Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора празнува своя Ден!

8
Снимка: Община Стара Загора

С церемония за полагането на венци и цветя пред паметника "Защитниците на Стара Загора – 19 юлий 1877 г." и символичния първи камък за възстановяването на града бе дадено начало на празничната програма за 5 октомври. 


Празничен водосвет отслужи Старозагорският митрополит Киприан, който припомни, че "празникът на Стара Загора е памет и дух. Редно е в този ден да отворим душата и очите си, за да видим как нашите предци пренасят с достойнство българския живец – като вечната им опора е в Бога и вярата!"

Преди да предаде символично властта на града в ръцете на новоизбрания Млад Кмет Йоана Попова, кметът Живко Тодоров поздрави старозагорци по повод празника 5-ти октомври. 


„Стара Загора е град на липи, прави улици и поети, тя е град и на младите хора. Работете, развивайте се и правете града си още по-хубав".

По традиция, навръх 5-ти октомври, се връчи отличието „Почетен гражданин на Стара Загора". Тази година негов носител посмъртно е творецът и преподавател доц. Злати Златев, а наградата прие Георги Златев. 


Специално за празника в Стара Загора са и делегации от градовете Крушевац и Цариброд, Република Сърбия. Гостите се включиха в празничните прояви и се срещнаха с общинското ръководство.

Още от празничната атмосфера чуйте в прикачения звуков файл.

Празничният концерт под надслов „От децата на Стара Загора – с любов!" събра на сцената малките таланти, а творчески работилници за деца изпълниха парк „Пети октомври". Концерт на Вокална формация „Светоглас" в Художествената галерия разкри магията на българската полифония.

Празничният ден продължава с безплатен градски тур под мотото „Парковете разказват своите истории", концерт на Общински духов оркестър, на ОФА „Загоре". От 18.00 часа, в изложбена зала „Байер" ще се състои тазгодишното издание на „Есенен салон" – традиционна изложба на старозагорски художници. От 19.00 часа, на сцената пред Община Стара Загора ще качи Михаела Маринова, заедно с рок групата „Фондацията".

Няколко са спортните събития, които са част от празничната програма на града-Турнир по футбол за деца от 9 до 12 години на игрищата с изкуствена настилка зад Централна поща, стадионите „Берое" и „Трейс Арена" и Турнир по конен спорт на конната база на Тракийския университет. Градът е домакин на IV Балканиада по спортен бридж,  както и на Турнир по спортна стрелба с пневматично и огнестрелно оръжие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Мария Данева от сдружение

Започна приемът на номинации за наградата "Добрият самарянин"

Започна приемът на номинации за Годишните награди „Добрият Самарянин“ за 2025-та година в Стара Загора, каза за Радио Стара Загора Мария Данева от сдружение „Самаряни“.  Инициативата се провежда за 15-ти пореден път. Мотото на кампанията тази..

публикувано на 13.10.25 в 17:01

Акция "Жълти стотинки" тази година е за детското отделение в Казанлък

Апаратура на стойност над 40 хил. лв. е дарена до момента на педиатричното и неонатологично отделения в МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ – Казанлък от благотворителна инициатива „Жълти стотинки – Деца помагат на деца“. Тази година столица на кампанията е..

публикувано на 13.10.25 в 16:59

Две законодателни промени в сферата на транспорта и управлението на отпадъците предложи на депутати Консултативния съвет към Община Казанлък

Законодателни промени в сферата на транспорта и на управлението на отпадъците бяха обсъдени на работна среща в Община Казанлък по повод Деня на българската община 12 октомври. Инициатор на предложенията за промени в законодателството е Консултативния..

публикувано на 13.10.25 в 16:44

НСИ стартира теренно изследване „Европейско здравно интервю 2025"

От началото на октомври Националният статистически институт започва теренна работа по изследването „Европейско здравно интервю, 2025", съобщават от Териториално статистическо бюро - Югоизток, отдел „Статистически изследвания – Сливен". То е част..

публикувано на 13.10.25 в 16:33

Асфалтови отпадъци от автомагистрала "Тракия" застрашават сливенски села от наводнения

Сигнал до министъра на околната среда  и водите Манол Генов и до РИОСВ Стара Загора за нерегламентирани депа от асфалтови отпадъци от ремонта на АМ „Тракия“ по поречието на р. Тунджа, са подготвили народната представителка от ДСБ Кристина Петкова и..

публикувано на 13.10.25 в 15:42

Дружеството на художниците в Сливен с юбилейна изложба

Дружеството на художниците в Сливен откри обща изложба по повод 35 години от създаването си. Изложбата е подредена в галерия „Май" и се отличава с разнообразие от стилове и творчески идеи.  При създаването на дружеството след падането на тоталитарния..

публикувано на 13.10.25 в 14:06

Противогрипните ваксини вече са при личните лекари в Стара Загора

Първите противогрипни ваксини вече са доставени на територията на Община Стара Загора. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р Слави Славов – председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града. Противогрипните ваксини, които са по..

публикувано на 13.10.25 в 13:35

Заловиха дрогирани шофьори в Сливенско

Само за два дни полицията в Сливенска област регистрира  няколко  случая на управление под въздействие на наркотици, притежание на наркотични вещества и използване на фалшива шофьорска книжка.  В Нова Загора 19-годишен шофьор е представил фалшива..

публикувано на 13.10.25 в 11:25

Увеличението на минималната работна заплата – натиск върху бизнеса в условията на растящи разходи

Ръстът на минималната работна заплата представлява финансов натиск за бизнеса. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора по темата председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България(КРИБ)-Стара Загора Венцеслав Славов. Проектът..

публикувано на 13.10.25 в 09:59

Радка Желева е избрана за кмет на сeло Хрищени за шести път

За шести пореден мандат Радка Желева бе избрана за кмет на кметство село Хрищени, община Стара Загора. Тя бе издигната от Политическа партия ГЕРБ и спечели гласовете на хората на първия тур. Частичните извънредни избори в най-голямото старозагорско..

публикувано на 13.10.25 в 09:46