9
Създаден през 2007 година Празникът на Райската ябълка за кратко успя да се утвърди като една от емблемите на най-голямото старозагорско село Хрищени.
Празникът ще се проведе отново след двугодишна пауза на 19 ноември от 11 часа. Посветен на екзотичния южен плод – богатство и гордост за всеки двор, голямото и чакано събитие обединява всички хрищенци, които очакват гости от близо и далеч.
Организатори са кметството на селото и НЧ „Стефан Генчев – 1901“ с подкрепата на Община Стара Загора. Участниците са над 500, като най-активни са децата от ДГ „Лилия“, ОУ „Христо Ботев“ и Пенсионерският клуб „Райска ябълка“. Тайната на успеха на събитието е в обединените усилия, енергия, любов и ползотворни взаимоотношения на различните поколения.
Всички гости на с. Хрищени, в съботния празничен ден, ще могат да се насладят на богата фолклорна програма, изложба-базар, дегустация на плодове от различни сортове, печива, сладка, сушени плодове, рачели и разбира се безспорният фаворит – ароматната ракия от райски ябълки.
Организаторите ще представят книга с рецепти и стихосбирка, които са сътворили по време на двугодишната пауза, в която празникът се е провеждал онлайн и над 180 участника от различни общини и населени места са взели участие в сътворяването на печатните издания.
Популярността на Празника на Райската ябълка расте в годините, утвърждавайки се като безспорна туристическа атракция, а развълнуваните организатори споделят, че са постигнали своята цел да спомогнат на жителите на Хрищени и тяхната продукция да достига до потребители из цялата страна. Историята за появата на райската ябълка в селото гласи, че са донесени 16 дръвчета през 30те години на миналия век от местния свещеник Николай, приятел на овощаря на Борис III, а към днешна дата дръвчетата са вече близо 600.
Още за Празника на райската ябълка чуйте в прикачения звуков файл.
На 1-ви ноември - в Деня на народните будители отдаваме заслужена почит и признание на хората, запалили огъня на родолюбието, знанието, просветата и грижата за хората, природата, традициите и обичаите, благодарение на които сме се съхранили като народ..
Стара Загора винаги е била град на будни, дейни и посветени на светли идеи умове. Радващо е, че и във времената на високите технологии и общуването с телефони, таблети и социални мрежи, градът и днес има своите млади и енергични хора, които..
Всеки проект започва с искра – моментът, в който идеята се заражда в главата и сърцето. За Кремена Стефанова, организатор на фермерския пазар „КоренЯк“ в Стара Загора, този момент е преди шест години. Липсата на подобно събитие в града и желанието ѝ..
Чудновати тикви радват малки и големи на Хелоуин. Техен създател е Иван Иванов, който е от Стара Загора и вече 15 години работи като дизайнер. Всичко започва като на шега, когато преди години с приятели решават да си създадат забавен и малко страшен..
Снощи в Стара Загора се проведе вечер „Игри и вино за необвързани“ – формат, който от шест години събира хора, търсещи не просто връзка, а човешка среща. За първи път събитието гостува в града, а интересът и емоцията на участниците показват, че нуждата..
„Просто любов“ е новата песен на дует "Перфект“, която е любовна балада. Mузика, аранжимент и тонрежисура са на Красимир Гюлмезов, текст на Надя Валентинова, режисьор е Кристиан Цанков, оператор е Иван Георгиев. „Просто любов“ е първият ми..
С нови впечатляващи открития се увенчаха археологическите проучвания в землището на село Капитан Петко войвода, община Тополовград, съобщават от пресцентъра на общината. За втора поредна година археологическият екип под ръководството на Даниела Агре..
14-то издание на Международния куклено-театрален фестивал ПИЕРО е в разгара си, а част от него е и сценичният фотограф Александър Богдан Томпсън. Артистът е снимал в няколко постановки на Куклен театър Стара Загора, последната - "Невидимо дете"я която е в..
П.О.Р.Н.О. - Публична организация за разтуха на обществото“ ще усмихва и замисля старозагорци и гости на града. Датата е 17 октомври, петък от 19:30 часа на сцената на Държавен куклен театър Стара Загора. Режисьор: Веселин Петров, текст: По..
От 2022 година Стара Загора е новият дом на Анастасия Скоринина – футболистка на „Локомотив“ и масажист. Тя пристига в България заради войната, но спортът ѝ помага бързо да се впише в живота тук. Натрупаният опит като състезател я насочва към масажа, а..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
