Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 145 години Стара Загора е осовободена повторно

2
Снимка: Кристина Русева

След страшния погром през юли 1877 г. в Ески Загра, хиляди жители на града и околните села бягат към Трявна, Габрово и Търново. В януарските дни на студената мразовита зима преди 145 години, за изпепеления и потънал в руини град, новата 1878-ма идва с много надежди. На 13-ти януари той е освободен повторно. В оцелялата Ески джамия, на която е поставен кръст, на признателен молебен от старозагорските свещеници, по повод повторното освобождаване присъства самият главнокомандващ руската армия княз Николай Николаевич. Датата е 23-ти януари. В града започват да се завръщат стотици спасили се от клането заралии.

„Ески джамия отново е припозната за християнски храм от старозагорци в израз на вярата, на зрънцето надежда, че живота продължава, независимо от трудния момент и преживените страдания и болка. Животът се ражда, новите българи, новите деца се раждат в освободения град…“, разказва Калина Маджарова от Държавния архив в Стара Загора.  

Завърналите се заварват потресаваща гледка: „ руини, от страшни по-страшни,  безброй кости и глави“ по някогашните улици. Що-годе годни за обитание са били 846 турски и 222 български къщи в покрайнините на някогашния цветущ град – частично запазени, полусрутени, с по една-две стаи.“ Милосърдието и взаимната подкрепа в този труден момент, карат хората да се нанасят по 2-3 семейства в тях, за да започнат отново живота си. Обединени около родителите си, стъпили здраво на краката си, младите трябва да създават и свои семейства“,  разлиства пожълтелите страници на архивите Калина Маджарова. По нашите традиции, трябва да има църковен брак. Но са разрушени и църквите в града. Църковният живот – за венчавки, кръщенета и помени, реално е бил цялото битие на българина. По-запазена е църквата „Въведение на Пресвета Богородица“ в кв. Акарджа, изгорели са богослужебните й книги и църковната утвар. За възстановяването й е създадена и 7-членна комисия.  В нея и в припознатата Ески джамия като български храм, се извършват и първите венчавки, кръщенета и помени.

Местната управа се заема с посрещането и настаняването на завръщащите се жители на града, с осигуряването на храна и разпределянето на помощите за пострадалия град. Създава се полиция, която да се грижи за реда. Основната задача на по-знатните граждани, да ги наречем нотабили – патриоти, получили образованието си в странство и участвали в национално-освободителните борби на своя край, се заемат с възстановяването на града, който остава в границите на Източна Румелия след Берлинския конгрес.

Документалните свидетелства за времето на превратните събития от 1877-1878 г. са оскъдни. Но в Държавния архив в Стара Загора се пазят спомените на Константин Бозвелиев  /род. в Цариград на 22.09. 1862 – 1951/, потомък на котленския род на Неофит Бозвели, който ги написва през февруари 1942 г.  в Казанлък.

В звуковия файл чуйте интервюто с Калина Маджарова от Държавен архив Стара Загора. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20