Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обновяват по проект художествената галерия и историческия музей в Сливен

Община Сливен започва изпълнението на проекта „Наследството на Сливен – пленяващо и многолико“, който предвижда обновяване на част от пространствата в зала „Сливен“, Художествена галерия „Димитър Добрович“ и в Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“, информират от общинската администрация.

На състоялата се днес пресконференция бяха очертани заложените дейности и цели, които са фокусирани в съхраняване и популяризиране на сливенското културно наследство. Дава се и възможност за представяне на културната идентичност на местните етноси и повишаване толерантността, разбирането и приемането на различни културни ценности.

На пресконференцията присъства зам.-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, която подчерта, че основната идея и цел на Общината в този проект са по-богата програма от събития, която да обхваща всички възрастови групи, а също и многофункционални и комфортни културни пространства, предлагащи удобство на гражданите.

„Вярваме, че най-накрая ще имаме възможност да използваме пълноценно всички пространства в зала „Сливен“, която разполага с отлични условия и възможности, които да доразвием. Освен това тя се превърна в център на нашите културни събития“, заяви още Чиликова. Тя изрази убеденост, че планираните в проекта дейности по всички обекти, ще доведат до по-добро качество и ще дадат посока на развитието на културната сфера в града.

Дейностите в зала „Сливен“ предвиждат обновяване на прилежащите части, където ще бъдат поставени мултимедия и екран. Фоайетата ще бъдат оборудвани като пространства за временни изложби, срещи с автори, представяния на книги и други културни прояви. Тъй като зала „Сливен“ е единствената, достъпна за хора с увреждания, и разполага със свободни пространства, които не са оборудвани и обзаведени, Общината планира да ги превърне в места за срещи, достъпни за публика с различни специални потребности. Там ще бъдат закупени, доставени и монтирани още витрини, табла, постаменти, катедри и др.

В Художествена галерия „Димитър Добрович“ ще бъдат освежени и обновени експозиционните пространства. Ще бъде закупено необходимото оборудване и подмяна на инвентара и осветлението за излагане на картините. Планират се и две нови изложби с млади сливенски автори от различни етноси и представяне на реставрирани картини на каракачанския художник-тубист Никола Заров.

Основният фокус в дейностите в Регионалния исторически музей е насочен в осигуряване на достъпна среда за хората с увреждания. За тях ще бъде създадено специално пространство, където чрез изготвени видеа, ще могат да разгледат всички експонати в петте обекта към музея - къщите-музеи на Хаджи Димитър, и Добри Чинтулов, къща-музей „Сливенски бит“, Първа текстилна фабрика на Балканите, както и върху исторически събития и личности от града. В музея ще се организират детски ателиета с педагози с опознавателна и образователна цел.

В обновените пространства на обектите-партньори по проекта се предвиждат нови временни изложби, творчески работилници с деца от различни етноси, които ще се фокусират върху културното наследство на Сливен. Освен това се планират месеци на етносите в Сливен с организиране на културни прояви, както и превод, отпечатване и представяне на книга „Каракачаните в България“. Автор на книгата е Еврипидис Макрис. Това е единствената книга до този момент, която има принос в съхраняване на културно-историческото наследство на каракачаните.

На днешната пресконференция присъстваха и партньорите по проекта - директорът на Регионалния исторически музей доц. д-р Николай Сираков, директорът на Художествената галерия Маргарита Пенева и Христо Котов – член на Управителния съвет на Федерация на културно-просветните дружества на каракачаните в България. От името на своите екипи те благодариха на Община Сливен за инициативата и организирането на целия процес по кандидатстване.

Проектът се осъществява по Програма РЗ14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, резултат 1 „Подобряване управлението на културното наследство“, Подрезултат 1.1 „Културно наследство, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“. Той се финансира с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Управляващ орган е Министерство на културата. Стойността му възлиза на около 540 хил. лв.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снеговалеж и ограничена видимост тази сутрин през проходите Шипка и Република тази

Превалявания от дъжд в почти всички части на Старозагорска област тази сутрин. Температурите в региона варират от -3 до 7 градуса. Сняг вали на старопланинските проходи Шипка и Република. Заради снегонавяванията видимостта е ограничена до 50 метра...

публикувано на 02.12.24 в 06:26

Изследвания по дребните преживни животни започват от днес в села от област Ямбол

От днес в шест села на ямболска област започват изследвания на дребните преживни животни за наличието на заболяванията чума и шарка. Пробите от над 1000 овце и кози ще бъдат взети до сряда, уточняват от областната дирекция по безопасност на храните...

публикувано на 02.12.24 в 06:11

„Предай нататък“ – базар за продажба и подаряване на детски стоки дебютира днес в Стара Загора

Предколеден базар „Предай нататък“ събира днес старозагорски майки от  фейсбук група с цел непотребните предмети за един да се превърнат в  чудесна придобивка за друг, при това на скромна цена. Продажбата на  учебници, книги, дрехи, обувки, играчки..

публикувано на 01.12.24 в 15:05

Храм „Св. Николай Чудотворец“ в Ямбол се нуждае от спешен ремонт

Катедралният храм „Св. Николай Чудотворец“ в Ямбол се нуждае от спешен ремонт. Необходимо е да бъдат укрепени основите на църквата, както и цялостната конструкция на сградата. Според първоначално направените проучвания за ремонта ще са необходими около 1..

публикувано на 01.12.24 в 12:49
снимка: Емил Енчев

Дъждовен декември с температури до 20°

Температурата през декември в Горнотракийската низина  ще бъде средно 2°- 3° , по Черноморието и в най-южните райони – 4°- 6˚, а в планините – от минус 8° до минус 2°.  Най-ниските температури през месеца ще бъдат между минус 10° и минус 5°, а..

публикувано на 01.12.24 в 08:25

Катастрофа затруднява движението през Паничерево

Заради катастрофа движението по второкласния път Нова Загора – Гурково в района на Паничерево се осъществява двупосочно в една лента, информират от Агенция "Пътна инфраструктура".  В участъка преминават само  леки автомобили, а тежкотоварните изчакват на..

публикувано на 30.11.24 в 15:07

Павел баня пали светлините на коледната си елха на 10 декември

На 10 декември ще бъдат запалени светлините на коледното дърво в Павел баня, информират от общинския пресцентър.  Двадесетгодишната естествена елха расте в центъра на града и традиционно „облича нова премяна“ за коледно-новогодишните празници в града...

публикувано на 30.11.24 в 14:34

Пострадалите от пожарите във Воден получиха дарение от Лайънс клубовете в България

Дарение на стойност близо 20 хил. долара за пострадалите при пожарите семейства от боляровското село Воден предостави днес асоциацията на Лайънс клубовете в България.  Средствата са осигурени като грантова помощ от международната Лайънс фондация.  С..

публикувано на 30.11.24 в 13:43

Отпускат 5,3 млн. лв. за аварийни ремонти в Старозагорска област

Малко над 5,3 млн. лв. отпуска Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет за общо пет общини в Старозагорска област (Гълъбово, Казанлък, Мъглиж, Павел баня и Стара Загора), информират от пресцентъра на областната..

публикувано на 30.11.24 в 13:31

Елхата в Хасково грейва на Никулден

Светлините на елхата в Хасково ще бъдат запалени на 6 декември. От общината съобщават, че от 18 часа е предвиден празничен спектакъл  „Коледно сияние“. Специално, за да посрещне Дядо Коледа, в Хасково пристига  известният български илюзионист Боби Шоу. На..

публикувано на 30.11.24 в 12:52