Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазителят на Извора на белоногата кандидатства за Дърво на годината

2
Снимка: интернет

Пазителят на Извора на белоногата кандидатства за Дърво на годината

  Полски ясен на 250 години, намиращ се в някогашния  парк, гордост за харманлийци  „Изворът на белоногата е кандидат в конкурса „Дърво на годината 2022“.

  „Това стана възможно след като с решение на Министерския съвет от 5.10 т. г. Обектът „Изворът на белоногата“е даден за стопанисване на Община Харманли.  Това решение ще позволи да започнат реставрациионни дейности и ремонти за благоустрояването му“, поясни Светлана Николова, която направи предложението 250-годишното дърво да бъде включено в конкурса на Фондация „Екообщност“  - „Дърво с корен“. Тази година конкурсът за най-интересните и забележителни дървета с история,  е посветен на климатичните промени, един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството.

  Със Заповед на министъра на околната среда и водитеот 11 юли2022 г. дървото е вписано в Регистъра на вековните дървета на България. И тези два документа дават право на дървото да участва в този престижен конкурс, който ще изпрати най-добрият български представител – любимото дърво на България да се състезава за „Дърво на Европа“ с любимите дървета столетници от още 15 държави. През 2014 г. Старият бряст в Сливен стана носител на този приз, а новината бе съобщена в Европейския парламент. За жалост този вековен достолепен представител на българските гори не издържа на болестите и климатичните промени и изсъхна, не след дълго.

 Всички предложения, които бяха изпратени до 17-ти октомври, ще участват в надпреварата „Дърво с корен“, а във втората категория „Вековните дървета говорят“ ще бъдат включени от специално жури, кандидатите  с най-интересна история – превърнали се в символ и пазител на дадено населено място, станали част от историята на някой човек, семейство или род.

 Ще има и трета категория за истории на дървета засадени или поети за обгрижване от деца и юноши от 6 до 16 години. Срокът за гласуване е от 2-ри ноември до 5-ти декември.

 Като припомни трите категории на конкурса Светлана Николова разказа историята на полското дърво ясен на Харманли и подчерта, че Дядо Славейков, чува под неговите широки клони историята на голямата и силна любов на Гергана и Никола, вероятно през 1873 г. Запленен от преданието, което му разказал известния харманлийски възрожднец  - учителят Дялко Милковски , той  отпечатва сътворената от него поема „Изворът на Белоногата“ в кн. 10 на списание „Читалище“. Четвъртвековният свидетел на историята на харманлийския край и на любовта, силата на духа и на неприримостта на българската девойка Гергана и на момъка Никола, Светлана  е нарекла Пазителят на Извора на белоногата в своята художествено представена история.

  За да гласуват в подкрепа на полския ясен от Извора на Белоногата да спечели в  надпреварата за  дърво на годината или за дърво с история – и в двете категории полският ясен от Харманли е на първо място поставен сред предложените финалисти, гласуващите трябва да  изпишат в гугъл „Дърво с корен“. Да отидат на категориите : „Гласуване за „Дърво с корен 2022“,  „Гласуване за „Вековните дървета говорят 2022“. Задължително трябва да знаят условията:

  Допуска се еднократно гласуване от 1 електронна поща във всяка от двете категории в конкурса – „Дърво с корен“ и „Вековните дървета говорят“.

Гласуващият може да избере и подаде глас за по 1 дърво във всяка от двете категории.

За да бъде зачетено гласуването, следва задължително да се потвърди изборът чрез връзката, получена на ел. поща, от която е гласувано. Проверете „спам“ кутията на ел. поща, тъй като е възможно писмото за потвърждение да попадне там.

Гласове, изпратени от временни електронни пощи, не се допускат и ще бъдат изтрити. Фондация „ЕкоОбщност” си запазва правото да извършва проверка дали дадена електронна поща е редовно ползвана, а не е машинно генерирана или създадена единствено за целите на гласуването, и да не одобри гласа.

 На този линк можете да отидете на страницата на конкурса, в секция "Гласувай"https://bepf-bg.org/%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%BE-%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD

 Чуйте в звуковия файл и част от историята на  на полския ясен – Пазителят на Извора на Белоногата край Харманли.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Наши студенти избират Аляска и Юта за лятна бригада

Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..

обновено на 28.01.25 в 13:10

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55
снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44