На входа на градската библиотека в Свиленград днес ще бъде открита паметна плоча на щаба, разработил плана и издал заповедта за атаката на Одринската крепост. Според свиленградчани: няма по-подходящо място за поставянето на възпоменателния знак от библиотеката и в близост до паметника на ген. Никола Иванов.
Библиотеката е издигната на мястото на някогашния конак, в който се е настанил щаба на българската армия след победната битка при вр. Курт кале, днешния вр. Шейновец. След обявяването на Балканската война от цар Фердинад в Стара Загора, щабът се премества в Симеоновград. "След освобождаването на Свиленград след победата на българските войници над турската армейска част в тази част на Тракийския фронт при вр.Шейновец, щабът на Втора българска армия се настанява в конака в Свиленград, начело с ген. Никола Иванов. Той е в основата на разработения план за щурма, обсадата и превземането на считаната за непревземаема дотогава Одринска крепост.", разказва Петър Марков, председател на Съюза на офицерите и сержантите в Свиленград.
"Отбранителната фортификационна система е замислена и осъществена под ръководството на германски военни инженери и включвала много огледала, които помагали на отбраняващите се да следят ситуацията по външната и вътрешната отбранителна линия." За това в "Лудия полк", в който воювали най-смелите и храбри българи се обличат в черни дрехи за да неутрализират огледалата и атакуват през нощта", разказва събеседникът.
Западните специалисти определят Одринската крепост като една от най-укрепените в Европа, която може да бъде превзета само след дългомесечна обсада. " Мехмед Шукри паша ръководи отбраната, начело на 59 600 души и разполага с 524 оръдия, над 130 000 снаряда, над 12 милиона патрона, 1 привързан балон и 10 прожектора за наблюдение на позицията. Теснолинейна железопътна линия достига до всички отбранителни сектори и дава възможност за маневри с резервите. Българската армия се готви да овладее крепостта с нощна атака за две денонощия. При подготовката на войските за атака, освен командващия 2-ра българска армия генерал-лейтенант Никола Иванов се проявява и нейният главен организатор, началникът на Източния сектор генерал-майор Георги Вазов.", припомня данни на Военно-историческия музей Петър Марков.
Одринската операция започва на 11 март 1913 г. В продължение на две денонощия Втора армия овладява предната турска позиция и пробива главната фортова линия / през второто денонощие/. На 13 март 1913 г., след неудържима атака "на нож" и масиран артилерийски огън най-силната крепост в Източна Тракия е превзета. Комендантът на крепостта Мехмед Шукри паша и целият гарнизон се предават. Негови са думите: „… на вашата армия никаква крепост не може да противостои.” Героизмът на българските войници се крие в убедеността им, че защитават българска земя и се борят за освобождението на своите братя и сестри - българите от Одринска Тракия. Победата е извоювана с цената на 16 304 убити, ранени и безследно изчезнали български воини.
На 17 май 1913 г. се подписва Лондонският мирен договор. Лозунгът „Балканите на балканските страни” е осъществен. Освободени са Пиринският край, Родопската област и Странджанският район. България дава най-големи загуби – над 85 000 души, Сърбия – 31 000, Черна гора – 16 000 и Гърция – 5000 души.
В звуковия файл чуйте интервюто с Петър Марков, председател на Съюза на офицерите и сержантите в Свиленград.
Голям пожар е възникнал в землището на боляровското село Стефан Караджово. Силният вятър е довел до бързото разрастване на огъня, насочил се към селото и навлязъл в борова гора до селото. Около 200 души са напуснали местността "Краставото кладенче",..
Кокаинът, заловен на границата с Турция, е на стойност над 37 милиона лева. Количеството му е 205 кг и 940 грама. Това заяви окръжният прокурор на Хасково. Наркотикът е открит в пътнически куфари в автомобил с белгийска регистрация, в който е пътувал..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. Пророк Илия" в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват деня на Свети Илия с особена празничност. Местните считат..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и..
Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден. Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ". Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк заедно с Моисей. Има..
Днес ще бъде слънчево, в следобедните часове с разкъсана висока, над планинските райони купеста облачност, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб западен вятър. Дневните температури още ще се повишат и..
Жителите на хасковското село Александрово излязоха на протест заради безводието. Хората казват, че от 20 дни в чешмите им няма вода. "Не можем нито да се изкъпем, нито да се изперем", коментират жителите от Александрово. От ВиК Хасково са поставили..
По традиция в Стара Загора, на 19 юли се отбелязва Ден на възпоменание на жертвите - православни християни, загинали при опожаряването на Стара Загора и Старозагорското клане през 1877 година. Вечерна служба ще бъде отслужена от 17:00 часа в..
Времето в събота ще е слънчево с купеста облачност в следобедните часове. На отделни места в планинските райони в Южна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, а в Дунавската равнина и умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури..
С церемония и панихида пред паметника на Хаджи Димитър под връх Бузлуджа ще бъде бъдат отбелязани 157 години от гибелта на войводата и неговата чета. Повече от 120 души ще се включат в традиционната възстановка на следната битка на четата с башибузука..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net