Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямбол издигат паметник на създателя на българския трибагреник

БНР Новини
Снимка: Община Ямбол

През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.

Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот,  растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас. 

Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност. 

Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.



Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.

В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.

На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.

По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".

След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.

На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.


По публикацията работи: Моника Съртонева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заловиха бракониери с електрически проводници на река Тунджа

Бракониери са заловени по време на риболов с електрически проводник по долното течение на Тунджа. Санкцията е до 2000 лева. Бракониерите са засечени в местността Даркая, в близост до село Лесово, община Елхово, но и двамата са жители на Ямбол,..

публикувано на 12.02.25 в 21:12

Катастрофа затруднява движението на магистрала "Тракия" край село Свобода

Временно движението се осъществява в изпреварващата лента при км 181 на АМ "Тракия" в посока Бургас поради катастрофа, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Ограничени са активната и аварийната лента. Инцидентът е в района на пътния възел..

публикувано на 12.02.25 в 17:04
Паметник на свободата

Все още няма избран изпълнител за ремонта на Паметника на свободата на връх Шипка

Заради липса на изпълнител, ремонтът на Паметника на свободата на връх Шипка не може да започне.  Реконструкцията се очаква да струва около 17 млн.лв, но към момента няма осигурено финансиране, тъй като парите ще бъдат осигурени от Министерството..

публикувано на 12.02.25 в 16:51

В Димитровград посрещат 14 февруари с романтични светофари

В Димитровград червената светлина на светофарите от днес свети под формата на сърце. От кметството казаха, че по този начин създават романтична атмосфера на хората, които на 14 февруари ще празнуват Деня на влюбените, както и че това е само част от..

публикувано на 12.02.25 в 16:42

234-килограмова камбана звъни в старозагорско село

Нова камбана е монтирана в храм „Свети Архангел Михаил“ в старозагорското село Преславен. Тя тежи над 230 килограма и струва над 10 000 лева, но закупуването й станало възможно след щедро дарение на арендатора в селото  Йордан Танев. В края на..

публикувано на 12.02.25 в 16:10

Мозайка под ключ

Късноантичната мозайка , която е в сутерена на Централна поща в Стара Загора, от дълго време е под ключ. Тя може да бъде разгледана само след предварителна заявка. „Интересно съчетание между археологически останки от античността и съвременна..

публикувано на 12.02.25 в 15:45

Учениците от гимназия „Васил Левски“ в Ямбол посвещават поредица от събития на 152-та годишнина от гибелта на Апостола

Учениците и учителите от  ямболската гимназия „Васил Левски“  почитат по традиция  гибелта на патрона си  - Апостола на свободата с поредица от инициативи. „По повод 152 г. от обесването на Левски  са организирани четири конкурса за рисунка,..

публикувано на 12.02.25 в 15:44
Снимка: областна администрация Стара Загора

Стара Загора ще има Единен билетен център

Областният управител на Стара Загора Методи Марков подписа споразумение с тримата директори на културите институти в града – Огнян Драганов, директор на Държавна опера – Стара Загора, Светла Тодорова – директор на Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара..

публикувано на 12.02.25 в 15:25

Медицинските сестри са срещу предложението за съкратено обучение с година

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи са против идеята да бъде намалено обучението за медицинските сестри и акушерките от 4 на 3 години. Предложението беше направено преди дни от Съвета на ректорите на висши учебни заведения на..

публикувано на 12.02.25 в 15:05

Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково

Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково. Кметът Станислав Дечев направи символична първа копка днес. Обновлението е с пари по плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтните работи в двата блока, до хасковската автогара трябва да..

публикувано на 12.02.25 в 13:35