През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.
Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот, растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас.
Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност.
Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.
Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.
В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.
На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.
По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".
След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.
На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.
Екипът на БНР-Радио Стара Загора излиза на протест. По този начин служителите в най-старото извънстолично радио ще подкрепят обявената национална протестна инициатива на трите обществени медии в страната – Българско национално..
На официална среща кметът на община Николаево Константин Костов и председателят на молдовския Район Тараклия Лазар Дерменжи подписаха Меморандум за разбирателство и сътрудничество. Меморандумът поставя основите за активно партньорство между двете общини..
Министерството на здравеопазването предвижда списъкът с медикаменти без рецепта, разрешени за продажба чрез автомати да се редуцира. Промените се обуславят от случаи със злоупотреба с лекарства без рецепта от деца, които под влияние на видеоклипове..
Първото освобождаване на малки брадати лешояди в българската природа ще се проведе на 17 май край крепостта Туида край Сливен. Събитието се организира в рамките на проекта, ангажирал осем международни организации за връщането в дивата..
Върховният административен съд ще разгледа делото за разрешителното на ТЕЦ „Марица-изток 2“, с което се позволява изхвърлянето в атмосферата на повече от позволеното количество серен диоксид и живак , съобщи за Радио Стара Загора Десислава Микова,..
Днес над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, а от югозапад през втората половина на деня ще започне увеличение на високата облачност. Ще духа слаб и умерен..
Oкръжната прокуратура в Хасково е привлякла като обвиняеми двама мъже, граждани на Сирия, на 24 и 32 годишна възраст. Срещу тях са повдигнати обвинения за това, че в края на миналата година в Харманли, заедно с други неустановени по делото лица,..
Всички 51-но села в община Стара Загора ще бъдат оборудвани със средства за пожарогасене, които ще се използват при нужда от доброволческите групи в населените места. Материалите се разпределят по заявка на кметовете и кметските наместници и ще бъдат..
Днес в 12.00 часа бе отворена системата за електронно записване на първокласници за учебната 2025/2026 година в община Стара Загора. През първите пет минути бяха регистрирани 310 заявления; 12.15 мин. - 625 заявления; 12.30 ч. – 729 заявления и 15.00..
В Сливен завърши 27-то издание на Националния фестивал на детската книга с връчването на наградите „Константин Константинов " в категориите „Автор", „Илюстратор," „Издателство" и Наградата на детското жури. Кметът на Сливен Стефан Радев и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net