Чували ли сте за програмата "Интеркосмос България - 1300" – преди 40 години по тази програма България изстрелва в орбита свой спътник. В огромното цилиндрично тяло, което тежи около половин тон, били монтирани 11 български научни уреда, голяма част от които са направени от старозагорски фирми.
Наред с космическия апарат, изстрелян в орбита, били създадени още няколко негови близнака, в случай че нещо се обърка.
Единият от тях от днес може да бъде видян не на снимка или по телевизията, а на живо - във фоайето на Община Стара Загора. Той е напълно реставриран благодарение на старозагорската фирма "Хранинвест", която връща стария блясък на апарата.
Днес огромното цилиндрично тяло бе докарано с камион до центъра на Стара Загора.
Оттам то бе разтоварено с кран, и чрез платформа на колички пренесено във фоайето на Общината. Монтирането на спътника във фоайето на Бялата сграда бе дело на работници и служители от от фирма "Прогрес".
Самият спътник се състои от основно тяло и крила – фотоволтаици.
В Космоса чрез тях апаратът си осигурява енергия. Спътникът, монтиран във фоайето на Община Стара Загора също ще използва произведената от слънчевите батерии енергия, но малко по-късно. Когато бъде преместен на постоянно място – защото това е идеята на проект, зад който стои Граждански клуб "Липа" в Стара Загора.
"Не сме сами" – обяснява Славин Янакиев, член на формацията и мениджър на една от големите фирми в областта на машиностроенето в Старозагорско и част от Граждански клуб "Липа".
Проектът, който планира космическият апарат да бъде изложен в специален монумент в парк "Артилерийски", среща подкрепата на местната управа, фирми, граждани, Националната астрономическа обсерватория. Той се реализира с партньорството на Института за космически изследвания и технологии при българската академия на науките.
Проектът е разработен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви, внучки на проф. Митко Гогошев - ръководител на Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на Българската академия на науките в Стара Загора, която изиграва решаваща роля за реализирането на програмата "Интеркосмос България – 1300".
"Монументът ще бъде символ на космическата слава и надяваме се на космическото бъдеще на Стара Загора.
Очаква се той да стане водеща туристическа атракция на нашия град – Център на Вселената”, каза още Славин Янакиев. А репортажа от монтажа на спътника във фоайето на Община Стара Загора, можете да чуете тук:
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net