Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Гьоков: Механизмът за определянето на минималната заплата гарантира предвидимост

850 лева да бъде минималната работна заплата решиха депутатите на първо четене. Прието беше още, размерът й за следващата календарна година да се определя до края на октомври на настоящата година и да бъде не по-малко от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода, предхождащ определянето й.

Реално, с приемането на първо четене на промените в Кодекса на труда, депутатите заработиха за това, за което са изпратени-да решават преди всичко реалните проблеми на хората. Това са най-честите коментари след като стана ясно, че в зала 175 народни представители гласуваха „за“ текстовете.

Старозагорският депутат от БСП Георги Гьоков също изрази надежда, че вече е поставено едно добро начало за работата на Парламента.

Бившият социален министър припомни, че още в първите дни на това Народно събрание левицата внесе законопроект, с който се предлага механизъм, който да осигури автоматизъм при определянето на минималната работна заплата.

Механизмът трябва и да отговаря на референтните стойности по директивата на ЕП и на Съвета на ЕС, а това би гарантирало, че минималната работна заплата вече ще има точно определен минимум-да не бъде по-ниска от 50% от брутната средна работна заплата в страната, за периода от предходните 12 месеца, обясни депутатът.

„Спорът с останалите парламентарни групи беше за продължителността и началото на този период. С въвеждането обаче на самия автоматичен механизъм се гарантира една предвидимост за хората, работодателите и синдикатите“.

Гьоков изрази надежда, че внесените между първо и второ четене поправки, ще бъдат в полза на онези, които получават минимална работна заплата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Светофарите по бул."Св. Патриарх Евтимий" в Стара Загора днес няма да работят

Светофарните уредби по бул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Стара Загора няма да работят днес от 9.00 до 16.00 часа.  Това се налага заради извършването на профилактика от EVN, съобщава Община Стара Загора. Профилактиката на електроенергийната компания ще..

публикувано на 13.08.25 в 09:13

Слънчев августовски ден, с температури до 37 градуса

Над цяла България днас ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната - умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°. В планините ще бъде слънчево, в следобедните часове с..

публикувано на 13.08.25 в 06:15
Снимката е илюстративна

Мъж от Гълъбово е задържан за умишлено подпалване на 7 огнища

29-годишен мъж от Гълъбово, предизвикал умишлен пожар е бил привлечен като обвиняем от Районна прокуратура - Стара Загора.  Мъжът е палил парчета текстилна материя със запалка и ги хвърлял в канавката по пътя между селата Главан и Мъдрец, община..

публикувано на 12.08.25 в 19:16

Стартира изграждането на кръгово кръстовище край Тракийския университет в Стара Загора

Започна изграждането на кръгово кръстовище при отбивката към Тракийския университет при входа на Стара Загора от запад. Това информира днес зам.-кметът на Община Стара Загора арх. Мартин Паскалев, чийто ресор е „Устройство на територията, строителство и..

публикувано на 12.08.25 в 17:01

Парична гаранция за обвинените за нелегалната цигарена фабрика

Окръжния съд в Хасково пусна под парична гаранция Николай Перчемлиев по прякор Къната, който беше посочен за главно действащо лице в разбитата нелегална фабрика за цигари край село Момково. Перчемлиев, който сам се предаде на ГДБОП, е задължен да плати..

публикувано на 12.08.25 в 16:57

Окръжния съд в Хасково решава за мерките на двамата обвинени за нелегалната фабрика за цигари

Окръжния съд в Хасково решава каква да бъде мярката за неотклонение на Николай Перчемлиев по прякор Къната, който беше посочен за главно действащо лице в разбитата нелегална фабрика за цигари край село Момково през месец юли. Официално днес стана..

публикувано на 12.08.25 в 16:10

"Зелени Балкани" ще извършва акции по освобождаване на диви животни

Акции по освобождаване на диви животни ще извършват от спасителния център „Зелени Балкани“ край Стара Загора. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р Адриана Джамалова от „Зелени Балкани“. Тя допълни, че днес от 19.00 часа на западния паркинг на..

публикувано на 12.08.25 в 15:30

Акция по кръводаряване организира РБ "Захарий Княжески" в Стара Загора

Районният център по трансфузионна хематология (РЦТХ) – Стара Загора и Регионална библиотека „Захарий Княжески“ организират съвместна кръводарителска акция под мотото „Дари кръв – подари живот. Върни надежда“, в утрешния ден (13 август). Инициативата..

публикувано на 12.08.25 в 12:23

От 1 септември ЕС забранява TPO в гел лаковете – браншът очаква фалити и сътресения

От 1 септември 2025 г. влиза в сила забраната на Европейския съюз за използване на гел лакове, съдържащи триметилбензоил дифенилфосфин оксид (TPO) – вещество, което служи като фотоинициатор за втвърдяване на лака. Мярката има за цел да защити здравето..

публикувано на 12.08.25 в 12:22

Профилактика на EVN изключва временно светофари в Стара Загора

Община Стара Загора уведомява жителите и гостите на града ни, че днес, 12 август 2025 г., във връзка извършването на профилактика от EVN няма да работят светофарните уредби, регулиращи кръстовищата на бул. „Руски“ и ул. „Христо Ботев“ и на бул. „Руски“ и..

публикувано на 12.08.25 в 11:55