Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благодарствените слова имат чудодейна сила

Любомир Пировски
Снимка: Мила Маринова
В детските години научаваме вълшебните думи. Времето, промените, проблемите, препятствията по пътя на израстването ни като личности, като че ли изтриват вярата в чудодейното им въздействие. От древността до наши дни учените изследват енергоинформационното въздействие на думите и всички са единодушни в едно, че мислите и словата са нашата връзка с Вселената. 

"Всяка дума носи сигнал, модел на държание, тя е мост между хората. Този модел на отношение е както навътре в мозъка на човека, така и в неговите соматични клетки. Това се случва и между отделните хора, защото винаги има редица прави и обратни връзки в системата наречена Човешко общество", обясни по време на гостуването си в радио Стара Загора Любомир Пировски. Научният сътрудник I степен, магистър фармацевт и единствен от гилдията си лицензиран съдебен експерт уточни, че за първи път в ефир споделя понятието квантова психофизиология. Психофизиологичните процеси в човешкия организъм се базират на тези енергийни и информационни взаимодействия в невроните, които водят до изграждането на модел в мозъка на света и налагането на този позитивен модел върху околната действителност.

"Погледнато от историческа гледна точка вече има твърде много емпирични факти, които могат да бъдат обяснени на съвременно научно ниво. В мозъка на човека съществуват пет системи, свързани с емоциите и думата "благодаря". Те са  базирани на точно определени химически вещества, които се отделят от невроните, във връзките между тях. Тяхното въздействие е гарантирано от двата основни инстинкта, които ръководят подсъзнанието на човека: "Аз искам" и "Аз не искам". В тази връзка благодарствените думи са свързани с това, което аз искам да направя за другите, като искам да ми се върне във вид на добро отношение", коментира Пировски. Той допълни "добро е нещо, което позволява на дадена система да се развива и расте, а зло е това, което пречи на тези процеси."

Устното, писменото или ритуалното изразяване на благодарност има целебни качества. Самото изричане на благи думи освобождава в тялото ни благотворни химикали, като допамин и серотонин, които ни карат да се чувстваме по-спокойни. Умението да изказваме благодарност е знак за емоционална интелигентност, искреност и любов към хората, категоричен е Пировски, който в края на март ще представи десетата си научна монография. Чудодейните свойства на българските благодарствените слова са във фокуса на книгата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55