Чували ли сте за Никола Илчев? Ако името му не ви говори нищо, назад в годините, преди по-малко от век това име е прославяло България. А европейските вестници се надпреварвали да излизат със статии за чутовната балканска сила на българина.
Никола Илчев е роден в Стара Загора, през 1902-ра година. "Първата му спортна любов е боксът", разказва Райна Антонова главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора
1930-та година е паметна за Никола Илчев. Тогава българинът печели купата на Париж в чутовен боксов мач срещу считан за непобедим противник и взема купата на Париж, разказва Райна Антонова.
Тъкмо тогава е забелязан от Дан Колов и Хари Стоев. Двамата българи убеждават Илчев да започне да се занимава със свободна борба – спорт, известен сега като кеч. Стоев плаща обучението на Илчев в една от най-добрите по онова време школи -хърватската Херкулес, разказва Райна Антонова.
Оттук насетне победата става приятел на Илчев и в кеч-а. Сторозагорецът вдига за втори път купата на Париж, Печели победи в борбата в редица други европейски държави. Прочува се толкова, че европейската преса се надпреварва да го хвали.
А през 1932-ра сърцето му пленява французойката Маргарет. Която не се поколебава от Париж да дойде да живее в Стара Загора, защото Илчев решава да се прибере и да продължи кариерата си у дома.
Животът на нашиия съгражданин обаче е белязан от ужасна трагедия – при раждането на третото им дете, съпругата на Илчев, Маргарет, умира. "Нейните близки във Франция са доста заможни и предлагат на Илчев да изпрати децата там, но той отказва - казва, че те са българи и че ще живеят в България. И успява да ги отгледа с помощта на майка му", разказва Райна Антонова.
Ужасната трагедия не откъсва старозагореца от борбата, а благодарение на Илчев в Стара Загора идват прославилите България Дан Колов и Хари Стоев. Организират се и борби, които се превръщат във всенародно събитие
Днес Регионалният исторически музей съхранява спомен за Никола Илчев – афиши, медали на прославения старозагорец, който през 30-те и 40-те години на миналия век смайва Европа със своята балканска сила.
И не забравя откъде е тръгнал. Не забравя България.
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..
Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..
Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..
Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..
Юбилейното десето издание на Beerфестът ще се проведе от 3 до 7 септември на поляната в парк „Загорка“. Гостите на фестивала ще могат да се насладят на петдневна разнообразна музикална програма. Фестивалът ще бъде открит с изпълненията на Tino, последван..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net