Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямбол откриват първата в страната изложба с български кулинарни печатни издания

По време на събитието ще могат да се дегустират традиционни ястия от региона на Ямболска област

Ямбол
Снимка: Емил Енчев

Първата в страната изложба с български кулинарни печатни издания от 1870  година до наши дни ще бъде открита в ямболския Безистен.

Посетителите ще видят в зала „Съвременност“ на Културно-информационен център „Безистен“ уникалната сбирка на колекционера Марин Лесев, представяща български кулинарни печатни издания от 1870 година до наши дни. Той събира своята колекция повече от 30 години и успешно преиздава някои от събраните печатни издания.

Първата българска кулинарна книга е издадена от Петко Рачов Славейков през 1870 година в Цариград и се казва „Готварска книга или поставления за всякакви гостби, според както ги правят в Цариград“.


В Безистена колекционерът ще представи това, което е вълнувало българските кулинари, готвачи и професионалисти в сферата на храните, консервирането и ресторантьорството от втората половина на XIX век до днес. Изложбата ще представи печатни издания и ръкописи, които са служили за вдъхновение на няколко поколения кулинари и майстори от съвременната българска история.

По време на събитието ще могат да се дегустират традиционни ястия от региона на Ямболска област, приготвени от млади кулинари в Ямбол.

През вековете градът се е прославил с шкембе чорбата, ямболските милинки, халвата, курбан чорбата, траханата, гьозлемите, имамбаялдъ, гювеча, гюведжетата, катмите, баниците, търнаклиите, тиквениците, козунака.

Интересната кулинарна изложба ще бъде открита на 7 ноември и ще остане експонирана в Безистена до 10 декември.

Организатори на първата в България изложба, наречена „Кулинарната история на България“, са Община Ямбол и фондация „Ямбол – вкус и традиции“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Митрополит Киприан ще служи в Потопената църква край "Жребчево"

На 3 август (неделя) в 9:00 часа, за седма поредна година, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще отслужи Божествена св. Литургия в Потопената църква край яз. „Жребчево". Тя е съградена през 1891 година в село Запалня, което се..

публикувано на 02.08.25 в 17:08

Хасково чества 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Венци и цветя на признателност пред паметника на Десети пехотен родопски полк поднесоха областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова, бригаден генерал Мирослав Костадинов- командир на Втора механизирана бригада, заместник-кметът на Община..

публикувано на 02.08.25 в 15:31

Илияна Йотова е възможна кандидатура на БСП за президент

Илияна Йотова е възможна кандидатура за президент на БСП. Това заяви пред журналисти председателят на партията Атанас Зафиров. Днес социалистите се събраха на традиционни си събор под връх Бузлуджа, за да отбележат 134 години от създаването на..

публикувано на 02.08.25 в 15:14

Мисля, че догодина по това време на Бузлуджа ще бъде представен кандидатът на "БСП-Обединена левица" за президент

Мисля, че догодина по това време на Бузлуджа ще бъде представен кандидатът на "БСП - Обединена левица" за президент, коментира пред журналисти председателят на парламента Наталия Киселова на събора на левицата на Бузлуджа. Тя припомни, че дотогава тряба..

публикувано на 02.08.25 в 12:44

Атанас Зафиров:Идваме на този събор не просто да се поклоним и помним, а и за да надграждаме

"Тази година съборът преминава под мотото „Бузлуджа – история и бъдеще“. Ние идваме на този събор не просто да се поклоним и помним, а и за да надграждаме", каза за радио Стара Загора преди събитието  вицепремиерът и председател на  „БСП-Обединена..

публикувано на 02.08.25 в 09:43

Протестиращи обмислят блокада на "Маказа", община Кирково не им позволява

В района на граничния с Гърция пункт Маказа ще се проведе граждански протест с искане за пълно отваряне на пътя между Рудозем и Ксанти. Според организатора Тодор Батков акцията ще е мирна и символична с цел да се обърне внимание на ограниченията за..

публикувано на 02.08.25 в 08:10

Времето: Предимно слънчево с температури до 35 градуса

Днес ще бъде предимно слънчево, но около и след обяд в планинските райони на Западна и Централна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Източна България и по Черноморието - умерен вятър от изток-североизток. Вълнението на морето ще бъде 2-3..

публикувано на 02.08.25 в 07:20

БСП провежда традиционния си събор на Бузлуджа

БСП ще отбележи 134 години от началото на организираното социалистическо движение у нас с традиционния си събор под връх Бузлуджа. Очаква се в местността "Историческа поляна“ отново да се съберат хиляди членове и симпатизанти на социалистите от цялата..

публикувано на 02.08.25 в 07:05

В Хасково ще отбележат 122 години от Илинденско-Преображенското въстание

С тържествено общоградско честване в Хасково ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. Организатори са община Хасково и Военно формирование 52 740. Честванията започват от 10 часа в съботния ден пред паметника на..

публикувано на 02.08.25 в 06:30

Ограничават движението на автомобили над 3,5 т в участък от пътя Габрово - Шипка за събор на Бузлуджа

Днес от 8 ч. до 14:30 ч. ще бъде ограничено движението на автомобили над 3,5 тона по участък от път I-5 Габрово – Шипка за провеждането на събор в местността „Историческа поляна“ на връх Бузлуджа . Трафикът се спира в отсечката от първокласния..

публикувано на 02.08.25 в 06:30