Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

185 години съчетават традиции и най-нови постижения в първото светско училище в Казанлък

2
Снимка: Кристина Русева

Тази година Денят на народните будители е сякаш своеобразен личен празник за СУ „Екзарх Антим Първи“ в Казанлък. Причината е, че през ноември преди 185 години първото  новобългарско светско  училище в Калпакчийската махала е отворило врати за българчетата в града на розите. Заслугата за това е на най-богатия търговец тогава Христо Николаевич Кироглу / Хината/, който решава да напусне градчето и да замине да живее в Одеса,  Русия. Но на тръгване решава да дари на чорбаджиите и съгражданите си  школо, което да бъде в имота на църквата „Успение  на Пресвета Богородица“, където дотогава даскал Тачо Мангата учи малчуганите в килийното училище по  „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон. За благородното дело дарил  2 500 рубета за строежа и 15 000 златни гроша за издръжка на учителите. Разбрали за откритото първо светско новобългарско училище в Габрово от Васил Априлов в 1835 г., местните чорбаджии искат същото училище за наследниците си и канят най-добрия възрожденски учител – Неофит Рилски да стане даскал в града. Той преподавал по модерната за тогавашното време взаимо-учителна метода или по  Бел – Ланкастъровата система.

  Тогавашният аянин на града решил да се съревновава в Христо Хината и дал разрешение за строежа, дарил средства за това и разрешил на българите да секат в чергановската гора, която била негова собственост за  строителен материал. За две години училището било построено по чертежа на Неофит Рилски, за да отговаря на изискванията на новото време и изпратил за даскал – своя приятел Аверкий поп Стоянов .

 Така, от 1837 г. до днес – след много драматични събития, промени и различни имена – първото светско  училище в Казанлък 185 г. стои в центъра, в църковния имот на някогашната Калпакчийска махала с името „Екзарх Антим Първи“, като ревностен пазител на българския дух, традиции и  постижения в българското образование и стремеж за прилагане на новостите на модерния и технологичен 21-ви век.

" Не бива да забравяме всички онези българи, които са дали всичко от себе си за да ни ма днес и да ни има в бъдеще. Не бива да забравяме да прави добро и да запалваме светлинка в очите на поне един човек И да предаваме доброто и знанието за всички онези българи, които честваме днес", каза по повод днешния Ден на будителите Станимира Вълчева.

   А възпитаниците на училището нареждат до светлите личности на Паисий Хилендарски, Васил Левски и Христо Ботев и  имената на днешните си учители. "Достойно място в пантеона на будителите отдават и на своите съгражданки - Мария Константинова, дарила 30 000 лв. на училището след като загубила съпруга и децата си и така станала майка на всички казанлъшки деца, както и  Тодора Бакърджиева - безстрашната казанлъчанка, станала куриер на Апостола , срещала се и с Воеводата Ботев.", допълва с гордост  своята учителка Елена Николаева.  

  С тази интересна част за началото на най-старото новобългарско училище в старозагорско, в Деня на народните будители ви срещаме с Елена Николаева от 11“б“ и  със Станимира Вълчева, учителка по история в СУ „Антим Първи“, за да ни разкажат за музея и стем-центъра  в училището, за имената и постиженията, с които се гордеят днес бивши и настоящи възпитаници и учители на училището.

 В звуковия файл чуйте какво споделиха представителите на СУ „Екзарх Антим Първи“ в предаването „Репортер“ на Радио Стара Загора в Деня на народните будители.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17