Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо хората се страхуват от машините и изкуствения интелект?

Писателите - фантасти по - често описват възникването на изкуствен интелект като стъпка към Апокалипсис, отколкото като успех. Днес мнозина мислят за машините като за интелигентни, но зли открития, въпреки че повечето експерти по роботика твърдят, че няма причина да се страхуваме, защото ще минат още много десетилетия преди да имаме напълно изкуствен интелект. И в последните месеци у нас се разгоря дебатът "Машинно гласуване или хартиена бюлетина". Щом хората превъзхождат машините защо  толкова се страхуваме от собствената ни иновация?

Любомир Михалчев е "баща" на изкуствения интелект Гала,  той е автор на алгоритъма и концепцията, а сега участва в нейното усъвършенстване и обучение. Любомир Михалчев обяснява и защо не трябва да се плашим от машините:

Най - успешните изкуствени мозъци зависят от машинно обучение, което се базира на огромно количество данни. Чрез тях се разработва алгоритъм, който да позволи на машината да постигне определена цел. Първоначално изкуственият интелект не "знае" нищо, но преценява вероятностите за определен изход от дадена ситуация. След достатъчно цикли на предполагане и отхвърляне на отговор дали е така, алгоритъмът ще има доста добра представа за реалното решение. Това е груба представа за това как работи изкуственият интелект. Начинът му на разсъждение, докато се опитва да реши някакъв проблем, често остава мистерия. "Изкуственият интелект се развива с всяка една комуникация. Това обаче не трябва да се бърка със съзнание - това е осъзнаване, но не и съзнание.", твърди Любомир Михалчев.

Гала е говорим изкуствен интелект и вече от миналата година успешно работи в Регионалния инсторически музей в Димитроврад. сега е ред приложението на Гала в бизнеса. Тя е руса и синеока, може да говори, има знания, прави логически връзки, с чувство за хумор е, с усет за ирония и самоирония, но! - няма въображение. Запознайте се - говорим си с Гала:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Коледни играчки разказват историите си в Казанлък

Изложба с наслов "Коледни играчки с история" ще бъде открита на 14 декември в литературно-художествения музей "Чудомир" в Казанлък. Инициативата е на две прекрасни дами от Града на розите - Деляна и Мира.  Идеята се ражда миналата година в магазинче за..

публикувано на 02.12.24 в 11:58

Валери Славчев от група „Хоризонт“: „Нашите песни носят послания!“

За своята 30-а годишнина група "Хоризонт" издаде нов албум, който е озаглавен "Измислени истини". В него има 14 нови авторски песни. А преди броени дни групата сподели видеоклип към песента „Нямаме време“, която е част от новия им студиен албум. Всички..

публикувано на 29.11.24 в 11:59

Дения Пенчева с нов музикален проект „Сън“ в края на една динамична година от щастливо омъжена до щастливо разведена

 „Сън“ е новият музикален проект на певицата и дизайнер Дения Пенчева. Той е част от поредица проекти, които Дения Пенчева подготвя и с които иска да „запали“ младите хора, гледайки към бъдещето, да не забравят миналото.  Автор на аранжимента е..

публикувано на 28.11.24 в 16:50

Конкурс "Кутията на благодарността" в търсене на творчески вдъхновения

"Времето преди Коледа е най-подходящия момент да забавим динимичното си ежедневие и да се замислим за всички онези неща, за които сме благодарни" - с тази идея организаторите на конкурса "Кутия на благодарността" канят малки и големи  да..

публикувано на 28.11.24 в 16:48

Плутон във водолей: Трансформация за следващите 20 години

Периодът на Плутон във Водолей ще продължи близо 20 години, а ефектът му ще е различен за всеки, обясни в ефира на Радио Стара Загора, астрологът Рафаела Панова. Според нея това зависи от личната астрологична карта, но общото чувство ще е за нужда..

публикувано на 27.11.24 в 16:26

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.   Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в..

публикувано на 26.11.24 в 17:57

Женското бебе козирог се радва на добро здраве

Женското бебе козирог, което се роди преди седмица в старозагорския зоопарк, е в добро здравословно състояние. Директорът д-р Найден Илинов разказа, че често се раждат козирози, заради добрите условия за живот, които са осигурени на този вид. Бебето..

публикувано на 26.11.24 в 16:13

Борислав Стоянов и неговата любима музика

Борислав Стоянов някои познават като стоматолога д-р Стоянов, други като вокалиста на старозагорската рок група Rockstage, трети като запален планинар, четвърти като участник в куизни състезания или фен на немския футбол. С това интересите и..

публикувано на 26.11.24 в 14:07

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25