Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости на "Зелени Балкани"

450 птици зимуват в Центъра, през февруари чакат бебета брадати лешояди

Над 450  птици от няколко различни вида са намерили подслон и убежище тази зима в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани" в Стара Загора, 

"Повечето от тях  с нелека съдба и са попаднали в Центъра тъкмо заради човека", разказва доктор Христина Клисурова от Центъра. 

Една от най-силните страни на "Зелени Балкани " е тъкмо образователната - най-честите гости на птиците, които са приютени тук, са децата. Всяка година пред волиерите, където живеят птиците, застават над 3500 деца от различни възрасти. И заедно със специалистите от "Зелени Балкани", се учат - на какво е способен човекът, когато руши, но и как може да съгражда и да спасява.  А акциите по освобождаването на излекуваните птици се превръщат в празнично събитие. 


От години Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани" работи по размножителни програми. Тяхната цел е да върнат обратно в природата изчезващи или застрашени от изчезване видове птици. 

През февруари, тази година екипът тук очаква радостно събитие - излюпването на малки  брадати лешояди. Едната от двойките, която е в Центъра от 2016-та година в момента  бди върху двете яйца, снесени от женската в края на миналата година. Започнал е размножителният период и на ловните соколи - вид, който "Зелени Балкани" са успели да възстановят в природата на България. 


"Сигнали за насилие върху животни получаваме - особено в периода на лов, става въпрос за бракониерство. Но като че ли с голямата достъпност до информацията, се промени и отношението на хората - вчера в Спасителния център две жени от Габрово докарали ранено ястребче, което намерили безпомощно край пътя", разказва още Клисурова. 

Заради необичайно топлата зима - ще си спестим ли тази година мартениците с по-ранната поява на щъркелите - според Клисурова, от няколко години се наблюдават щъркели, които остават да зимуват у нас. "Нормално е -  въпреки, че се храни с насекоми, щъркелите похапват и друго, а когато има храна, защо да си причиняваш летене чак до Африка% - шеговито казва Клисурова. 

През миналата година един старозагорски квартал беше осиновил щъркел, който специалистите от Центъра се наложи да приберат за да не пострада  - "сега той е в Турция, очакваме го да се върне", смее се Клисурова. И добавя да се оглеждаме през февруари - за дружелюбен предвестник на пролетта. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дует „Ритон“ за музиката и любовта, на сцената и в живота

Продължават шоу-спектаклите на дует "Ритон" из страната. Катя и Здравко, заедно с момчетата и момичетата от своя бенд „Ангелите на Ритон“ - Юлиан Янев-клавишни и вокал, Щерион Пилидов-китари и вокал, Алекс Нушев-бас китара, Георги Марков-ударни,..

публикувано на 21.05.25 в 16:28

Община Болярово търси най-приветливото и чисто населено място

Населените места в община Болярово  се съревновават за титлата „Най-приветливо и чисто село“. Конкурсът, организиран от общинската  администрация, цели да насърчи местната общност към повече грижа и внимание към заобикалящата среда. Надпреварата е..

публикувано на 21.05.25 в 14:57

Каква е ролята на омбудсмана?

Омбудсманът на Република България е висш независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание за срок от пет години. Той е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Независим в своята дейност и се подчинява само..

публикувано на 21.05.25 в 14:20

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29