Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интерконекторът с Гърция има Акт 16

Площадката на интерконектора България - Гърция край с. Малко Кадиево
Снимка: Живко Иванов

Газовата връзка България-Гърция вече има издаден Акт 16, съобщи служебният регионален министър Иван Шишков и показа документа пред журналистите.

"Ето го! Имаме разрешение за ползване за газовата връзка между България и Гърция! Тя не е плод на никакви документални компромиси. Служебният кабинет рапортува пред вас с една от основните задачи, които имахме да свършим. Обектът е завършен и на 1 октомври ще може, наистина,  той да бъде пуснат в експлоатация в истинския смисъл на думата, без да се притесняваме и без да има нарушение на никакви норми в България", каза министър Шишков.

Газопроводът между България и Гърция е с капацитет от 3 млрд. куб.м. газ. През 183 км. интерконектор, свързващ Комотини - Стара Загора, у нас трябва да бъдат доставян 1 млрд. куб.м. газ от Азербайджан. 

Служебното правителство одобри и списъка с проекти на общини, които получат финансиране от държавата в размер на 406 млн. лева. Всяка община сама е решила дали да получи пари за ВиК, пътен проект или за улична мрежа. Само община Карлово ще финансира 2 свои проекта: 

"Ще финансираме 50% от парите, които са за тези инфраструктурни обекти. Още повече, че наистина до края на годината те трудно ще могат и да ги реализират. С подписването на договорите ще ни бъдат предоставени 25% и в края на годината ще ни бъдат предоставени и другите 25%".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Парк „Пети октомври“ грейна в червено и бяло, а в Зоопарка в Стара Загора отвори врати Зоозанималня за деца

Първият ден на месец март донесе в Стара Загора празнично настроение, усмивки и оживление с богата програма, в която се включиха образователни институции, деца, родители и гости на града.  За трета поредна година централният парк „Пети октомври“..

публикувано на 01.03.25 в 16:49

Зоопаркът в Стара Загора отбелязва своя празник на Баба Марта

На 1 март по традиция слагаме мартеници - за здраве, радост, късмет и в очакване на настъпването на пролетта.Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия..

публикувано на 01.03.25 в 10:15

Продължава "Кукерландия" в Ямбол

В Ямбол продължава 26-то издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия" . Групи от цялата страна ще представят характерни за регионите ритуални игри, пресъздадени ще бъдат и обичаи, свързани със Сирни заговезни. Подробности от Даниела..

публикувано на 01.03.25 в 10:10

Облачна събота с приятни за сезона температури

Времето в страната ще бъде предимно облачно със слаби валежи от дъжд. Вечерта на отделни места в северните райони дъждът ще се примесва със сняг. Почти без валежи ще е в Югоизточна България. Преди обяд на много места в равнините и низините ще бъде..

публикувано на 01.03.25 в 09:48

30-метров трибагреник се вее от камбанарията в Хасково

Камбанарията в Хасково грейна за поредна година с 30-метров български трибагреник. Патриотичната инициатива е на Община Хасково и ОП "Спорт, отдихитуризъм" послучай предстоящия Национален празник 3 март, информират от пресцентъра на община..

публикувано на 28.02.25 в 23:49

С пъстро и оглушително шествие в Ямбол започна „Кукерландия"

С пъстро и оглушително шествие в Ямбол официално беше открит  26 Международен маскараден фестивал „Кукерландия". През следващите два дни кукерски групи от всички краища на страната ще представят, характерните традиции, свързани с различни обичаи и..

публикувано на 28.02.25 в 23:40

Катастрофа ограничава движението по магистрала "Тракия"

Движението при 217 км. на магистрала "Тракия" в посока Бургас е ограничено в една лента, съобщават от Агенция пътна инфраструктура.  Причичината е катастрофа, при която няма пострадали, уточниха от полицията в Стара Загора.  Затворена за..

публикувано на 28.02.25 в 19:42

Със залесяване в Стара Загора отбелязаха 130 г. от създаването на Аязмото

„Не спирайте да носите духа на „Аязмото" в себе си, не забравяйте как е създадено и отговорността, която носим към него; продължавайте да го развивате". С тази заръка зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев се обърна към учениците от Второ..

публикувано на 28.02.25 в 17:51

Болярово в очакване на Баба Марта

В навечерието на Баба Марта деца украсиха дръвчета в центъра на Болярово с мартеници.  Инициативата на Община Болярово, читалище „Възраждане“ и МКБППМН  подкрепиха всички учебни заведения в общината. Под звуците на детски песнички и наричания за идването..

публикувано на 28.02.25 в 17:08

Въвеждат допълнителни мерки за сигурност за 3 март на Шипка

Допълнителни мерки за сигурност се въвеждат за Националния празник 3 март на връх Шипка, съобщават от полицията. До Паметника на свободата няма да се допускат хора с оръжия, употребили наркотици и в нетрезво състояние. Забранява се и използването на..

публикувано на 28.02.25 в 17:00