Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазителят на Извора на белоногата кандидатства за Дърво на годината

2
Снимка: интернет

Пазителят на Извора на белоногата кандидатства за Дърво на годината

  Полски ясен на 250 години, намиращ се в някогашния  парк, гордост за харманлийци  „Изворът на белоногата е кандидат в конкурса „Дърво на годината 2022“.

  „Това стана възможно след като с решение на Министерския съвет от 5.10 т. г. Обектът „Изворът на белоногата“е даден за стопанисване на Община Харманли.  Това решение ще позволи да започнат реставрациионни дейности и ремонти за благоустрояването му“, поясни Светлана Николова, която направи предложението 250-годишното дърво да бъде включено в конкурса на Фондация „Екообщност“  - „Дърво с корен“. Тази година конкурсът за най-интересните и забележителни дървета с история,  е посветен на климатичните промени, един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството.

  Със Заповед на министъра на околната среда и водитеот 11 юли2022 г. дървото е вписано в Регистъра на вековните дървета на България. И тези два документа дават право на дървото да участва в този престижен конкурс, който ще изпрати най-добрият български представител – любимото дърво на България да се състезава за „Дърво на Европа“ с любимите дървета столетници от още 15 държави. През 2014 г. Старият бряст в Сливен стана носител на този приз, а новината бе съобщена в Европейския парламент. За жалост този вековен достолепен представител на българските гори не издържа на болестите и климатичните промени и изсъхна, не след дълго.

 Всички предложения, които бяха изпратени до 17-ти октомври, ще участват в надпреварата „Дърво с корен“, а във втората категория „Вековните дървета говорят“ ще бъдат включени от специално жури, кандидатите  с най-интересна история – превърнали се в символ и пазител на дадено населено място, станали част от историята на някой човек, семейство или род.

 Ще има и трета категория за истории на дървета засадени или поети за обгрижване от деца и юноши от 6 до 16 години. Срокът за гласуване е от 2-ри ноември до 5-ти декември.

 Като припомни трите категории на конкурса Светлана Николова разказа историята на полското дърво ясен на Харманли и подчерта, че Дядо Славейков, чува под неговите широки клони историята на голямата и силна любов на Гергана и Никола, вероятно през 1873 г. Запленен от преданието, което му разказал известния харманлийски възрожднец  - учителят Дялко Милковски , той  отпечатва сътворената от него поема „Изворът на Белоногата“ в кн. 10 на списание „Читалище“. Четвъртвековният свидетел на историята на харманлийския край и на любовта, силата на духа и на неприримостта на българската девойка Гергана и на момъка Никола, Светлана  е нарекла Пазителят на Извора на белоногата в своята художествено представена история.

  За да гласуват в подкрепа на полския ясен от Извора на Белоногата да спечели в  надпреварата за  дърво на годината или за дърво с история – и в двете категории полският ясен от Харманли е на първо място поставен сред предложените финалисти, гласуващите трябва да  изпишат в гугъл „Дърво с корен“. Да отидат на категориите : „Гласуване за „Дърво с корен 2022“,  „Гласуване за „Вековните дървета говорят 2022“. Задължително трябва да знаят условията:

  Допуска се еднократно гласуване от 1 електронна поща във всяка от двете категории в конкурса – „Дърво с корен“ и „Вековните дървета говорят“.

Гласуващият може да избере и подаде глас за по 1 дърво във всяка от двете категории.

За да бъде зачетено гласуването, следва задължително да се потвърди изборът чрез връзката, получена на ел. поща, от която е гласувано. Проверете „спам“ кутията на ел. поща, тъй като е възможно писмото за потвърждение да попадне там.

Гласове, изпратени от временни електронни пощи, не се допускат и ще бъдат изтрити. Фондация „ЕкоОбщност” си запазва правото да извършва проверка дали дадена електронна поща е редовно ползвана, а не е машинно генерирана или създадена единствено за целите на гласуването, и да не одобри гласа.

 На този линк можете да отидете на страницата на конкурса, в секция "Гласувай"https://bepf-bg.org/%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%BE-%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD

 Чуйте в звуковия файл и част от историята на  на полския ясен – Пазителят на Извора на Белоногата край Харманли.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40