През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.
Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот, растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас.
Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност.
Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.
Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.
В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.
На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.
По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".
След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.
На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.
Проверка на близо 3500 автомобила и около 6500 лица са извършили през изминалата седмица в област Стара Загора служителите на „Пътна полиция“. За този период са съставени 213 акта и 1230 фиша. 9 са грубите нарушители на пътя през предходната..
Психично болен мъж уби баща си и преби майка си в дома им в сливенското село Сотиря. Все още не е ясна причината, довела до скандала. По информация на БНР синът е убил баща си и е нанесъл множеството удари по тялото на майка си с метална тръба. Убитият..
40 обагрени в жизнерадостни краски рисунки на деца и родители от двата дневни центъра за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства са подредени във фоайето на Община Стара Загора. Изложбата бе открита днес по обяд от Павлина Делчева, зам.-кмет с..
Читалищата се оказаха на прицел на ало измамниците , потърпевши до този момент са и две старозагорски културни институции, сигнал за опит за измама вече има подаден и от колегите им в Казанлъшко. Преди дни непознат мъж се обадил на председателя..
Глоба за нарушаване на Наредбата за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Стара Загора ще получи мъж заради отглеждане на прасе в двора на къщата си в кв. „Кольо Ганчев“. Заради нарушение на член от Наредбата за обществения..
Досъдебните производства, свързани с актове на домашно насилие, в област Стара Загора се увеличават през настоящата година. Техният брой за първите 10 месеца на годината достига 84, докато за цялата предходна 2023г. те са 52. Статистиката в..
Значителни материални щети е нанесъл пожарът, възникнал в цех за производство на дървени плоскости в казанлъшкото село Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Стара Загора. Изгорели са помещения, част от покривната конструкция и съхранявани..
Районен съд – Стара Загора постанови присъда, с която наложи на 39-годишния Ц. Н., неосъждан, наказание лишаване от свобода за срок от две години, което отложи за максималния изпитателен срок от пет години. Жертвите на измамите са две жени, а щетите са в..
Община Хасково ще освети в оранжева светлина Камбанарията в парк Ямача от днес до 10 декември. По този начин Хасково ще изрази своята съпричастност със страданията на жертвите на домашно насилие. За пета поредна година Общината подкрепя..
С 6 285 000 лева ще бъде облагороден квартал „Изгрев“ в Свиленград. Проектът е разработен още през 2020 година и след няколко годишно търсене на финансиране получи одобрение от Инвестиционната програма за общински проекти към държавния бюджет за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net