Българският представител на ZERO WASTE EUROPE е екологично сдружение "За Земята". Инициативата е част от международен проект в партньорство с експерти по управление на отпадъците от Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Португалия, Румъния, Словения, Украйна и Хърватска.
Свиленград е сред общините в България с активна дейност в екоинициативата. През месец март 2022г. кметът на общината Анастас Карчев подписа договор за сътрудничество за сертифициране на община Свиленград за нулеви отпадъци. Местната администрация в граничния град ще сътрудничи с Европейската организация за нулеви отпадъци и нейния обучителен център със седалище в Брюксел (Zero Waste Europe и Mission Zero Academy).
Стремежът на община Свиленград е да получи сертифициране на най-високото 5-то ниво за община с нулеви отпадъци, скоето ще бъде първата сертифицирана община у нас.
С решение на Общинския съвет е приета декларация за сертифицирането на община Свиленград в Мрежата за нулеви отпадъци и съгласие за сключване на Меморандум за сътрудничество с екологично сдружение "За Земята". Това съобщи кметът арх. Анастас Карчев. Общината се ангажира, че до 2025 година ще въведе необходимите мерки, които ще й позволят да получи сертификат за община с нулеви отпадъци.
Сътрудничеството включва консултиране на общината в различни дейности за осъществяването на плана, като например: анализ и оценка на най-важните действия или моментното състояние, набелязване на най-добрите практики и решения, достъп до обучения от Mission Zero Academy, които включват базови онлайн курсове относно различните аспекти на нулевите отпадъци, онлайн сесии с въпроси и отговори със специалисти, използване на система, която събира различни данни за отпадъците, извежда графики и онагледява напредъка във времето, свързване с други общини в програмата за сертифициране и други.
Предвижда се и неколкократно одитиране на постигнатите резултати и цели. След като бъде одобрена чрез одит община Свиленград ще получи сертификат за първата в България с нулеви отпадъци.
Основна цел на сертифицирането е постигане на 90% предотвратяване, повторна употреба, рециклиране и компостиране на твърдите битови отпадъци, така че не повече от 10% да остават за депониране.
До 2025 г. общината ще трябва да достигне до не повече от 99 кг годишно нерециклирани отпадъци на жител, обясняват от местната администрация.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net