В Сливен започна ремонтът на часовниковата кула на сградата на Oбщината. Предвижда се цялостно боядисване на часовниковата кула, подмяна на прозорците, ремонт и пребоядисване на част от компрометираната южна фасада на сградата. Всички дейности трябва да приключат за около 50 календарни дни.
"Часовникът се извисява на 53 м, а строежът на кулата над сградата на общината завършва за три години през 1936 г. Циферблатът, със стрелки от 2,20 м голямата и 1,80 м малката, е доставен от немската фирма SIЕMENS. Монтиран е от немски специалисти през 1939 г." , каза за Радио Стара Загора Виктория Михнева, уредничка в Регионалния исторически музей.
През 1927 г. се ражда идеята за построяването на сградата на общината на мястото на стария конак, която съществува от 1861 г. На следващата година са готови четири проектни предложения. Одобрен е проектът на сливенския арх. Йордан Йорданов, завършил образованието си в Мюнхен, който е и автор на паметника на Хаджи Димитър в центъра на Сливен. Строителят, спечелил правото да построи сградата на общината е друг виден сливенски архитект Райчо Ганев. За построяването на административната сграда, общината тегли огромния за времето заем от 10 млн. лв. и строителството започва в началото на 30-те години на миналия век и трае три години. Предвижда се в сградата да има помещения, които общината да под наем, за да получава приходи.
Часовниковата кула е най- високата в България с нейните 33 м, но с височината на сградата, часовникът се извисява на 53 м. Той е монтиран през 1939 г. Изработен е от немската фирма SIMENS и е монтиран от немски специалисти с участието на сливенския инженер Никола Шишеджиев. В поддръжката му участва дълго време учителят Атанас Пушкаров от гимназия "Добри Чинтулов".
Часомерът е електромеханичен с внушителни медни стрелки - 2,20 м голямата и 1,80 м малката, самият механизъм е с размери 4 на 4 м. Часовникът-майка, който подава импулсите, се намира в самата сграда на общината и задвижва огромния механизъм.
"В миналото веднъж силен сливенски вятър отнася едната стрелка и часовникът "излиза от строя" за известно време", разказва Виктория Михнева.
Тя припомни, че от 1972/73 г. песента на големия сливенски възрожденец Добри Чинтулов – "Стани, стани юнак балкански" звучи от часовника всеки ден в 12 ч.
Интервюто с уредничката в сливенския Регионален исторически музей Виктория Михнева чуйте в звуковия файл.
Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота. В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..
На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия. "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..
Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн. Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..
Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..
Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net