Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Районна прокуратура -Стара Загора разпореди проверки за незаконна сеч

Снимка: БГНЕС

Районна прокуратура – Стара Загора се самосезира във връзка с наводнението в няколко села в района на община Карлово, граничеща с община Казанлък и посочените по долу общини, като една от причините за него може да е незаконна сеч на дървесина в планинските терени.

Необходимостта от извършване на проверките е в изпълнение на правомощията на прокуратурата по „Надзор за законност, защита на обществения ред и правата на гражданите“.

Районна прокуратура – Стара Загора разпореди на Регионална дирекция по горите, гр. Стара Загора, извършването на проверка на дейността на фирмите, добиващи дървесина в района на общините Казанлък, Павел баня, Мъглиж, Гурково и Николаево. Следва да се установи има ли случаи на добив на дървесина извън определените участъци и без съответното разрешително, или след издадено такова, но извън разрешените количества и определените участъци и др. Ще се установява дали  са предприети мерки за недопускането на нарушения в бъдеще и за санкциониране на извършителите. 

Проверките следва да се извършат от длъжностни лица от Регионална дирекция по горите, гр. Стара Загора, и съответните горски стопанства към РДГ на територията на петте общини.

След приключване им Районна прокуратура – Стара Загора ще изиска обобщена писмена информация относно:

  - да се установи от началото месец януари  2022 г. до настоящия момент има ли констатирани случаи на добив на дървесина без съответното разрешително или след издадено такова, но извън разрешените количества.

- да се установи за същия период има  ли случаи на добив на дървесина извън определените участъци.

- вследствие на извършената проверка и  констатиране на други нарушения от страна на добиващите фирми, да се посочи какви санкции и мерки са предприети за недопускането им в бъдеще.

- при проверката да се следи  за осъществени състави на престъпления по чл.235 от НК - незаконна сеч на дървесина.

Срока за приключване на проверката е двумесечен.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Павел Поппандов с награда за принос от "Златната липа"

Кинофестивалът „Златната липа“ беше официално открит тази вечер с бляскава церемония в центъра на Стара Загора.  Дванайстото издание на форума събра стотици старозагорци, които преминаха по червения килим, за да влязат в Старозагорската опера,..

публикувано на 31.05.25 в 21:57

Наградиха победителите в конкурсa "Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ"

В празнична атмосфера в актовата зала на Второ основно училище „П. Р. Славейков“ в Стара Загора се състоя официалната церемония по награждаване на победителите в VIII Национален ученически конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“. Тази година..

публикувано на 31.05.25 в 16:41

Протест срещу еврото и в Стара Загора

Граждани на Стара Загора се включиха в националния протест срещу въвеждането на еврото. Проявата е част от мащабна инициатива, организирана от граждански комитет и подкрепена от партия „Възраждане“.  Протестът започна по обед пред Областната..

обновено на 31.05.25 в 15:51

Протести в Ямбол и Сливен в защита на лева

В Ямбол стотици излязоха на протест с настояване за референдум и отлагане на приемането ни в еврозоната. За кратко движението до областната управа беше спряно.  Национален протест има в столицата, както и в редица други градове на страната. Според някои..

обновено на 31.05.25 в 15:34

Започва дванадесетото издание на „Златната липа“ в Стара Загора

Символичен старт на Международния кинофестивал „Златната липа“ 2025 в Стара Загора дадоха тазгодишните членове на журито, както и екипът, който стои зад подготовката на станалата традиционна проява. 54 са филмовите заглавия от България и чужбина,..

публикувано на 31.05.25 в 14:05

Повече от 800 участници ще се надиграват с хора в Казанлък

За 18-а поредна година в рамките на Празниците на розата Казанлък ще е домакин на националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“. Фолклорното празненство е по традиция в съботния ден. То ще започне на 31 май от 16 часа, а пъстрите хора на..

обновено на 31.05.25 в 09:28
Георги Туртуриков

Конкурсът „Моят заралийски род“ с удължен срок до 1 септември

Общоградският генеалогичен конкурс „Моят заралийски род“ се удължава до 1 септември. Инициативата е дело на двамата млади омбудсмани – Адриан Георгиев и Анастасия Грозева , в партньорство с Обществения посредник Иванка Сотирова и правния сътрудник..

публикувано на 31.05.25 в 08:30

Времето в събота

Преди обяд превалявания ще има главно в Централна България. В Източна и в отделни райони от Западна България ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста, а над западната половина от страната и купесто-дъждовна облачност. Там..

публикувано на 31.05.25 в 07:05

Катастрофа затруднява движението на Подбалканския път в района на казанлъшкото село Дунавци

В 17:45 часа днес е получен сигнал за пътнотранспортно произшествие на пътя Дунавци - Казанлък.  По първоначална информация същото е между три коли.  Оказва се медицинска помощ на двама души. Водачите са тествани за употреба на алкохол, отчетени са..

публикувано на 30.05.25 в 19:38
Милен Алагенски

Годишна изложба на шестте школи по визуални изкуства към ЦПЛР в Стара Загора

Тази вечер от 18.00 часа в зала „Лубор Байер“ се открива годишна изложба на шестте школи по визуални изкуства към Центъра за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора. Най-младата от тях е школата по фотография, която навършва една година..

публикувано на 30.05.25 в 16:56