца в афиша на старозагорския куклен театър. Историята разказва за едно добродушно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска във вълнуващи приключения...

публикувано на 24.04.25 в 14:49

Първи фолклорен събор организират в казанлъшкото село Средногорово

На 3 май в казанлъшкото село Средногорово ще се проведе първият фолклорния събор "Средна гора зеленее, Средногорово песни пее" . Кметството, читалището и приятели на селото се обединяват в идеята за организиране на празника, чийто и нициатор е..

публикувано на 16.04.25 в 12:35

Представиха интерактивни книги за България и Стара Загора

Община Стара Загора е първата от 264 общини в България, в която бяха представени интерактивни детски книжки, създадени да обогатяват знанията на децата и да ги свързват с родния им край. Това се случи по време на първото събитие от Националната програма..

публикувано на 15.03.25 в 16:36

ЦИК няма да брои бюлетините наново

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото..

публикувано на 27.02.25 в 12:38
Хорото на Богоявление в река Тунджа, Калофер.

Доц. Живко Лефтеров: Последното хвърляне на Светия кръст през комунизма е регистрирано в Калофер

Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...

публикувано на 05.01.25 в 21:49

Днес се навършват 147 години от рождението на Яворов

Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и  Лора живот,  са изписани стотици страници в българската литература...

публикувано на 01.01.25 в 07:15

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от Болярово преди Коледа

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..

публикувано на 30.12.24 в 14:10

Държавата изплати средства на пострадалите от пожарите в община Болярово

„Пострадалите семейства  от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха  парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..

публикувано на 20.12.24 в 11:02