Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора ще има ученически кабинет за „Космически пътешествия в пространството и времето"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Център за подкрепа за личностно развитие и Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“ спечелиха два проекта по Национална програма на Министерство на образованието и науката  „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“, съобщиха от пресцентъра на община Стара Загора. 

През учебната 2022/2023 година образователната институция ще реализира проект Астрономическа обсерватория "Юрий Гагарин". Той предвижда създаване на кабинет за работа с деца и ученици в направление наука и технологии: „Космически пътешествия в пространството и времето".

Кабинетът ще подпомогне изпълнението на учебните програми в астрономическата обсерватория за извънкласна и извънучилищна дейност в областта на космическите изследвания. Чрез него ще могат да се получават задълбочени знания и практически умения, които обхващат основните направления на съвременната физика на Космоса, наблюдения на Земята от Космоса, космически орбитални обсерватории, замърсяването на близкия Космос. Значителна част от подготовката на учениците ще бъде насочена към проблемите, свързани с физическото изучаване на Космоса и околоземното пространство, физиката на плазмата, физиката на високите енергии, както и към работа с компютърни симулации и обработка на големи бази данни.Специализираният кабинет  ще използва интерактивните възможности на компютъризирани аудио и видеосистеми, симулатори и компютърни игри, с които ще бъдат демонстрирани съвременни версии на учебни и научно-популярни специализирани програми в областта на астрофизиката и космическите изследвания и технологии. 

Вторият проект е за изграждане на кабинет по "Хуманитарни науки". Той включва средства за  обзавеждане, създаване на библиотека, закупуване на пособия за дейността на клубовете „Дебати“, „Философско ателие” и „Психология”. Проектът позволява мобилност на обзавеждането, което ще може да се променя в зависимост от конкретната задача и тема – обучение, тренинг, писане на речи, есета и други форми на обучение, провеждане на дискусии и дебати. Ще се създадат условия за провеждане на публични събития с цел популяризация на клубовете и тяхната дейност.

Стойността на двата проекта е 43 950 лева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тракийски университет - Стара Загора и Университет Улудаг - Бурса сключиха споразумение за сътрудничество

Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф.  Добри Ярков, и ректорът на Университета Улудаг в Бурса проф.  Фердун Йълмаз, подписаха споразумение сътрудничество, което обхваща развитие и разширяване на образователно-методологическото,..

публикувано на 20.02.25 в 11:23

Задържаха петима за притежание на вейпове с наркотик

Служители от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" при ОДМВР-Стара Загора задържаха петима мъже с вейпове, съдържащи наркотични вещества, съобщиха от пресцентъра на дирекцията.   На 17.02.2025г., от е извършена проверка на двама мъже на..

публикувано на 20.02.25 в 10:17

Възстановени са спрените заради ремонти маршрути на градските автобуси

От днес - 20 февруари 2025 г., се  възстановява утвърденият маршрут на движение на автобусни линии № 14, № 17, № 20, № 34, № 51 и № 71 по ул. „Ген. Столетов" в участъка от ул. „Д-р Т. Стоянович" до ул. „Княз Ал. Батенберг", съобщават от пресцентъра на..

публикувано на 20.02.25 в 09:54

Втори ден бойкот на големите вериги магазини

Вторият ден на бойкот на търговските вериги в Стара Загора не сработва, показва репортерска проверка на Радио Стара Загора.  След 9.00 часа паркингът пред една от големите търговски хранителни вериги не е пълен, но повечето клиенти на магазина..

публикувано на 20.02.25 в 09:46

Най-оригиналните кукерски маски търси с конкурс ОУ "Д-р Петър Берон" в Овощник

Основно училище ” Д-р Петър Берон” в казанлъшкото село Овощник е със 124-годишна история. Открито на 15 септември 1891-ва, през годините, то се утвърждава като сериозна школа за обучение и възпитание на деца и младежи. Неговите възпитаници имат не..

публикувано на 20.02.25 в 08:35
Адриан Николов

Ще поевтинеят ли храните с бойкот на търговските вериги - надали, според Адриан Николов

Втори опит за бойкот на големите търговски вериги у нас заради високите цени на храните .  Според икономиста Адриан Николов от Института за пазарна икономика нетрадиционният протест едва ли ще доведе до поевтиняване на стоките. По думите на експерта..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Намалена видимост до 150 метра поради мъгла тази сутрин на автомагистрала "Тракия"

Времето в област Стара Загора е предимно облачно до ясно на отделни места. Температурите са в интервал от -14 до – 3 градуса. Пътните настилки са предимно сухи, като изключение правят градовете Павел баня, Гурково, Мъглиж, село Ягода и Главан, където..

публикувано на 20.02.25 в 07:00

Галерия "Май" в Сливен представи картини на Петър Кайряков

Картини създадени през  последните две години представи в галерия „Май" в Сливен художникът и преподавател Петър Кайраков. В изложените творби той отново поставя на фокус темата за митологията, християнството, любовта, очакването, доброто и злото...

публикувано на 19.02.25 в 17:16

Кампания „С вкус към здравето“, посветена на здравословното хранене

Регионална здравна инспекция – Стара Загора беше партньор на Детска градина № 7 „Светулка“ в реализирането на 12 инициативи, посветени на здравословното хранене. В тях активно участваха 363 деца от 12 групи заедно със своите родители. Водещ на срещите..

публикувано на 19.02.25 в 16:59

Високи резултати отчете ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков пред Общото събрание

На проведеното Общо събрание на Тракийски университет – Стара Загора, на което присъстваха 450 делегати, ректорът проф. Добри Ярков представи впечатляващи резултати от дейността на университета. Събранието започна с представяне на дневния ред от..

публикувано на 19.02.25 в 16:47