Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още веднъж за един от съвременните строители на Стара Загора

2
Снимка: интернет

На този ден през 1852 г. в Ески Загра  в семейството на търговец се  родил изтъкнатият старозагорец Атанас Трифонов Илиев. Бащата дал солидно образование на сина си – минал през всички степени на образование в родния град, учил в Пловдив, Прага, Табор и Белград. „Получил солидна обща култура, има широки интереси в областта на историята на родното си място още от антични времена, етнограф, нумизмат, щом се върнал от странство започнал да учи децата в родния си град. После даскалувал в Търново и Габрово, след бягството от пълчищата на сюлеймановата армия, разорила града. След Освобождението е член на Народната партия и участва  като старозагорски представител в Учредителното събрание в Търново през 1879 г., в Петото Велико народно събрание и в 15-тото обикновено събрание.“, представя видния старозагорец Петьо Мирчев, уредник в отдел „Възраждане“ в Регионалния исторически музей.

  Като член на старозагорския революционен комитет, бил против избухването на Старозагорското въстание през 1875. , защото смятал, че населението не е добре подготвено и това ще предизвика репресии от страна на турците. Въпреки това бил арестуван и затворен до началото на 1876 г. Нямал право да учителства в Ески Загра, защото бил считан от местната власт за размирник, затова  заминава за Цариград. Тук се запознава с Иван Вазов, с когото имат дългогодишна кореспонденция.

 Участва активно в изграждането на институциите в новоизграждащата се Стара Загора и в други градове на Източна Румелия. Бил префект на Стара Загора от 1884 -1885,  окръжен управител в Шумен през следващите две години, бил директор на Девическото училище в София, на тази длъжност е назначен на два пъти в Девическата гимназия на Анастасия Тошева от 1892 до 1900 г. и 1903 до 1906, член на Висшия учебен съвет при Министерството на Народното просвещение  и началник на училищния отдел на Българската екзархия 1900 – 1903 Г.  

  „Като журналист, след Освобождението пише своите интересни истории в рубриката „Из историята на града Стара Загора“ на в. „Старозагорски глас“ , и макар да не се подписва под тях – неговите приятели знаели, кой ги пише. Разказвал спомените и легендите, предадени му от стари българи и турци, завърнали се в Стара Загора. Незнайно как, имал достъп до по-стари и по-нови  исторически източници, дори до някои, свързани с античното минало на града. Бил сътрудник и на други печатни издания“, продължава  разказа за дейността му Петьо Мирчев. Издавал много учебни помагала.

  Станал част от младия и ентусиазиран елит на възродената от пепелищата и руините Стара Загора – негови приятели и съмишленици били Димитър Наумов и Нестор Марков. С тях почват да убеждават завърналите се жители - българи и турци да се откажат от имотите и земите си срещу замяна с други парцели, за да бъде разработен нов, модерен градоустройствен план на града от чешкия строителен техник Любор Баер.  Освен с него, става близък приятел и с историка Константин Иречек. През 1880 г. го развежда при посещението му във възродения град и му показва доста внушителните останки от някогашната Августа Траяна в двора на тогавашното градско управление.

 „ Благодарение на Атанас Илиев, някои от основните улици в града, получават имената си, които са приети от тогавашния Общински съвет през 1909 г. , и ги носят и до днес – като Боруйград,  Августа Траяна, Захари Княжески“, завършва разказа за големия старозагорец – патриот, общественик и  политик  Атанас Илиев, историкът Петьо Мирчев.

 Чуйте цялото интервю с историка Петьо Мирчев в звуковия файл.



   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29
Радослав Балкански-кмет на Млада Загора и Деница Димитрова-председател на МОС

Младите хора на Стара Загора - визионери на бъдещето

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..

публикувано на 11.05.25 в 17:08

Снежана Маринова – за книгите с любов и 35 години професионален опит

Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..

публикувано на 11.05.25 в 16:15

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното по аджилити

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..

публикувано на 09.05.25 в 17:26