Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под липите:

Каква е връзката между мандолина и песничката "Зеленчуци който не яде"?

Кое е общото между мандолина, нотни листи и  детската песничка "Зеленчуци който не яде" - не, не е въпрос от "Стани богат", а отговора му знаят и разказват по изключително интересен и увлекателен начин в отдел "Нова история" на Регионалния исторически музей в Стара Загора. В съкровищницата на отдела пазят една прекрасна мандолина, която била притежание на Михаил Кочев.

А кой пък е Михаил Кочев -  той е учител, композитор и тъкмо авторът на музиката на популярната песничка от детството ни "Зеленчуци който не яде", разказва Райна Антонова  от отдел "Нова история" в Регионалния музей под Липите.  Освен на тази детска песничка, Кочев е автор на музиката и на други слушани в детството ни песни - "Прела баба",  "Кат' войници на редици"... 

А още по-интересно става, когато разберете, че композиторът е свързан със Старозагорско. Кочев е роден в града на Яворов през 1878-ма година. Неговият баща Георги бил съратник на Левски, един от съоснователите на тайен революциоен комитет. И като човек размирен, бунтар,  заедно с брат си Янко, бащата на Кочев бил пратен на заточение в Бурса. От дете малкият Михаил бил пленен от музиката. Родът му обаче го наставлявал да зареже цигулката, защото "цигулка къща не храни". 

Михаил заминал за Одеса с изричната заръка да се изучи за лекар. Но записал и завършил "музикални науки"  и се завърнал в Родината. Първоначално бил учител по музика в родния Чирпан, по-късно се преместил в Стара Загора. И отново работел като учител. Но поел и хор, развивал благотворителна дейност, създавал  музика за детски песнички. 

Една прекрасна мандолина, нотни листи и риза с народни шевици, дарени на Регионалния исторически музей от дъщерята на Кочев,  днес разказват  неговата история. Можете да я чуете в прикачения файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорски училища се включват в "Ден без асансьори"

Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията  "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..

публикувано на 30.04.25 в 15:03

Борис Илиев с дебютен авторски албум „За теб“

След години на сцената, Борис Илиев представя най-личният си проект досега. Дебютният си авторски албум „ За теб“. Той вече e достъпен в дигиталните платформи и ще бъде представен на живо на 16 май в клуб в София. Датата не е случайна, това е..

публикувано на 30.04.25 в 13:22

Новозагорски ученици на ревю с абитуриентски облекла на родители, баби и дядовци

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..

публикувано на 29.04.25 в 19:26

В столицата на самардалата в България - гурковското село Конаре, залагат на туризма

На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре.  "В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов...

публикувано на 29.04.25 в 09:00

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

публикувано на 27.04.25 в 12:30

В „60 минути повече Lifestyle“: Българска шевица и традиционни женски имена са върху серия лакове

Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..

публикувано на 25.04.25 в 15:47

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35