Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсът "Дърво с корен" стартира за 13-ти път

За тринадесета поредна година фондация „ЕкоОбщност“ стартира официалното набиране на номинации за добре познатия и обичан конкурс „Дърво с корен” за най-интересните и забележителни дървета на територията на България, техните истории и опазването им. Интересна новост е, че през 2022 г. инициативата ще бъде посветена на климатичните промени, които вече оказват сериозно влияние върху екосистемите на планетата.

Тази година решихме да посветимДърво с корен” именно на климатичните промени, тъй като жСтартира еланието ни е да насочим прожекторите към един от форсмажорните проблеми, пред които човечеството е изправено. Случващото се в момента - рекордни температури в цяла Европа, засушавания, масови пожари - влияе пряко на дърветата, а оттам - на всяка засегната екосистема, което неминуемо оказва ефект върху живота ни”, споделя Любомира Колчева, директор на фондация „ЕкоОбщност” и организатор на конкурса „Дърво с корен”.

„Дърво с корен”, който през годините се утвърди като една от любимите инициативи на хората, които обичат и имат отношение към дърветата, и тази година ще предизвика участниците да представят уникални дървета и техните интересни истории в две основни категории. Всички изпратени предложения ще участват в главната категория “Дърво с корен”. Категория „Вековните дървета говорят“ пък ще събере впечатляващи вековни дървесни видове, свързани с исторически събития, значими личности или местни предания. Дървета, които са се превърнали в символ и пазител на дадено населено място, станали са важна част от делника и празниците на местната общност, нечий род или отделен човек и заслужават признание.

В допълнителната трета категория „Млад природолюбител” ще се представят истории на дървета, които са засадени от или, за които се грижат деца на възраст между 6 и 16 години. 

Това е конкурс, с който не търсим най-старото или най-високото дърво, а онова, което се е запечатало в сърцата и умовете на хората. Ако има дърво, което наистина обичате и почитате – вие, вашият род, съседи и приятели или цялата ви общност и населено място – разкажете неговата история! Разкажете защо то е ценно за вас, защо сте го обикнали, с какво е оставило незаличим спомен в душата ви, от коя незабравима случка с него винаги се появява усмивка на лицето ви”, споделят организаторите от фондация „ЕкоОбщност”.

Всички, които биха искали да се включат в конкурса и да представят дърво, което намират за специално, могат да го направят, като изпратят описание на дървото, историята му и поне 3 снимкина електронен адрес: tree@bepf-bg.org до 17.10.2022 г.

Предложението на кандидатите трябва да съдържа също местоположение, вид и описание на дървото, както и данни за връзка с участника.

Приемат се номинации за дървета от любители на природата на територията на цялата страна, включително на участвали в миналогодишни издания на конкурса дървета, ако до момента не са печелили приза „Дърво с корен“. 

Всички предложения ще бъдат разгледани от жури, което ще отличи участника в категорията „Млад природолюбител“ и ще излъчи финалистите в „Дърво с корен” и „Вековните дървета говорят”. Изборът на победителите ще се извърши чрез онлайн гласуване от обществеността. То ще се проведе през ноември 2022 г. 

Тазгодишният конкурс “Дърво с корен” се провежда като част от европейската инициатива "Климат на промяната" (#ClimateOfChange), която е съфинансирана от Европейската комисия в рамките напрограма DEAR(Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите европейски граждани съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на глобализирания свят.

Конкурсът „Дърво с корен 2022” на фондация „ЕкоОбщност” се провежда в партньорство с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11