Днес е Димитровден, един от най-почитаните сред християните у нас. Денят е народен и православен празник, отбелязван на 26 октомври в памет на свети Димитър Солунски.
Роден през III век в гр. Солун, където баща му е градоначалник. След неговата смърт император Максимиан Херкул възлага този пост на Димитър. Като управител на Солун Димитър открито изповядва и слави християнската вяра. Заради това император Галерий го хвърля в тъмница. Преди да бъде съден, войници влезли в килията му и го убиват с копие докато се моли. Тогава християнската църква го провъзгласява за мъченик на вярата и светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града. За покровителството на светията си съперничат гърци, българи, сърби и руснаци.
Много църкви и параклиси в страната имат за патрон светеца.
В Стара Загора църквата „Св. Великомъченик Димитър“ е най-старият храм в града, построен върху основите да по-стари църкви, разрушени при завладяването на страната ни от османците. През 1827 г. в близост до днешното му нахождение е имало т.нар. „папаз еви“ – попска къща. В нея са се извършвали евхаристия и другите църковни тайнства, но това не е било достатъчно на местните християни.
„Нейното строителство е завършено само за 2 години от честолюбивите старозагорци от 1859 до 1861 г. За построяването на храма изиграва роля едно пътуване на тогавашния турски султан до минералните извори край днешното с. Овощник. Султанът бил посрещнат много тържествено при отсядането му в тогавашна Стара Загора, над главата му били посипани хиляди розови листенца. Трогнат от това посрещане, той решил да удовлетвори просбата на жителите на града да построят своя църква“, припомня отец Петър Радев. Цената, която плащат заралии за да имат свой достолепен църковен храм е твърде висока за времето си – за фермана, с който им се разрешава да издигнат църквата са 1000 златни гроша.“Дали заради тази превисока цена, но божията обител е била построена над земята в цялата си височина, с внушителни размери още тогава. С много любов и надежда, само с камъни и хоросан се издига за две години“, продължава разказа си свещеникът.
През 1932-33 година се достроява и църковната камбанария, която е най-високата част на църквата и му придава изключителен завършек на храма – по-тържествен и по-величествен.
За 100 –годишнината на църквата през 1959-60 г. тогавашното църковно настоятелство начело с отец Ангел Дандов и голямото желание на старозагорския митрополит Климент, в източната част на храма са изографисани Васил Левски и Петко Рачов Славейков, свързали името си с града в най-славните страници на неговото минало. Левски е изографисан като ученик в Светиноколското училище и певец в църковния хор като послушник на вуйчо си – архимандрит Василий, пристигнал в Стара Загора да учи децата и неговите съратници, участници в учредения от Апостола местен революционен комитет. Тук са учителите от Светиниколското училище - даскал Атанас Иванов и Тодор Шишков. Като хористи са изобразени съучениците на Левски и бъдещи революционери - Кольо Ганчев, Стефан Сливков и даскал Петър Иванов, съответно председател, подпредседател и член на местния революционен комитет. Самият Левски е сред певците в черковния хор и едновременно сред съзаклятниците, учредили тайния революционен комитет. На стенописа по посрещането на руските войски и българското опълчение от другата страна на входа първият кмет на Стара Загора поетът П. Р. Славейков посреща ген. Гурко, подп. Калитин и Антон Марчин –защитниците на Самарското знаме, Димитър Наумов, Теофано Попова, Анастасия Тошева, д-р Тодор Стоянович и др. заслужили личности от онова време. Стенописите са дело на художниците –зографи, професорите Димитър Гюдженов и Никола Кожухаров, продължава разказа си отец Петър Радев.
„Да не забравяме, че не винаги само с хляба ще се живее, а трябва духовността трябва да бъде преди всичко извисена. Защото ако няма духовност, всичко друго няма значение. Св. Димитър е покровител и молитвен застъпник за всички нас пред Бога, той е изключителен с мъжеството си. За разлика от много други той е устоял на съблазните и временните почести, защото е имал чест и достоинство. Вярата и любовта към Бога не могат да се купят. Д аги помолим да ни умъдрява и да ни дарява с такава чест и достоинство", завърши разказа си отец Петър Радев.
Чуйте разказа на отец Петър Радев от църквата „Св. Великомъченик Димитър“ в Стара Загора в звуковия файл.
На този ден празнуват: Димитър, Димислава, Димитрина, Димитрия, Деметра, Дима, Димка, Димо, Димана, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Диян/а, Диан/a, Драго. патрон светеца великомъченик.
Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщи самият президент в извънредно обръщение към народа и Народното събрание..
Благодарение на Община Стара Загора и дарители, за новата учебна година всяко училище на територията на Общината може да заяви поне по 2 безплатни програми от новата образователна платформа на Училищна Телерик Академия – buki.bg . Всяка програма..
Кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров отправи покана до 9-те парламентарно представени партии и коалиции в 51-вото Народно събрание за провеждане на консултации по повод частичния вот за кмет на кметство Лясково. Изборът в старозагорското село е..
Творчески колектив „На улицата“ започва застъпническа кампания за бъдещето на Пощенската палата в Стара Загора и разположената в нея антична мозайка от IV–VI век – обявена за паметник на културата с национално значение. През април салонът на пощата бе..
Национален институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за влошаване на метеорологичната обстановка на 10 май. Очакват се значителни валежи в 11 области от страната. Предупреждението за област Хасково е от първа степен (жълт код) с очаквани..
„Казусът „Бедечка“ не е самоцел и паркът трябва да се запази. Всички политически групи в настоящия общински съвет изразяват становището, че процедурите трябва да продължат“ , коментира за Радио Стара Загора общинския съветник адвокат Димо Димитров..
С дискусия посветена на еврото и образователни и творчески работилници за деца и младежи в Стара Загора отбелязаха Деня на Европа 9 май. Събитието е организирано от Информационен център "Европа Директно - Стара Загора" и се проведе в Международния..
Общинският съвет на Стара Загора трябва в спешен порядък да обсъди бъдещето на Комплексния онкологичен център, като вероятно ще се стигне до преструктуриране, пререгистриране или преобразуване на лечебното заведение. Това каза в студиото на Радио Стара..
За втори път Стара Загора посреща международна киноложка изложба от ранг CACIB, която стартира на полигона по лека атлетика и ще продължи три дни - 9, 10 и 11 май 2025 г. Събитието събира любители на кучетата и професионални кинолози от България и..
20 нови дървета- явор и шестил засадиха днес учениците от хасковските училища. Акцията е посветена на Деня на Европа- 9 май. За трета поредна година деца от различни хасковски училища се включват в инициативата на Община Хасково и Областен..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net