Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гайдарите от Калофер с номинация за "Живи човешки съкровища"

Калоферските гайдари на събора в Копривщица 2005.
Снимка: Георги Стоянов

Гайдарите от гр. Калофер са номинацията на Пловдивска област за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България 2022“. Процедурата се състои от два етапа - областен и национален. Комисия с председател гл. ас. д-р Радка Братанова (ИЕФЕМ - БАН) номинира кандидатурата "Гайдарите на Алтън Калофер: Локални практики - глобални послания", като взе под внимание всички критерии на системата и необходимата документация. Съгласно статута, кандидатите представят дейности и умения/ елементи от сферите на нематериалното културно наследство.

Кандидатурата на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер представя развитието на традиционната инструментална практика в града, носителите на дейностите и уменията, свързани с най-значимия и емблематичен за селището музикален инструмент – гайдата, както и жизнените традиционни практики – свирене и занаятчийство (изработване на гайди). Носителите са представители на локалната общност, а дейностите и уменията се практикуват изцяло в нейната иманентна среда.

"Най-ранните документални свидетелства за свирене на гайда в Калофер датират от 1911 г. - грамофонни плочи на Слави Велев, един от първите гайдари, засвирил „на живо“ по Радио София (1936), а оркестърът към читалището е първият, съставен само от гайдари (1957)", се посочва в кандидатурата. Това прави Калофер единственият град в България, а може би и в света с толкова много гайдари на едно място. 

Въпреки съвременните механизми за усвояване на традиционните дейности и умения, гайдарджийството в Калофер остава една от най-старинните жизнени форми на местна изява, която разкрива цялото богатство на локалната култура, а градът – своеобразен център на гайдарската традиция в Подбалкана.

Кандидатурата на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер е изготвена от фолклориста Мирослав Василев, водещ и музикален редактор на фолклорните предавания на Радио Стара Загора. Своеобразният конкурс се координира от Министерството на културата, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и се реализира със съдействието на Националната комисия на ЮНЕСКО в България. 

Филмът "Гайдарите на Алтън Калофер" (сценарист Мирослав Василев, оператор Христо Дановски) е изготвен специално за кандидатурата и представя носителите на елемента в естествената среда на локалната общност.

През октомври т.г. националната експертна комисия предстои да излъчи новите елементи за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Снимки: Архив на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер

По публикацията работи: Мила Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05

Старозагорски ученици почитат будителите с Ден на светлината

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от  връстниците си в училището и в града и да..

публикувано на 24.10.24 в 16:54
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" събира разнолики хора и истории

"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..

публикувано на 24.10.24 в 16:35

Представят книга за легендарния летец Димитър Списаревски

Книга посветена на легендарният български летец Димитър Списаревски ще представят в Регионален исторически музей - Стара Загора днес от 17,30 часа. Автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската..

публикувано на 24.10.24 в 16:25