Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под липите:

Каква е връзката между мандолина и песничката "Зеленчуци който не яде"?

Кое е общото между мандолина, нотни листи и  детската песничка "Зеленчуци който не яде" - не, не е въпрос от "Стани богат", а отговора му знаят и разказват по изключително интересен и увлекателен начин в отдел "Нова история" на Регионалния исторически музей в Стара Загора. В съкровищницата на отдела пазят една прекрасна мандолина, която била притежание на Михаил Кочев.

А кой пък е Михаил Кочев -  той е учител, композитор и тъкмо авторът на музиката на популярната песничка от детството ни "Зеленчуци който не яде", разказва Райна Антонова  от отдел "Нова история" в Регионалния музей под Липите.  Освен на тази детска песничка, Кочев е автор на музиката и на други слушани в детството ни песни - "Прела баба",  "Кат' войници на редици"... 

А още по-интересно става, когато разберете, че композиторът е свързан със Старозагорско. Кочев е роден в града на Яворов през 1878-ма година. Неговият баща Георги бил съратник на Левски, един от съоснователите на тайен революциоен комитет. И като човек размирен, бунтар,  заедно с брат си Янко, бащата на Кочев бил пратен на заточение в Бурса. От дете малкият Михаил бил пленен от музиката. Родът му обаче го наставлявал да зареже цигулката, защото "цигулка къща не храни". 

Михаил заминал за Одеса с изричната заръка да се изучи за лекар. Но записал и завършил "музикални науки"  и се завърнал в Родината. Първоначално бил учител по музика в родния Чирпан, по-късно се преместил в Стара Загора. И отново работел като учител. Но поел и хор, развивал благотворителна дейност, създавал  музика за детски песнички. 

Една прекрасна мандолина, нотни листи и риза с народни шевици, дарени на Регионалния исторически музей от дъщерята на Кочев,  днес разказват  неговата история. Можете да я чуете в прикачения файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На семеен дуел в игри на ума

Той е печелил 11 пъти игрите на ума „Последният печели“ по БНТ, а тя веднъж. В битката на градовете в предаването се срещат един срещу друг. Семейство Теневи – колегата Десислав Тенев и съпругата му Мария Тенева са страстни почитатели на куизните..

публикувано на 06.04.25 в 14:46

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08